Test wiertarko-wkrętarki YATO YT-82855

18-woltowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82855 z baterią o pojemności 1,5 Ah łączy w sobie duże możliwości pracy i kompaktowe rozmiary. Jak wiadomo, lekki i niewielki akumulator w znikomym stopniu wpływa na masę elektronarzędzia i sprawia, że jest ono bardzo poręczne.

YATO YT-82855 to sprzęt o solidnej konstrukcji mechanicznej. 2-polowy silnik wiertarko-wkrętarki współpracuje z dwubiegową planetarną przekładnią, o trwałości której – jak wiadomo – decydują metalowe zębatki. W przypadku YATO gwarantują one długą żywotność przy pracy pod pełnym obciążeniem. Wiertarko-wkrętarka na pierwszym biegu dysponuje obrotami 0-350/min i maksymalnym momentem wynoszącym 42 Nm. Przełożenie to przeznaczone jest

do montażu dużych wkrętów i wiercenia osprzętem o sporych średnicach. Na szybszym biegu YATO rozpędza się od 0 do 1200 obr./min. Przełożenie to przeznaczone jest do szybkiej pracy z mniejszymi średnicami wierteł czy wkrętów. Wiertarko-wkrętarką YATO wywiercimy w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, a w drewnie – 35 mm. YATO, jak pokazały nasze testy, poradzi sobie także bez problemu z wkrętami ciesielskimi o średnicy 10 mm. W urządzeniu zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski o maksymalnym rozwarciu szczęk wynoszącym 10 mm. Jest to uchwyt jednoczęściowy współpracujący z automatyczną blokadą wrzeciona. Dzięki temu osprzęt możemy montować jedną ręką, co jest bardzo wygodne.

Aby silnik osiągał pełną sprawność, musi być zasilany z wydajnego źródła energii. W YATO, jak w przeważającej większości tego typu wiertarko-wkrętarek, zastosowano nowoczesny akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się on 18-woltowym napięciem i pojemnością 1,5 Ah oraz wyposażony jest w 4-diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Szybka ładowarka napełnia jego ogniwa energią w ok. 60 min.

Działanie wiertarko-wkrętarki YATO jest w pełni regulowane przez użytkownika. Prędkość obrotową ustawia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a kierunek obracania się wrzeciona zmienia się klasycznym przełącznikiem słupkowym umieszczonym w rękojeści. Wyboru przełożenia dokonuje się umieszczonym w górnej części obudowy przełącznikiem. Do precyzyjnego ustawiania parametrów momentu dokręcania służy pierścień z 19 ustawieniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Urządzenie wyposażono także w szybki hamulec wrzeciona, który pozwala na dokładny montaż wkrętów.

Nasze redakcyjne próby rozpoczęliśmy od wiercenia w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm. W czasie 22,19 s wywierciliśmy wiertłem do metalu YATO z pokryciem kobaltowym otwór przelotowy o średnicy 6 mm. Następnie przystąpiliśmy do wiercenia w blacie kuchennym o grubości 4 cm z użyciem 3-ostrzowego wiertła 25 mm. Otwór przelotowy powstał w czasie 7,1 s. Sprawdziliśmy też YATO w operacjach montażu wkrętów. Najpierw wykonaliśmy standardową próbę osadzenia w belce sosnowej wkrętu 4 x 50 mm przy użyciu bitu krzyżowego YATO. Zadanie to na 2. biegu wykonaliśmy 1,83 s. Testy zakończyliśmy wkręceniem w tę samą belkę ciesielskiego wkrętu 10 x 320 mm. Operacja zajęła nam 16,95 s.

Reasumując, YATO sprawdziło się zarówno w łatwych, jak i trudnych zadaniach obróbczych i montażowych. Testowany sprzęt jest wydajny, a przy tym wygodny i ekonomiczny w zakupie orazeksploatacji.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test wiertarki Kress 500 BS

500-watowa wiertarka, jeśli ma takie parametry jak wiertarka Kress 500 BS, posłuży na pewno do wydajnego wkręcania i wiercenia otworów o niewielkich średnicach.

 

Wiertarki bezudarowe są elektronarzędziami przeznaczonymi dla dość wąskiego grona odbiorców i realizuje się nimi bardzo specyficzne prace. Sprzęt taki znajdzie uznanie głównie w oczach specjalistów zajmujących się wykonywaniem niewielkich otworów, przeważnie w miękkim materiale. Są to więc ślusarze, stolarze, monterzy mebli itp. – wszyscy, którzy w codziennej pracy mają do czynienia z drewnem, miedzią, aluminium, mosiądzem czy niezbyt grubą stalą. Wiertarka Kress 500 BS powinna także trafić w ręce tych, którzy wykonują precyzyjne otwory. Kress 500 BS jest doskonałym przykładem

wiertarki ręcznej mającej silnik niewielkiej mocy (500 W), 1-biegową przekładnię, obroty do 3000/min oraz kompaktowe rozmiary. To wszystko sprawia, że maszyną będzie się pracowało szybko, wydajnie i nadzwyczaj wygodnie. Komfort pracy i użytkowania podnosi dodatkowo jednoczęściowy uchwyt narzędziowy 10 mm, który obsługuje się jedną ręką. Jego smukły kształt pozwala pracować narzędziem w najciaśniejszych zakamarkach. Prezentowanym urządzeniem wywiercimy więc otwory o maksymalnych średnicach 16 mm (drewno), 10 mm (aluminium) i 6 mm (stal).

Kress_500BS_2-2
Wiertarka Kress 500 BS to prosta konstrukcja. Ze względu na swoje specyficzne zastosowania nie ma żadnych mechanicznych i elektronicznych fajerwerków. Jedno przełożenie pozwala zredukować wymiary i wagę wiertarki. Plastikowy uchwyt to także ukłon w stronę tych, którzy bardzo dużo wiercą i potrzebują narzędzia lekkiego. Użytkownik może jedynie sterować płynnie obrotami, wybierać ich kierunek za pomocą przełącznika słupkowego i ewentualnie zablokować obroty do wiercenia ciągłego.
Znakiem firmowym elektronarzędzi Kress jest sposób doprowadzenia zasilania. Firma od lat stosuje we wszystkich swoich narzędziach sieciowych kable, które montuje się do narzędzia systemowym złączem zatrzaskowym. Jeden przewód wystarczy, by zasilać naprzemiennie wszystkie narzędzia Kress w warsztacie. Warto też dodać, że Kress 500 BS ma kabel o 4-metrowej długości. Niektóre narzędzia innych firm o wyższej mocy często nie mogą pochwalić się takim wyposażeniem.
Wiertarka Kress 500 BS urzeka swoimi gabarytami – mała, poręczna, ze świetnie wyprofilowaną rękojeścią i obudową. Choć producent nie zastosował antypoślizgowych okładzin (gumowy element użyto tylko na włączniku spustowym), to maszyna i tak nie wysuwa się z dłoni za sprawą użycia lekko porowatego plastiku. Rzadko spotykany w tej klasie narzędzi uchwyt wiertarski z automatyczną blokadą wrzeciona jest niezaprzeczalnym atutem tego modelu.

Kress_500BS_1-1
W testach praktycznych potwierdziły się obietnice producenta o wyjątkowej szybkości wiercenia i wkręcania. Możliwości Kressa 500 BS sprawdziliśmy, mocując w sosnowej belce wkręt z niepełnym gwintem o średnicy 4 mm i długości 200 mm. Czynność ta zajęła maszynie zaledwie 2 s. Więc błyskawicznie. Z kolei w próbie wiercenia wiertłem krętym 20 mm przewierciliśmy na wylot sosnową belkę o szerokości 70 mm w 2,5 s.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne wiertarki wysokoobrotowej Kress 500 BS

Moc

500 W

Obroty na biegu jałowym

3000/min

Maks. średnica wiercenia w drewnie/aluminium/stali

16/10/6 mm

Uchwyt wiertarski

10 mm

Waga

1,6kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu