Test wiertarko-wkrętarki udarowej Celma WAK 18

Wiertarko wkrętarka udarowa Celma WAK 18 przeznaczona jest do wiercenia otworów w drewnie, metalu, wyrobach z tworzywa sztucznego i ceramiki, a także do wkręcania i wykręcania wkrętów.

Włączony udar pozwala na skuteczne wiercenie otworów w betonie, cegłach, czy kamieniu. W podręcznej walizce, oprócz wiertarko-wkrętarki, polski producent dostarcza ładowarkę UB80SE oraz dwie sztuki akumulatorów. Źródłem napięcia wiertarko wkrętarki udarowej jest akumulator NiCd o napięciu 18 V i pojemności 2 Ah. Czas ich ładowania wynosi około 90 min. Urządzenie ma dwa biegi. Na pierwszym osiąga obroty od 0 do 350/min i moment obrotowy 38 Nm. Bieg ten jest zalecany do wkręcania lub wiercenia otworów
o dużych średnicach. Na biegu drugim maszyna generuje do 1400 obr./min. Jest on zalecany do wiercenia otworów o mniejszych średnicach. Włączając udar, urządzenie wytworzy na pierwszym biegu do 5250 uderzeń/ min, a na drugim – aż do 21000. Dla danego biegu odpowiednią prędkość obrotową wybiera się bezstopniowo za pomocą włącznika spustowego. O możliwościach wiertarko-wkrętarki mówią podane przez producenta maksymalne średnice otworów, które można nią wykonywać. I tak w stali to 13 mm, w drewnie – 28 mm, a w betonie – 13 mm. Urządzenie dysponuje prawymi i lewymi obrotami i 16-stopniową regulacją momentu obrotowego do wkręcania.
Celma_WAK18_3-10
Poszczególne jego wartości wybiera się za pomocą pierścienia. Sąsiednim pierścieniem ustawia się tryb pracy: wiercenie albo wiercenie udarowe lub wkręcanie. Wiertarko wkrętarka jest wyposażona w bezkluczykowy uchwyt wiertarski o maksymalnej średnicy mocowania 13 mm. Dzięki zastosowaniu elektronicznego hamulca urządzenie po wyłączeniu (zwolnieniu włącznika) zatrzymuje wrzeciono niemal natychmiast. Wiertarko-wkrętarka wyposażona jest w diodę, która po naciśnięciu włącznika oświetla miejsce pracy. Jest to użyteczna funkcja przydatna w pracy w słabo oświetlonych przestrzeniach.

W czasie testów wykonaliśmy wiertarko-wkrętarką typowe prace. W belce sosnowej o szerokości 70 mm wywierciliśmy otwór przelotowy modyfikowanym świdrem o średnicy 25 mm. Operacja trwała 11 s. Następnie wkręciliśmy w drewno długi wkręt z niepełnym gwintem o wymiarach 6 x 260 mm. Całkowite wkręcenie trwało 11 s i nie sprawiło Celmie większego kłopotu. Kolejnym zadaniem było wywiercenie w bloczku betonowym otworu wiertłem widiowym o średnicy 6 mm na głębokość 100 mm. Do wykonania tej pracy oczywiście włączyliśmy funkcję udaru. Wierciliśmy na drugim biegu. Otwór powstał w przeciągu 20 s.

Celma_WAK18_2-9

 

Można stwierdzić, że wiertarko wkrętarka WAK 18 osiągnęła przyzwoite czasy wykonania poszczególnych operacji. Elektronarzędzie dobrze leży w dłoni i pracuje się nim przyjemnie. Można je polecić zarówno do profesjonalnych zastosowań, jak też do prac domowych.

 Autor: Tomasz Jagiełło

Celma_WAK18_1-8

 Dane techniczne wiertarko-wkrętarki udarowej Celma WAK 18

Obroty I/II bieg0-350/0-1400/min
Maks. średnica wiercenia w stali/murze/drewnie13/13/28 mm
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatoraNiCd/18 V/2,0 Ah
Maks. moment obrotowy38 Nm
Uchwyt wiertarski bezkluczykowy13 mm
Waga2,0kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments