Test wiertarko-wkrętarki YATO YT-82855

18-woltowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82855 z baterią o pojemności 1,5 Ah łączy w sobie duże możliwości pracy i kompaktowe rozmiary. Jak wiadomo, lekki i niewielki akumulator w znikomym stopniu wpływa na masę elektronarzędzia i sprawia, że jest ono bardzo poręczne.

YATO YT-82855 to sprzęt o solidnej konstrukcji mechanicznej. 2-polowy silnik wiertarko-wkrętarki współpracuje z dwubiegową planetarną przekładnią, o trwałości której – jak wiadomo – decydują metalowe zębatki. W przypadku YATO gwarantują one długą żywotność przy pracy pod pełnym obciążeniem. Wiertarko-wkrętarka na pierwszym biegu dysponuje obrotami 0-350/min i maksymalnym momentem wynoszącym 42 Nm. Przełożenie to przeznaczone jest

do montażu dużych wkrętów i wiercenia osprzętem o sporych średnicach. Na szybszym biegu YATO rozpędza się od 0 do 1200 obr./min. Przełożenie to przeznaczone jest do szybkiej pracy z mniejszymi średnicami wierteł czy wkrętów. Wiertarko-wkrętarką YATO wywiercimy w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, a w drewnie – 35 mm. YATO, jak pokazały nasze testy, poradzi sobie także bez problemu z wkrętami ciesielskimi o średnicy 10 mm. W urządzeniu zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski o maksymalnym rozwarciu szczęk wynoszącym 10 mm. Jest to uchwyt jednoczęściowy współpracujący z automatyczną blokadą wrzeciona. Dzięki temu osprzęt możemy montować jedną ręką, co jest bardzo wygodne.

Aby silnik osiągał pełną sprawność, musi być zasilany z wydajnego źródła energii. W YATO, jak w przeważającej większości tego typu wiertarko-wkrętarek, zastosowano nowoczesny akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się on 18-woltowym napięciem i pojemnością 1,5 Ah oraz wyposażony jest w 4-diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Szybka ładowarka napełnia jego ogniwa energią w ok. 60 min.

Działanie wiertarko-wkrętarki YATO jest w pełni regulowane przez użytkownika. Prędkość obrotową ustawia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a kierunek obracania się wrzeciona zmienia się klasycznym przełącznikiem słupkowym umieszczonym w rękojeści. Wyboru przełożenia dokonuje się umieszczonym w górnej części obudowy przełącznikiem. Do precyzyjnego ustawiania parametrów momentu dokręcania służy pierścień z 19 ustawieniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Urządzenie wyposażono także w szybki hamulec wrzeciona, który pozwala na dokładny montaż wkrętów.

Nasze redakcyjne próby rozpoczęliśmy od wiercenia w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm. W czasie 22,19 s wywierciliśmy wiertłem do metalu YATO z pokryciem kobaltowym otwór przelotowy o średnicy 6 mm. Następnie przystąpiliśmy do wiercenia w blacie kuchennym o grubości 4 cm z użyciem 3-ostrzowego wiertła 25 mm. Otwór przelotowy powstał w czasie 7,1 s. Sprawdziliśmy też YATO w operacjach montażu wkrętów. Najpierw wykonaliśmy standardową próbę osadzenia w belce sosnowej wkrętu 4 x 50 mm przy użyciu bitu krzyżowego YATO. Zadanie to na 2. biegu wykonaliśmy 1,83 s. Testy zakończyliśmy wkręceniem w tę samą belkę ciesielskiego wkrętu 10 x 320 mm. Operacja zajęła nam 16,95 s.

Reasumując, YATO sprawdziło się zarówno w łatwych, jak i trudnych zadaniach obróbczych i montażowych. Testowany sprzęt jest wydajny, a przy tym wygodny i ekonomiczny w zakupie orazeksploatacji.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Portalnarzedzi.pl test: chwytak próżniowy GECO 200

Chwytak próżniowy GECO 200 to polski produkt wytwarzany przez kielecką firmę UP GECO. Można nim bezpiecznie podnosić elementy betonowe o masie do 200 kg.

Chwytak próżniowy GECO 200 – podstawowe dane o konstrukcji

Chwytak próżniowy do płyt betonowych GECO 200 to specjalistyczny sprzęt przeznaczony głównie dla brukarzy, a także firm drogowych i budowlanych zajmujących się montażem schodów wejściowych do domów jedno- lub wielorodzinnych, wykonywaniem tarasów itp. Umożliwia bezpieczne przenoszenie przez dwie osoby, a nawet transportowanie przez spychacz lub koparkę, ciężkich elementów kamiennych lub betonowych ważących do 200 kg – większych lub mniejszych płyt, krawężników, opasek, stopni schodów itd. Doskonale

sprawdza się np. przy układaniu chodników, gdyż umożliwia łatwe manewrowanie płytami i krawężnikami oraz dokładne pozycjonowanie ich na gruncie. Co więcej, znacznie ułatwia też ich demontaż w celu np. wykonania niezbędnych napraw czy udostępnienia infrastruktury znajdującej się w gruncie, np. sieci wodociągowej czy ciepłowniczej.
Chwytak próżniowy do płyt betonowych GECO 200 podczas swojej pracy wykorzystuje wytwarzane podciśnienie powietrza i dlatego jest znacznie łatwiejszy w obsłudze niż chwytaki mechaniczne. Składa się z generatora podciśnienia mieszczącego się w wytrzymałej obudowie, stałej płyty ssącej, wymiennych płyt ssących, dwóch ramion do podnoszenia wyposażonych w dwie rękojeści i zaworu rozszczelniającego. Urządzenie waży 18 kg.

W generatorze znajduje się asynchroniczny silnik elektryczny (bezszczotkowy) o mocy nominalnej 1540 W zasilany prądem zmiennym z sieci o napięciu 230 V. Napędza on wydajną turbinę, za pośrednictwem której wytwarza podciśnienie powietrza o maksymalnej wielkości 35 kPa. Elementami umożliwiającym jego wykorzystanie do podnoszenia i przenoszenia ciężkich elementów betonowych lub kamiennych są stała płyta ssąca oraz montowane na jej spodzie wymienne płyty ssące o różnym udźwigu i wielkości, wyposażone w uszczelki wykonane z trwałej mieszanki gumowo-piankowej. Firma UP GECO do swojego chwytaka oferuje cztery takie płyty o wymiarach 300 x 300 mm, 400 x 300 mm, 600 x 400 mm i 780 x 270 mm oraz udźwigach odpowiednio 75, 100, 200 i 200 kg. Dzięki różnym rozmiarom i nośnościom, płyty można optymalnie dobrać do wielkości i ciężaru przenoszonych elementów.

Podczas pracy chwytak podciśnieniowy płytą ssącą ustawia się na elemencie betonowym lub kamiennym. Następie włącza się generator, co powoduje wytworzenie podciśnienia, które z kolei przysysa płytę do elementu. W momencie, kiedy osiągnie ono wartość 25 kPA, na co potrzeba 0,5 s, można chwytakiem podnieść i przenieść element w wyznaczone miejsce. Służą do tego ramiona z dwoma rękojeściami, podobnie jak rowery, wyposażonymi w gumowe nakładki. Każde z ramion można w łatwy sposób ustawić w 7 pozycjach kątowych, co umożliwia optymalne dostosowanie ich do wzrostu dwóch osób wykorzystujących chwytak do przenoszenia ciężkich elementów betonowych czy kamiennych.

Do obsługi chwytaka podciśnieniowego GECO 200 służy panel sterowania znajdujący się na jednym z boków obudowy generatora. Znajdziemy na nim przyciski włącznika i wyłącznika zabezpieczone przed pyłem, manometr informujący o wielkości wytwarzanego podciśnienia i trzy lampki kontrolne: zasilania, ciśnienia oraz temperatury. Jeśli wskazówka manometru znajdzie się na zielonym polu, oznacza to, że generator wytworzył podciśnienie wystarczające do uniesienia przenoszonego elementu. Jego minimalna wartość użytkowa to 25 kPa (0,25 bar). Lampka zasilania wskazuje, że chwytak podłączony jest do sieci elektrycznej, zaś temperatury sygnalizuje, iż doszło do przeciążenia silnika. W takim wypadku należy zrobić przerwę w pracy, aby schłodzić jednostkę napędową. Maksymalny czas podnoszenia chwytakiem GECO 200 wynosi 2 min. Co ważne, wymaga on pracy bez obciążenia (tzw. swobodnego ssania) pomiędzy każdą z faz podnoszenia. Stosunek czasowy swobodnego ssania do fazy podnoszenia wynosi 1/3 do 2/3. Oznacza to, że dla 2-minutowego podnoszenia czas pracy bez obciążenia wynosi

1 min. Zachowanie tej proporcji jest podstawowym wymogiem bezpieczeństwa pracy.

Chwytak próżniowy GECO 200 wyposażony jest także w zawór rozszczelniający z linkowym mechanizmem służącym do otwierania go. Linkę pociąga się, podobnie jak w ręcznych hamulcach rowerowych, klamką umieszczoną w jednej z 4 rękojeści. Zawór ten umożliwia w 0,3 s odblokowanie chwyconego elementu bez konieczności wyłączania sprzętu.

Wyniki testów chwytaka próżniowego GECO 200

Chwytak próżniowy do płyt betonowych GECO 200 sprawdziliśmy w konfiguracji ze wszystkimi 4 płytami. Pierwszą z płyt chwytaliśmy i demontowaliśmy, przenosiliśmy oraz układaliśmy niewielkie płyty chodnikowe. Następną z płyt o wymiarach 400 x 300 mm i udźwigu 100 kg użyliśmy do demontażu, jak też do układania większych gabarytowo płyt betonowych. Z kolei chwytakiem wyposażonym w płyty dużą 600 x 400 mm i podłużną 780 x 270 mm, których udźwig to 200 kg, przenosiliśmy bardzo ciężkie elementy (ok. 150-180 kg), zarówno demontując je, jak i układając obok siebie.

W naszej ocenie praca chwytakiem znacznie ułatwia prace brukarskie oraz wydatnie zwiększa ich wydajność i dokładność. Podczas wszystkich wykonanych prób sprzęt pracował niezawodnie, nie zanotowaliśmy żadnego przypadku oderwania przenoszonych elementów betonowych od płyt ssących, nawet jeśli ich powierzchnia miała sporą chropowatość. Testy pokazały, że oferuje on wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, jak też, iż jego obsługa jest intuicyjna. Urządzenie, będąc ergonomiczne, ogranicza też wydatnie ryzyko powstawania urazów na skutek dźwigania ciężkich materiałów budowlanych. Naszym zdaniem, powinno być obowiązkowym wyposażeniem firm brukarskich i drogowych, gdyż praca nim daje wielorakie korzyści praktyczne i ekonomiczne.

Dane techniczne chwytaka próżniowego GECO 200

Zasilanie230 V
Moc nominalna1540 W
Maks. podciśnienie35 kPA
Maks. udźwig200 kg
Czas gotowości do prac0,5 s
Czas odblokowania elementu0,3 s
Masa własna18 kg

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
2 lat temu

Kupiłem ten chwytak jestem bardzo zadowolony

copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu