Test wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 Li

W redakcyjnym teście sprawdzaliśmy możliwości wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 Li, która w bardzo bogatym zestawie z wyposażeniem do wiercenia i wkręcania może stanowić interesująca ofertę dla zawodowców.

 

Akumulator zasilający wkrętarkę Metabo BS 14,4 Li to składa się z ogniw litowo-jonowych i charakteryzuje się pojemnością 1,5 Ah oraz napięciem 14,4 V. Sam akumulator jest niewielkich rozmiarów i do tego dość lekki. Żywotność źródła zasilania została przedłużona dzięki dwuelementowemu systemowi kontroli ogniw ESCP (Electronic Single Cell Protection). Tworzą go elektroniczne układy w samej wkrętarce, które analizują wartości prądów, napięć i temperatur i w przypadku przekroczenia wartości granicznych wyłączają urządzenia, oraz ładowarka z technologią

Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą czas ładowania o 30% (pełne ładowanie trwa teraz 30 minut). Metabo BS 14,4 Li zostało wyposażona w nowoczesny, kompaktowy i bardzo wydajny silnik, który współpracuje w dwubiegową przekładnią. Napęd zapewnia elektronarzędziu maksymalne obroty na 1. biegu wynoszące 450/min, a na 2. – 1600/min.

Metabo_BS14-4Li_002

Przełożenia zmienia się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym w uchwycie głównym. Wkrętarka została wyposażona w elektryczny hamulce do natychmiastowego zatrzymywania obracającego się wrzeciona. Wybór odpowiedniego momentu ułatwia pokrętło z 20 położeniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Maksymalny moment wkręcania to 40 Nm. Testowane Metabo ma 1-częściowy bezkluczykowy uchwyt wiertarski (średnica mocowania: 1/32-3/8”. Maszyną wywiercimy w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 20 mm, a w metalu – 10 mm.

Testowana wiertarko-wkrętarka Metabo BS 14,4 Li ma podświetlenie LED. Dioda do oświetlania obrabianego przedmiotu znajduje się w przedniej części uchwytu akumulatora. W jego tylnej części umieszczono natomiast wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Pozwala on na bieżąco kontrolować zapas energii. Choć prezentowana wiertarko-wkrętarka należy do klasy „L” Metabo, czyli sprzętu przeznaczonego do tzw. mniej wymagających prac, to jednak jakością wykonania i użytych do tego celu materiałów nie ustępuje wysoce profesjonalnym narzędziom klasy „LTX”. Mamy więc antypoślizgowe wykładziny uchwytu i włącznika głównego, solidne plastiki i porządne spasowanie poszczególnych elementów.

Metabo_BS14-4Li_001

W testach praktycznych sprawdziliśmy możliwości Metabo BS 14,4 Li w zakresie wiercenia i wkręcania, wykorzystując narzędzia ocerowane w zestawie z tym urządzeniem. W pierwszej próbie wierciliśmy w sosnowej belce wiertłem płaskim 22 mm. Jakże mile byliśmy zaskoczeni faktem, że Metabo poradziło sobie z tym zadaniem na II biegu i otwór o głębokości 64 mm wykonała w 22 s. W drugim teście osadzaliśmy w tym samym materiale wkręt o średnicy 6 mm i długości 260 mm (niepełny gwint). Na I przełożeniu czynność ta zajęła wkrętarce zaledwie 12 s.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Metabo BS 14,4 Li

Maks. głębokość do wiercenia w drewnie/metalu20/10 mm
Maks. moment obrotowy40 Nm
Maks. obroty bez obciążenia (I/II bieg)0-450/0-1600 min-1
Uchwytbeznarzędziowy
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/14,4 V/1,3 Ah
Waga1,35kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments