Test wiertarko-wkrętarki udarowej Metabo SB 18 LTX BL Quick

Do redakcyjnego warsztatu trafiła topowa udarowa wiertarko-wkrętarka Metabo SB 18 LTX BL Quick. Maszynę wyposażono w bezszczotkowy silnik, pełne elektroniczne sterowanie parametrami pracy, system szybko wymiennych uchwytów narzędziowych i wydajny akumulator litowo-jonowy o pojemności 5,2 Ah.

Bezszczotkowy silnik – jak wiadomo – stanowi źródło napędu dla maszyn klasy premium, czyli pochodzących z najwyższej półki technologicznej. Zastosowano go też w prezentowanej wiertarko-wkrętarce Metabo SB 18 LTX BL Quick. Przypomnijmy, silnik bezszczotkowy jest bezobsługowy, gdyż nie ma zużywających się szczotek oraz komutatora, które z tego powodu muszą być systematycznie wymieniane. Brak tych elementów oznacza też zlikwidowanie iskrzenia oraz znaczne zmniejszenie strat energii spowodowanych

tym zjawiskiem. Silnik bezszczotkowy jest dzięki temu dużo trwalszy, ale też mniejszy i lżejszy, co obniża masę całkowitą elektronarzędzia. I rzecz chyba najważniejsza – dzięki zastąpieniu szczotek i komutatora elektroniką sterowanie parametrami pracy prezentowanej wiertarko-wkrętarki udarowej jest dużo precyzyjniejsze i może odbywać się w dużo większym zakresie.

 

Metabo_ SB18LTXBLQuick_01

 

W udarowej wiertarko-wkrętarce Metabo SB 18 LTX BL Quick zastosowano dwubiegową przekładnię. Sterowanie przełożeniami odbywa się za pomocą suwaka umieszczonego w górnej części obudowy. Zmiany prędkości obrotowej i częstotliwości udarów dokonuje się płynnie poprzez wciskanie włącznika spustowego (obroty: I bieg – 0-600 min-1, II bieg – 0-2050 min-1, udary: II bieg – 0-38.950 min-1). Pokrętło w dolnej części maszyny służy do regulacji momentu obrotowego oraz do nastawy impulsowego trybu pracy. O ile w zwykłych wkrętarkach dobór siły dokręcania ustawia się za pomocą pierścienia sprzęgła mechanicznego umieszczanego tuż za uchwytem wiertarskim, o tyle w nowej maszynie Metabo sterowanie tym parametrem odbywa się całkowicie elektronicznie. Na najniższych poziomach  ustawień momentu obrotowego elektronika obniża również maksymalną prędkość, aby zapobiec efektowi „przeciągania” wkrętów. Przy ustawieniu momentu obrotowego następuje automatyczne optymalne dopasowanie siły oraz prędkości obrotowej. W przypadku montażu małych wkrętów umożliwia to precyzyjną pracę. Użytkownik ma do wyboru 22 poziomy (I bieg – 1-20 Nm i II bieg – 0,8-8 Nm), pracę w trybie wiercenia oraz funkcję impuls. W kombinacji z inteligentnym sprzęgłem momentu obrotowego wkręty od średnicy 3 mm można wkręcać jednopłaszczyznowo zawsze z tą samą precyzją.

 

Metabo_ SB18LTXBLQuick_02

 

Oprócz trybów wiercenia, wiercenia z udarem i wkręcania urządzenie ma impulsowy tryb pracy. Umożliwia on odkręcanie wkrętów o uszkodzonych łbach czy zapieczonych śrub i nakrętek. Jak już wspomnieliśmy, ustawia się go za pomocą pokrętła regulacyjnego. Tryby wiercenia i wkręcania można zamieniać przyciskiem umieszczonym na obudowie korpusu wiertarko-wkrętarki, co przyspiesza pracę przy różnych zastosowaniach. Przycisk jest podświetlany czerwoną diodą, a jej trzy różne stany informują użytkownika o aktualnie włączonym trybie pracy urządzenia. I tak podświetlenie ciągłe oznacza tryb wkręcania, migające – tryb impulsowy, a jego brak – tryb wiercenia. Obok przycisku znajdują się ikony wyjaśniające komunikaty przekazywane za pomocą diody. Dzięki nim nawet początkujący użytkownik może szybko rozpoznać aktualny tryb pracy wiertarko-wkrętarki i w razie potrzeby zmienić go na inny.

 

Metabo_ SB18LTXBLQuick_03

 

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo BS 18 LTX BL Quick ma bardzo interesujący system montażu uchwytu narzędziowego o nazwie „Quick”. Standardowo na wrzecionie maszyny pracuje szybkomocujący klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Ale wystarczy odciągnąć tuleję blokującą, aby zdemontować uchwyt wiertarski i skorzystać z 6-kątnego uchwytu 1/4”. Jako wyposażenie dodatkowe można dokupić do wkrętarki specjalną przystawkę PowerX3, która trzykrotnie zwiększa moment obrotowy maszyny.

 

Metabo_ SB18LTXBLQuick_04

 

Metabo wyposażyło ten model wkrętarki w zasilanie z litowo-jonowych baterii o

napięciu 18 V i pojemności 5,2 Ah. Tak duża pojemność baterii pozwala bezproblemowo pracować cały dzień bez zmiany akumulatora, co jest i wygodne, i oszczędza czas poświęcony na obsługę baterii. Zabezpieczono ją przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, a także zoptymalizowano proces ładowania – w ładowarce wentylator chłodzi ładowaną baterię, a elektronika czuwa, żeby jej nie przeładować. W tylnej części baterii umieszczono wskaźnik poziomu jej naładowania.

W pierwszym redakcyjnym teście wierciliśmy w drewnianej belce wycinakiem 1-ostrzowym o średnicy 51 mm. Otwór o głębokości 8 cm powstał w czasie 13,04 s. W próbie montażu wkrętu o średnicy 8 mm i długości 260 mm wiertarko-wkrętarka Metabo również osiągnęła bardzo krótki czas 7,99 s. Wszystkie próby wykonaliśmy na pierwszym biegu i z użyciem maksymalnego momentu obrotowego (90 Nm). W trzecim teście sprawdziliśmy, jak urządzenie sprawuje się w wierceniu udarowym w bloczku z betonu B15. Otwór o średnicy 10 mm i długości 12 cm wykonaliśmy w czasie 12,08 s. Reasumując, Metabo SB 18 LTX BL Quick to faktycznie topowa udarowa wiertarko-wkrętarka: innowacyjna technicznie, bardzo efektywna w pracy, mająca mocny akumulator 5,2 Ah i do tego łatwa w obsłudze.

Autor: pins, Marek Pudło

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo SB 18 LTX BL Quick

 

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie

13/50/16 mm

Maks. moment obrotowy

90 Nm

Obroty I/II bieg

0-600/0-2050 min-1

Maks. częstotliwość udarów

38.950/min

Uchwyt szybkomocujący

+ (13 mm)

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/5,2 Ah

Waga z akumulatorem

1,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments