TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI YATO YT-82782

Testowana wiertarko-wkrętarka YATO YT-82782 to sprzęt wykonany zgodnie ze standardami elektronarzędzi z najwyższej półki i wyposażony w systemowe zasilanie akumulatorowe. Dlatego bacznie przyjrzeliśmy się jego osiągom.

 

Wiertarko-wkrętarka YATO YT-82782 czerpie energię z 18-woltowej baterii Li-Ion o pojemności 2,0 Ah wyposażonej w 4-diodowy wskaźnik poziomu jej naładowania. W sprzęcie zastosowano 4-polowy, wysokiej jakości i trwałości silnik prądu stałego produkcji japońskiej firmy Mabuchi Motor Co. Ltd., jak również 2-biegową przekładnię planetarną. Na pierwszym biegu YATO generuje obroty wynoszące 0–440/min, a na drugim – 0–1650/min. Maksymalny moment testowanego YATO YT-82782 wynosi 40 Nm (I bieg). Takie parametry umożliwiają wiercenie w drewnie otworów o maksymalnej

średnicy 25 mm i w stali – 10 mm.

 

Na obu przełożeniach prędkość obrotową i moment obrotowy można regulować elektronicznie za pomocą włącznika spustowego. Jak większość tego typu maszyn YATO
YT-82782 ma obroty prawe/lewe oraz pierścień sprzęgła służący do ustawiania momentu wkręcania (21 położeń) i trybu wiercenia. Elektronika wiertarko-wkrętarki optymalizuje pobór energii z akumulatora, jak też chroni silnik i ogniwa Li-Ion baterii przed przeciążeniem i przegrzaniem. Znajdująca się w standardowym wyposażeniu maszyny ładowarka ładuje akumulator w godzinę.

YATO_YT-82783-1

Ważnymi atrybutami sprzętu z wysokiej półki technologicznej jest – jak wiadomo – elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono w niespełna sekundę po wyłączeniu zasilania, oraz automatyczna blokada wrzeciona umożliwiająca montaż osprzętu jedną ręką w 1-częściowym bezkluczykowym uchwycie wiertarskim. Wszystkie te rozwiązania znajdziemy w testowanym YATO. Nadmieniamy, że zakres mocowania uchwytu wiertarskiego wynosi 1,5–13 mm.
Testowany sprzęt reprezentuje też najwyższy poziom wykonania pod względem ergonomii. Jest lekki – z baterią waży 1,2 kg, doskonale wyważony i kompaktowy. Znajdziemy w nim wysokiej jakości miękkie okładziny oraz ergonomicznie wyprofilowany uchwyt, a także diodę LED oświetlającą pole pracy.

YATO_YT-82783-4

YATO zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie pod względem jakości i ergonomii wykonania. Dlatego byliśmy ciekawi, czy wrażenie to zostanie podtrzymane przez sprzęt podczas testów. Zaczęliśmy od średnio trudnej próby wykonania w drewnie na I biegu otworu o maksymalnej dopuszczonej średnicy 25 mm. Założyliśmy więc w uchwycie świder 25 mm i w belce sosnowej wykonaliśmy otwór przelotowy o długości 11,5 cm. Operacja trwała 11,97 s. Tak dobry czas przy parametrze maksymalnej wielkości momentu wynoszącej 40 Nm zachęcił nas do znacznego podwyższenia stopnia trudności. W uchwycie wiertarskim sprzętu zamocowaliśmy więc bit TORX i przystąpiliśmy do montażu w belce sosnowej dużego wkrętu ciesielskiego 10 x 300 mm. Operacja trwała 12,12 s, a więc przebiegła bardzo szybko i sprawnie jak na sprzęt dysponujący 40 Nm momentu obrotowego. Sprzęt nie zająknął się ani na moment i pracował bardzo równo. Redakcyjne testy zakończyliśmy sprawdzeniem, jak YATO YT-82782 poradzi sobie z wierceniem w blachach wiertłem stopniowym na II biegu. Otwór o średnicy 16 mm w średnio twardej blasze stalowej o grubości 1,3 mm powstał w czasie 19,91 s.

YATO_YT-82783-5

Reasumując, wiertarko-wkrętarka YATO YT-82782, oprócz najwyższego poziomu wykonania i ergonomii, oferuje nam bardzo dobre osiągi. Jest bardzo wygodna w pracy i wysoce wydajna. Wykonamy nią sprawnie większość prac zarezerwowanych dla profesjonalnych wiertarko-wkrętarek klasy 18 V.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki YATO YT-82783

Maks. średnica wiercenia w drewnie/metalu 25/10 mm
Prędkość obrotowa bez obciążenia (I/II bieg) 0-440/0-1650 min-1
Maks. moment obrotowy 40 Nm
Uchwyt bezkluczykowy 1-częściowy
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego 1,5-13 mm
Autoblokada wrzeciona +
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/2,0 Ah
Waga 1,5 kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar