TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI YATO YT-82901

W lipcu do naszego redakcyjnego warsztatu trafiła kompaktowa akumulatorowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82901 o momencie obrotowym 30 Nm. Maszyna przeszła serię wszechstronnych testów. Potwierdziła, że jest w stanie podołać nawet bardzo wymagającym pracom i z powodzeniem może być alternatywą dla wiertarko-wkrętarek klasy 18 V.

Powiedzenie, że duży może więcej ma tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Ale czy zawsze? Otóż na pewno nie. Są przecież sytuacje, w których np. nie ma możliwości podejścia z maszyną 18-woltową. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może okazać się kompaktowa wiertarko-wkrętarka klasy 12 V, taka jak testowane YATO YT-82901 z baterią 2 Ah w zestawie. Podczas testów przekonaliśmy się, że

ta ważąca 800 g maszyna daje użytkownikowi naprawdę duże możliwości. Efektywny silnik prądu stałego współpracujący z 2-biegową stalową przekładnią gwarantuje optymalną moc do wiercenia w metalu i drewnie. YATO generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 30 Nm i obroty w zakresie 0–400/min na pierwszym biegu oraz 0–1300/min na drugim. Reguluje się je płynnie za pomocą włącznika spustowego, zaś moment dokręcania ustawia się pierścieniem z 20 położeniami.

Wart podkreślenia jest fakt, że maszyna została wykonana bardzo starannie, z dużą dbałością o szczegóły oraz ergonomię. Mamy tu na myśli głównie przyjemne w dotyku wykończenia rękojeści soft grip, kompaktowe wymiary i doskonałe wyważenie. Wkrętarkę bardzo wygodnie trzyma się w dłoni i sprawnie się nią manipuluje. Krótka część robocza czyni z niej maszynę pozwalającą pracować w miejscach trudno dostępnych. Pracę w zakamarkach wspiera także umieszczona pod uchwytem wiertarskim lampka LED. Włącza się automatycznie po lekkim naciśnięciu włącznika spustowego, co pozwala doświetlić miejsce wiercenia czy wkręcania jeszcze przed rozpoczęciem tych operacji. Osprzęt w YATO YT-82901 mocuje się jedną ręką w 10-milimetrowym uchwycie wiertarskim z automatyczną blokadą wrzeciona.


Testowane YATO YT-82901 zasilane jest akumulatorem Li-Ion o napięciu 12 V i pojemności 2 Ah. Ponieważ jest on chowany w rękojeści i stanowi z nią funkcjonalną całość, nie przeszkadza w stosowaniu narzędzia w ciasnych miejscach. Z boku obudowy maszyny znajduje się diodowy wskaźnik poziomu naładowania baterii. Ładowarka napełnia ją energią w czasie godziny.

Redakcyjne testy wiertarko-wkrętarki YATO YT-82901 rozpoczęliśmy od trudnego zadania wywiercenia w belce sosnowej otworu o średnicy 22 mm i długości 60 mm za pomocą 3-ostrzowego wiertła. Na I biegu zadanie to wykonaliśmy w 8,17 s. Następnie sprawdziliśmy, jak urządzenie sprawuje się w dokładnym wierceniu na II biegu za pomocą sednika o średnicy 20 mm. Otwór w laminowanym blacie kuchennym o głębokości 8 mm powstał w 39,11 s. W trzeciej próbie w stalowej blasze o grubości 1,5 mm wykonaliśmy otwór o średnicy 12 mm za pomocą wiertła stopniowego. Próba trwała 19,06 s. Redakcyjne testy zakończyliśmy dokładnym montażem w belce sosnowej wkręta 5 x 100 mm z wykorzystaniem I biegu i 14. ustawienia momentu. Operacja ta trwała 6,12 s i zakończyła się dokładnym zlicowaniem łba wkrętu z powierzchnią belki.


Redakcyjne testy pokazały, że wiertarko-wkrętarka YATO YT-82901 pomimo kompaktowej konstrukcji ma wystarczającą moc, aby efektywnie wykonywać przelotowe otwory w drewnie i metalach. Przyda się też w czasie prac wymagających dużej dokładności, np. w wycięciach pod zawiasy meblowe czy precyzyjnym montażu wkrętów lub konfirmatów. Akumulatorową wiertarko-wkrętarkę YATO YT-82901 możemy z całą odpowiedzialnością polecić profesjonalnym wykonawcom, którzy w ramach wykonywanych prac potrzebują wygodnie, szybko i sprawnie wykonać otwory lub wkręcać wkręty, śruby itd. Urządzenie należy do platformy 12 V, w której na wspólnej baterii (YT-82909) działają także grzechotka udarowa (YT-82902), polerka (YT-82903) i piła szablasta (YT-82904).

GEB,
pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki YATO YT-82901

Napięcie zasilania 12 V
Obroty luzem (I/II bieg) 0-400/0-1300 min-1
Maks. moment obrotowy 30 Nm
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego 0,8-10 mm
Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali 20/10 mm
Rodzaj akumulatora/pojemność/napięcie Li-Ion/2 Ah/12 V
Czas ładowania akumulatora 1 h
Masa 0,8 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar