TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI Z SILNIKIEM BEZSZCZOTKOWYM BOSCH GSR 18V-50 PROFESSIONAL

W ofercie Bosch pojawiła się niedawno akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z silnikiem bezszczotkowym GSR 18V-50 Professional. Jest profesjonalne elektronarzędzie klasy Heavy Duty o wysokim zaawansowaniu technicznym, odznaczające się kompaktowymi rozmiarami i niską masą 1,0 kg. Sprawdziliśmy jego możliwości robocze w redakcyjnym warsztacie.

Testowana wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50 Professional, zasilana prądem o napięciu 18 V, została wyposażona w najnowszej generacji silnik bezszczotkowy (brushless). Ma on niewielkie wymiary, co pozwoliło boschowskim konstruktorom zmniejszyć rozmiary urządzenia. Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50 Professional jest bowiem tylko nieznacznie
większa od konkurencyjnych maszyn klasy 12 V zasilanych prądem 10,8 V i ma do nich bardzo zbliżoną masę (1 kg bez akumulatora). Jak wiadomo, „bezszczotkowce” oferują większą sprawność (ok. 80%) od silników komutatorowych (ok. 50%) i znacząco wyższy poziom niezawodności oraz wydajności, a przy tym są praktycznie bezobsługowe. Ważną ich cechą są też stabilizowane obroty. Najnowszy boschowski silnik „brushless” w testowanej wiertarko-wkrętarce GSR 18V-50 Professional sterowany jest inteligentnym chipowym modułem elektronicznym. Jego funkcje to płynna regulacja prędkości obrotowej, ochrona antyprzeciążeniowa (termiczny wyłącznik przeciążeniowy) i komunikowanie się z akumulatorami zasilającymi, jak też optymalizacja poboru energii i wydłużenie czasu pracy na jednym cyklu ładowania baterii, co w przypadku elektronarzędzi używanych w codziennej pracy ma bardzo istotne znaczenie.
Oprócz zaawansowanej elektroniki, w testowanej wiertarko-wkrętarce Bosch GSR 18V-50 Professional znajdziemy 2-biegową mechaniczną przekładnię planetarną. Właściwe przełożenie (1. lub 2.) wybieramy suwakiem umieszczonym w górnej części obudowy. Na pierwszym biegu mamy do dyspozycji niskie obroty (0-460/min) o dużym momencie obrotowym (50 Nm), zaś na drugim – wysoką prędkość obrotową (0-1800 obr./min) i niższy moment 28 Nm. Moment obrotowy w przypadku wykonywania dokładnego wkręcania reguluje się pierścieniowym pokrętłem z 20 ustawieniami i blokadą sprzęgła do wiercenia. Bezszczotkową wiertarko-wkrętarką Bosch GSR 18V-50 Professional wykonamy w drewnie otwory o średnicy do 35 mm, zaś w stali – do 13 mm. W testowanym urządzeniu zastosowano bezkluczykowy, stalowy uchwyt narzędziowy o podwyższonej wytrzymałości i zakresie mocowania 1,5-13 mm. Jest też automatyczna blokada wrzeciona (Auto-Lock), która pozwala wygodnie oraz pewnie mocować w nim osprzęt (wiertła, bity itp.).
Bosch GSR 18V-50 Professional oferuje więc swoim użytkownikom dwa tryby pracy: wiercenie i wkręcanie z ustawianym momentem. Wybiera się je wspomnianym pierścieniem służącym też do regulacji momentu. Urządzenie ma prawe/lewe obroty, które zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad włącznikiem spustowym. Gdy porównamy parametry testowanej maszyny z podobnymi urządzeniami dostępnym na rynku, to okazuje się, że są one optymalne dla większości prac wykonywanych wiertarko-wkrętarkami klasy 18 V. W połączeniu ze wspomnianymi kompaktowymi wymiarami i niską masą dają urządzenie bardzo poręczne i wygodne w pracy. Nie dziwi więc fakt, że Bosch oferuje wiertarko-wkrętarkę GSR 18V-50 Professional z „kieszonkowymi” akumulatorami Li-Ion 18 V/2.0 Ah, które mając piórkową masę (350 g), nie zwiększają zauważalnie jej wagi.
Inżynierowie z Boscha zadbali także o perfekcyjne wyważenie testowanej wiertarko-wkrętarki. Zastosowali w niej ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść z miękką, antypoślizgową wykładziną (soft grip). Materiałem tym pokryto także wszystkie miejsca obudowy służące do chwytania urządzenia. Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50 Professional
została wyposażona w diodę LED doświetlającą miejsce wkręcania lub wiercenia. Włącza się ona automatycznie wraz z uruchomieniem maszyny. Diodę umieszczono na górze gniazda akumulatora.
Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50 Professional korzysta z wydajnych źródeł zasilania należących do Flexible Power System. Może być więc zasilana systemowymi litowo-jonowymi akumulatorami 18-woltowymi o pojemnościach 1.5, 2.0, 4.0, 5.0 6.0, 8.0 i 12.0 Ah należącymi do linii GBA i ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Przypomnijmy, że w boschowskich akumulatorach zastosowano aktywne chłodzenie COOLPACK. Poprawia ono parametry prądowe baterii (wydajność), a także wydłuża ich żywotność. Akumulatory wyposażono też w diodowe wskaźniki poziomu naładowania oraz w system ECP (Electronic Cell Protection) zapewniający kompleksową ochronę ogniw Li-Ion przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią.

Redakcyjne testy wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 18V-50 Professional

Podczas redakcyjnych prób wiertarko-wkrętarkę Bosch GSR 18V-50 Professional zasilaliśmy „kieszonkowym” akumulatorem Li-Ion 18 V/2.0 Ah z linii GBA (na rynku dostępna jest też wersja z akumulatorami 5 Ah). Testy rozpoczęliśmy od wiercenia przelotowego otworu o średnicy 30 mm w belce sosnowej o grubości 5 cm. Wykonaliśmy go na I biegu z użyciem świdra Bosch (nr katalogowy 2 608 585 711) w czasie 6,03 s, a więc bardzo szybko. Ponieważ Bosch poleca nową wiertarko-wkrętarkę GSR 18V-50 Professional do prac wykonywanych przy obróbce i montażu materiałów drewnianych, sprawdziliśmy, jak poradzi sobie ona z wierceniem na II biegu za pomocą boschowskiego świdra 20 mm (nr katalogowy 2 608 597 632). Obrabialiśmy ponownie drewno sosnowe; podwoiliśmy jednakże jego grubość, łącząc ściskami dwie 5-centymetrowe belki 5 cm. W tak przygotowanym materiale otwór przelotowy o długości 10 cm powstał błyskawicznie w 3,05 s. W teście 3. w belce sosnowej zamocowaliśmy wkręt ciesielski 8 s 240 mm z użyciem bita TORX Bosch Impact Control. Zadanie to wykonaliśmy również bardzo szybko, bo w 6,14 s. Czwarta próba polegała na sprawdzeniu, ile otworów przelotowych o długości 14 cm, z użyciem 1. biegu, wywiercimy boschowskim świdrem 30 mm (nr. kat. 2 608 597 638) na jednym cyklu pracy akumulatora GBA 18 V 2.0 Ah. Wykonaliśmy w elemencie sosnowym 18 otworów o średnicy 30 mm i łącznej długości 252 cm, co oznacza bardzo dobry wynik w przypadku akumulatora 2.0 Ah. Naszym zdaniem, niewątpliwie jest to zasługą wysokosprawnego silnika bezszczotkowego i elektroniki optymalizującej pobór energii. W piątej próbie przewierciliśmy wiertłem krętym Bosch TiN gruby (4,4 mm) stalowy profil. Zadanie to w ekspresowym tempie wykonaliśmy w 13,18 s na II biegu. Redakcyjne testy wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 18V-50 Professional zakończyliśmy dokładnym montażem w belce sosnowej wkrętu 6 x 90 mm. Użyliśmy do tego 1. biegu i 15. ustawienia momentu obrotowego i ponownie bita TORX Bosch Impact Control. Operacja trwała 3,21 s i zakończyła się dokładnym zlicowaniem łba wkrętu z powierzchnią belki. Podczas testów wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50 Professional, pomimo lekkiej masy i kompaktowych wymiarów, okazała się bardzo sprawnym i wydajnym oraz maksymalnie komfortowym urządzeniem.
Reasumując redakcyjne testy, wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50 Professional klasy 18 V jest urządzeniem bardzo
kompaktowym, lekkim i łatwym w operowaniu, a przy tym wykonamy nim trudne zadania montażowe oraz wiertarskie. Niewątpliwie, jest to efekt zastosowania w niej najnowszych rozwiązań technologicznych: silnika bezszczotkowego, elektroniki i efektywnego zasilania akumulatorowego. Naszym zdaniem, Bosch GSR 18V-50 Professional udanie łączy ekstremalną wygodę pracy z wysoką jej efektywnością. Na rynku dostępny jest także model GSB 18V-50 z funkcją udaru pozwalający na wiercenie w murze.
pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 18V-50 Professional

Napięcie zasilania 18 V
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie 13/35 mm
Maks. moment obrotowy twardy I/II bieg 50/28 Nm
Prędkość obrotowa I/II bieg (min-1) 0-460/0-1800
Liczba zakresów momentu obrotowego 20+1
Uchwyt szybkomocujący + (1,5-13 mm)
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah
Waga bez akumulatora 1,0 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar