Test wiertarko-wkrętarki Hitachi DS 18DBL

Wiertarko-wkrętarka Hitachi DS 18DBL należy do klasy narzędzi dla zawodowców, a jej znakiem szczególnym jest bezszczotkowy silnik.

 

Jednostka napędowa we wkrętarce DS 18DBL to bardzo nowoczesna konstrukcja, która wciąż nie znajduje na rynku elektronarzędziu wielu konkurentów. Producenci jeszcze nie stosują powszechnie tej technologii, wykorzystując przeważnie 2- lub 4-polowe silniki o tradycyjnej konstrukcji. A przecież motory typu brushless to same zalety. Nie posiadają one szczotek ani komutatorów, co oznacza bezobsługowość jednostki napędowej. Z jej konstrukcji usunięto bowiem elementy, które ulegają najszybszemu zużyciu i częstym awariom. Ale to nie wszystko. Iskrzenie powstające na styku szczotek i komutatora było źródłem dużych strat energii. Silnik

bezszczotkowy jest więc dużo sprawniejszy, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Konstrukcje te są również mniejsze i lżejsze. Jednak największą zaletą „bezszczotkowców” jest zastosowana w nich elektronika. Specjalny układ (chip), który zastępuje fizycznie szczotki i komutator, daje możliwość bardziej precyzyjnego sterowania obrotami, momentem obrotowym czy hamulcem elektronicznym.

Hitachi_DS18DBL_02

Tak też jest we wkrętarce DS 18DBL. Tutaj elektronika steruje prędkością obrotową. Użytkownik ma do dyspozycji aż cztery nastawy tej wartości (zmienia się je przyciskiem na gnieździe akumulatora, a wybór biegu sygnalizowany jest wskaźnikiem diodowym). Oczywiście elektronarzędzie wyposażone jest w mechaniczną przekładnię główną z dwoma biegami. Wybór właściwego (Low lub High) odbywa się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Użytkownik ma więc do dyspozycji aż 8 kombinacji różnych prędkości obrotowych na I i II biegu (od 200 do 1800 obr./min). Dokładając do tego 22 ustawienia sprzęgła, otrzymujemy aż 196 różnych parametrów pracy maszyny. Narzędzie jest więc gotowe do obróbki każdego rodzaju materiału – od najtwardszego drewna, gdzie liczy się duży moment obrotowy, przez stal wymagająca wysokich obrotów, po miękkie płyty kartonowo-gipsowe, gdzie najważniejszy jest precyzyjny montaż wkrętów na stałą głębokość.

Z symbolu wkrętarki Hitachi DS 18DBL można wywnioskować, że jej źrdłem zasilania jest 18-woltowy akumulator. To oczywiście bateria litowo-jonowa o sporej pojemności 3,0 Ah. Japończycy zastosowali we wkrętarce chip chroniący urządzenie przed nadmiernym chwilowym obciążeniem i zbyt gwałtownym poborem prądu z akumulatora, co pozwala aktywnie chronić ogniwa akumulatora przed uszkodzeniami. Po stronie ładowarki dodali system zabezpieczający baterie przed nadmiernym rozładowaniem lub przeładowaniem.

Testowane elektronarzędzie, które posiada mocny silnik o wysokim momencie obrotowym i jest przeznaczone do wymagających zadań, zostało wyposażone w solidny uchwyt wiertarski. Konstruktorzy zastosowali więc wersję metalową, samozaciskową o rozwarciu szczęk 13 mm. Automatyczna blokada wrzeciona pozwala wygodnie i pewnie mocować w gnieździe osprzęt (wiertła, bity).

Hitachi_DS18DBL_01

Sprzęt został również dopracowany pod względem bezpieczeństwa pracy. Długa dźwignia rękojeści pomocniczej pomaga utrzymać maszynę w ryzach podczas wiercenia z dużym momentem obrotowym w materiale wytwarzającym duże opory skrawania (np. w trakcie wiercenia w drewnie wycinakami). Okładziny softgrip gwarantują pewny chwyt elektronarzędzia i zapobiegają się ześlizgiwaniu się mokrych dłoni.

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy rzeczywiste możliwości silnika bezszczotkowego zastosowanego w wiertarko-wkrętarce Hitachi DS 18DBL. W tym celu wykonaliśmy na przykład wiercenie w sosnowej belce wycinakiem 1-ostrzowym 57 mm. Otwór o głębokości 58 mm powstał w ok. 13 s. Z kolei w próbie montażowej osadziliśmy w drewnie wkręt o wymiarach 10 x 280 mm (pełny gwint) w czasie 12 s. Po tych zadaniach wniosek jest taki, że maszyna ma bardzo duży zapas mocy, który jest wynikiem jej nowoczesnej konstrukcji.

 

  Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Hitachi DS 18DBL

Obroty na biegu jałowym (low) 0-200/0-300/0-350/0-400 min-1
Obroty na biegu jałowym (High) 0-1000/0-1300/0-1500/0-1800 min-1
Maksymalny moment obrotowy 67 Nm
Uchwyt szybkomocujący 13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga 2,0kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar