Test wiertarko-wkrętarki udarowej Makita BHP453

Makita BHP453 to 18-woltowa wiertarko-wkrętarka udarowa. Jest to bardzo przydatne elektronarzędzie i na profesjonalnym placu budowy, i w rękach ambitnego fachowca pracującego w zaciszu swojego warsztatu.

 

Najmłodsze dziecko Makity – wiertarko-wkrętarka udarowa BHP453 – to urządzenie należące do grupy sprzętu oznaczonego symbolem LXT. Są to narzędzia dla najbardziej wymagających użytkowników, zaawansowane technologicznie, trwałe i charakteryzujące się najwyższą wydajnością pracy. Prezentowany model należy do klasy średniej wkrętarek LXT. Oznacza to, że zasilany jest akumulatorem 18-woltowym (o pojemności 3.0 Ah). Baterie posiadają ogniwa litowo-jonowe, które charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością i dużym zapasem energii. Ich bardzo ważną cechą jest możliwość doładowywania w dowolnym momencie

użytkowania.

W Makicie BHP453 zastosowano nowoczesny silnik 4-polowy zasilany prądem stałym. Najważniejszą cechą tej konstrukcji jest duża sprawność i żywotność. Silnik współpracuje z dwubiegową przekładnią. Na I biegu maszyna osiąga maksymalnie 400 obr./min i aż 42 Nm momentu obrotowego. Na II przełożeniu jest to odpowiednio 1300 obr./min i 27 Nm. Z kolei udar mechaniczny wytwarza na poszczególnych biegach maksymalnie 6000 i 19.500 udarów/min. Wszystkie parametry pracy maszyny mogą być płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo moment dokręcania może być precyzyjnie dobierany dzięki zastosowaniu pierścienia z 14 pozycjami. Blokowanie sprzęgła do wiercenia i przełączanie w tryb udarowy odbywa się za pomocą dodatkowego pokrętła umieszczonego obok pierścienia wyboru momentu dokręcania.

Makita_BHP453_05

Wiertarko-wkrętarka Makita BHP453 posiada trwały, plastikowy uchwyt wiertarski z automatyczną blokadą wrzeciona. Dokręcanie osprzętu umieszczonego w gnieździe uchwytu odbywa się więc bardzo wygodnie. 13-milimetrowe rozwarcie szczęk pozwala pracować największym osprzętem. Mimo tej możliwości, Makitą wywiercimy w stali i w betonie otwory o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie – 36 mm.

Konstrukcja zewnętrzna Makity BHP453 jest bardzo oszczędna w formie. Nie znajdziemy tutaj np. diody oświetlającej miejsce pracy. Szkoda, bo to naprawdę przydatny gadżet. Za to nie zabraknie solidności wykonania, odpowiedniego spasowania elementów i ich płynnego działania. Miejsca chwytne na obudowie pokryte zostały antypoślizgowym softgripem, który chłonie także część wibracji.

Makita_BHP453_04

Żeby sprawdzić możliwości nowej wkrętarki Makita, poddaliśmy ją właściwie najcięższym, żeby nie napisać – ekstremalnym – testom praktycznym. Uprzedzając fakty, maszyna wszystkie zdała, zapewniając swoją gotowość do pracy z dużo mniejszym osprzętem. I tak, w pierwszej próbie wierciliśmy w sosnowym klocku otwór świdrem 32 mm. Wywiercenie otworu o głębokości 140 mm zajęło wkrętarce 17 s. W drugiej próbie zastosowaliśmy mniejszy świder (25 mm) i przewierciliśmy nim ten sam klocek na wylot (szerokość 140 mm) w 16 s. Makita nie dała także żadnych szans 1-ostrzowemu wycinakowi 50 mm i wywierciła nim w drewnie otwór o głębokości 65 mm w 10 s. W próbach wkręcania zamocowaliśmy najpierw wkręt z niepełnym gwintem o długości 160 mm i średnicy 6 mm. Zdanie to trwało zaledwie 6 s. Z kolei montaż wkrętu z pełnym gwintem o długości 270 mm i średnicy 10 mm zajął Makicie 12 s. W próbie udarowej wiercilismy w betonie B20 otwór wiertłem 10 mm. Otwór o głębokości 80 mm powstał w 12 s.

 

 

 

Makita_BHP453_03

Makita_BHP453_02

Dane techniczne akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej Makita BHP453

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie13/36/13 mm
Wkręt do drewna/metalu6 x 75/6 mm
Maks. moment obrotowy (I/II bieg)42/27 Nm
Maks. prędkość obrotowa bez obciążenia (I/II bieg)0-400/0-1300 min-1
Maks. liczba udarów (I/II bieg)6000/19.500 min-1
Uchwyt wiertarskiszybkomocujący 13 mm
Typ akumulatora/napięci/pojemnośćLi-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga z akumulatorem1,7kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments