Test wiertarko-wkrętarki udarowej Metabo SB 18 Li

Źródła zasilania elektronarzędzi akumulatorowych są już w tej chwili tak sprawne, że często sprzęt bateryjny może z powodzeniem zastąpić urządzenia sieciowe. Tezę tę potwierdza wiertarko-wkrętarka udarowa Metabo SB 18 Li.

 

 

Najlepszym tego przykładem jest testowana przez nas wkrętarka akumulatorowa Metabo SB 18 Li. Zastępuje ona z powodzeniem nie tylko tradycyjną wiertarkę, ale też ma mechanizm udarowy, który pozwala wiercić maszyną w miękkim betonie, cegłach czy
kamieniu. Wpływ na możliwości prezentowanego elektronarzędzia ma oczywiście źródło energii. Do zasilania tego modelu wkrętarki przeznaczone są litowo-jonowe baterie o napięciu 18 V i różnych pojemnościach (w wyposażeniu testowanego modelu 1,5 Ah), w tym 4 Ah.

Warto wspomnieć, że konstruktorzy zastosowali w systemie zasilania elektroniczne zabezpieczenie akumulatorów przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem. Dodatkowo elektronika pozwoliła umieścić w tylnej części akumulatorów diodowy wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Pozwala on na bieżąco monitorować stan baterii i przewidzieć moment, w którym trzeba będzie go naładować.

Metabo_SB18Li-4
Drugim bardzo ważnym elementem prezentowanej wiertarko-wkrętarki, który wpływa na jej duże możliwości pracy w każdych warunkach, jest oczywiście konstrukcja elektromechaniczna. Silnik wraz z dwubiegową przekładnią planetarną pozwalają wykorzystywać wkrętarkę zarówno do najcięższych wierceń (I bieg, duży moment obrotowy), jak i lżejszych prac wymagających wydajności (II bieg, wysoka prędkość obrotowa). Wkrętarka na poszczególnych biegach osiąga 450 lub 1650 obr./min i dysponuje odpowiednio 24 i 48 Nm momentu obrotowego.

Metabo_SB18Li-2
Mechanizm udaru generuje nawet 25.800 uderzeń/min. Wszystkie parametry pracy wkrętarki reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji pierścień z 20 pozycjami (plus blokada do wiercenia) do stopniowego ustawiania maksymalnego momentu obrotowego podczas wkręcania.
We wkrętarce Metabo Metabo SB 18 Li zastosowano blokadę wrzeciona i beznarzędziowy, jednoczęściowy uchwyt wiertarski (1,5-13 mm). Jest on w całości metalowy, a więc odporny na obciążenia i drgania powstające podczas wiercenia z udarem. Tak rozwiązany system mocowania osprzętu pozwla na jego montaż jedną ręką.

Metabo_SB18Li-1
Metabo przyzwyczaiło nas najwyższej jakości materiałów i wykonania. Tak też jest w przypadku modelu SB 18 Li. Plastiki na obudowie są solidne i wytrzymają na pewno każdy sposób obchodzenia się ze sprzętem. Rękojeść w przedniej części jest wyprofilowana do dłoni operatora i pokryta miękką gumową okładziną, przez co zapewnia solidny chwyt i niemęczącą pracę. Urządzenie bez baterii waży tylko 1,8 kg. Pracę w mroku lub w zaciemninych miejscach umożliwia dioda LED
umieszczona na obudowie gniazda akumulatora. Zapala się ona automatycznie w momencie rozpoczęcia pracy wkrętarką.

Metabo_SB18Li-3
W testach praktycznych porównywaliśmy efektywność pracy Metabo SB 18 Li z zasilaniem z akumualtora 1,5 i 4 Ah. I tak w pierwszej praktycznej próbie wierciliśmy wiertłem krętym o średnicy 25 mm. Z wykorzystaniem 1,5-amperogodzinnych ogniw otwór o głębokości 62 mm wywierciliśmy w 10 s, podczas gdy po zmianie baterii na większe czynność trwała tak samo długo, ale w tym czasie powstał głębszy otwór (72 mm). W drugiej próbie osadzaliśmy wkręt 6 x 200 (niepełny gwint), a wyniki były odpowiednio 12 i 10 s. W ostatnim teście udarowym przewiercaliśmy na wylot wiertłem 10 mm bloczek betonowy B40 o grubości 120 mm. Wkrętarka Metabo SB 18 Li osiągnęła na mniejszym i większym akumulatorze odpowiednio 17 i 15 s. Ostatnią próbę przeprowadziliśmy na II biegu, a wcześniejsze na I.
Jak widać, różnice w samych możliwościach są dość spore. Maszyna na większym akumulatorze jest o jakieś 10-15% wydajniejsza. Trzeba przy tym pamiętać, że

energii w baterii 4,) Ah wystarczy na dużo dłużej niż w ogniwach 1,5 Ah.

 Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne wkrętarki udarowej Metabo SB 18 Li

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie 13 mm/20 mm
Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie/twarde) 24/48 Nm
Obroty (I/II bieg) 0-450/0-1650 min-1
Częstotliwość udarów 25.800/min
Uchwyt szybkomocujący 1,5-13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,5 lub 4,0 Ah
Waga bez akumulatora 1,8 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar