Test wiertarko-wkrętarki udarowej Metabo SB 18 LT

Do redakcyjnego warsztatu trafiła udarowa wiertarko-wkrętarka Metabo SB 18 LT. Urządzenie dysponuje sporym momentem o wartości 60 Nm i jest w stanie sprostać bardzo trudnym zadaniom.

Wiertarko-wkrętarka Metabo SB 18 LT to klasycznie skonstruowane tego typu urządzenie o kompaktowych rozmiarach. Zastosowano w nim 4-polowy silnik szczotkowy, który odznacza się sporą efektywnością i jest w stanie wygenerować bardzo duży moment obrotowy (maksymalnie 60 Nm). Współpracuje on z dwubiegową przekładnią. Sterowanie przełożeniami odbywa się za pomocą suwaka umieszczonego w górnej części obudowy. Zmiany prędkości obrotowej i częstotliwości udarów dokonuje się płynnie poprzez wciskanie włącznika spustowego (obroty:

I bieg – 0-450 min-1, II bieg – 0-1600 min-1, udary: II bieg – 0-27.200 min-1). Użytkownik ma do wyboru 20 ustawień mechanicznego sprzęgła, które podczas dokładnego wkręcania służy do regulacji wartości momentu obrotowego w zakresie 0,7-8 Nm. Poszczególne ustawienia wybiera się pierścieniem znajdującym się za uchwytem wiertarskim. Nim także ustawia się tryby wiercenia bezudarowego i udarowego. Testowana maszyna jest wyposażona w szybkomocujący klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Po jego demontażu we wrzecionie mamy do dyspozycji gniazdowy 6-kątny uchwyt wiertarski 1/4”.

Metabo wyposażyło testowany modelu wiertarko-wkrętarki w zasilanie z wysoko-prądowych litowo-jonowych baterii LiHD o napięciu 18 V i pojemności 3,1 Ah. Przypominamy, że nowa, bo wprowadzona na rynek w br. technologia zasilania Metabo Li-HD polega na uzyskaniu z akumulatora stałego poboru prądu o natężeniu 60 A. Jest to więc o 20-25 A więcej niż generują obecnie technologie zasilania wykorzystujące ogniwa litowo-jonowe. W ich wypadku stały pobór prądu wynosi bowiem 35-40 A. Wysoka wartość natężenia stale pobieranego prądu, uzyskiwana przez technologię Metabo Li-HD, znacznie zwiększa moc elektronarzędzi bezprzewodowych. W przypadku testowanej maszyny z ok. 720 do 1080 W. Podobnie jak pozostałe bezprzewodowe rozwiązania Metabo, akumulatory LiHD zaprojektowano w oparciu o sprawdzoną technologię Ultra-M. Zapewnia ona optymalną współpracę urządzenia, akumulatora oraz ładowarki. Z kolei technologia ładowania AIR COOLED sprawia, że nowe akumulatory LiHD ładują się bardzo szybko. Użytkownik w dowolnym momencie może odczytać stan ich naładowania w swoim elektronarzędziu. Podobnie jak wcześniejsze modele, nowe akumulatory LiHD są objęte 3-letnią gwarancją Metabo. Są dostępne w wersjach LiHD 6,2 Ah, LiHD 5,5 Ah i LiHD 3,1 Ah. Zastosowana w testowanej wiertarko-wkrętarce wersja LiHD 3,1 Ah jest bardzo kompaktowa i łączy w sobie maksimum mocy oraz minimum rozmiarów. Nadmieniamy, że ponieważ nowa technologia LiHD jest kompatybilna z dotychczas produkowanymi elektronarzędziami bezprzewodowymi Metabo o zasilaniu 18 i 36 V, można z niej skorzystać bez konieczności zakupu nowych maszyn.

Pod względem ergonomii testowana maszyna to, naszym zdaniem, wzór godny naśladowania. Mamy też w niej świetnie wyprofilowaną rękojeść i części chwytowe pokryte miękkim materiałem. Gdy dołożymy do tego kompaktową baterię LiHD 3,1 Ah, to faktycznie otrzymujemy bardzo lekkie, niewielkie oraz mocne i poręczne narzędzie, które pod względem łatwości operowania może nawet konkurować z wkrętarkami 10,8 czy 12 V.

W pierwszym redakcyjnym teście wierciliśmy w drewnianej belce 3-ostrzowym wiertłem o średnicy 32 mm. Otwór o głębokości 7,55 cm powstał w czasie 9,9 s. W próbie montażu wkrętu 10 x 115 mm wiertarko-wkrętarka Metabo również osiągnęła bardzo krótki czas 5,1 s.
Wszystkie próby wykonaliśmy na pierwszym biegu i z użyciem maksymalnego momentu obrotowego (60 Nm). W trzecim teście sprawdziliśmy szybkość montażu wkrętu 6 x 115 mm na 2. biegu. Operacja zajęła nam 1,87 s. W ostatniej próbie wierciliśmy udarowo w bloczku z betonu B15. Otwór o średnicy 10 mm i długości 12 cm powstał w czasie 12,92 s.

Naszym zdaniem, Metabo SB 18 LT to udarowa wiertarko-wkrętarka łącząca kompaktowe wymiary i niewielką wagę z efektywnością pracy

najsilniejszych na rynku maszyn. Niewątpliwie przyczyniło się do tego zastosowanie akumulatora MetaboLiHD.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments