TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI VERTO 50G187

Wiertarko-wkrętarka VERTO 50G187 to elektronarzędzie zasilane z akumulatorów niklowo-cynkowych. Urządzenie przeznaczone jest dla majsterkowiczów i do lekkich prac instalatorskich wykonywanych w gospodarstwach domowych.

 

Testowana wiertarko-wkrętarka VERTO 50G187 zasilana jest z wydajnego i ekonomicznego akumulatora niklowo-cynkowego (NiZn) o napięciu 18 V i pojemności 1.5 Ah. Jest to jednak pewna nowość w świecie elektronarzędzi, chociaż akumulatory Ni-Zn są znane od wielu lat i stosowane w elektronice. Jak wiadomo, akumulatory te to konstrukcyjnie modyfikowane baterie niklowo-kadmowe. Elektrodę kadmową zastąpiono w nich cynkową. Dzięki czemu, zachowując wszystkie zalety ogniw NiCd, wyeliminowano z nich efekt pamięci zmniejszający pojemność akumulatorów. Możemy je więc doładowywać w dowolnym momencie

jak ogniwa Li-Ion, czego nie można robić w przypadku baterii NiCd. Akumulatory NiZn są również ekologiczne, gdyż nie zawierają kadmu (Cd), który jest metalem ciężkim i bardzo szkodliwym dla zdrowia. Dlatego produkcja baterii NiCD została zabroniona prawnie. Ważną zaletą akumulatorów NiZn jest stosunkowo niska cena i niewielkie wymagania co do zaawansowania technologicznego elektroniki służącej do ich zastosowania w elektronarzędziach. Jest to więc ekonomiczne rozwiązanie mające wszystkie zalety technologii ogniw NiCd, a do tego pozbawione efektu pamięci. W wyposażeniu testowanego urządzenia znajdowały się dwa akumulatory NiZn o napięciu 18 V i pojemności 1,5 Ah i kompaktowa 5-godzinna ładowarka.

VERTO_50G187-1

Wiertarko-wkrętarka VERTO 50G187 ma klasyczną budowę typu „T”. Znajdziemy w niej komutatorowy silnik 2-polowy na prąd stały oraz planetarną przekładnię 1-biegową i 20-stopniowe sprzęgło, którym ustawimy odpowiedni moment obrotowy podczas montażu wkrętów czy śrub. Do jego regulacji służy pierścień, którym również ustawimy w wiertarko-wkrętarce tryb wiercenia. Tak skonfigurowany napęd generuje od 0 do 550 obr./min o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 18 Nm dla wkręcania miękkiego i odpowiednio 29 Nm dla wkręcania twardego. Urządzenie wyposażono w elektroniczną regulację prędkości obrotowej (służy do tego spustowy włącznik główny) oraz elektryczny hamulec wrzeciona zwiększający precyzję i bezpieczeństwo pracy. Kierunek obrotów zmieniamy przełącznikiem słupkowym, który znajduje się nad spustowym włącznikiem głównym.

VERTO_50G187-2

Korpus wiertarko-wkrętarki VERTO 50G187 wykonany jest z odpornego na uszkodzenia tworzywa, a wkomponowane w rękojeść miękkie nakładki poprawiają komfort pracy. Wbudowana dioda LED umożliwia podświetlenie miejsca pracy. Osprzęt w testowanym sprzęcie montuje się w bezkluczykowym, 2-częściowym uchwycie wiertarskim o zakresie mocowania 0,8–10 mm. W zestawie z urządzeniem, oprócz dwóch akumulatorów, otrzymujemy 6 wierteł, 6 bitów i uchwyt do nich. Zgodność działania wiertarko-wkrętarki VERTO 50G187 z europejskimi standardami bezpieczeństwa zapewnia certyfikat CE.
Podczas redakcyjnych testów wiertarko-wkrętarkę VERTO 50G187 poddaliśmy dwóm próbom określającym jej możliwości robocze. Najpierw w elemencie z drewna sosnowego o grubości 63 mm wywierciliśmy otwór o sporej średnicy 25 mm w czasie 9,04 s. Następnie w belce sosnowej zamontowaliśmy niemały wkręt 8 x 200 mm. Zadanie to zajęło nam w 6,97 s. Testy pokazały, że VERTO 50G187 sprawdza się w średnio trudnych zadaniach i zapewnia sprawne ich wykonywanie.
Reasumując, testowana wiertarko-wkrętarka VERTO 50G187 oferuje nam sporą moc
i dobre osiągi. Dzięki nim bezproblemowo wykonamy w domu wszystkie prace instalacyjne.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki VERTO 50G187

Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatoraNiZn/18 V/1,5 Ah
Obroty0-550/min
Maks. moment obrotowy (miękki/twardy)18/29 Nm
Zakres mocowania w bezkluczykowym uchwycie wiertarskim0,8-10 mm
Czas ładowania akumulatora5 h
Masa1,489 kg

VERTO_50G187-3

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments