TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI UDAROWEJ TRESNAR TCD-180BLH

Wiertarko-wkrętarka udarowa TRESNAR TCD-180BLH to mocne urządzenie, którym zastąpimy z powodzeniem maszyny sieciowe. Zastosowano w niej wysokosprawny silnik bezszczotkowy, zaawansowaną elektronikę, wytrzymałą metalową przekładnię planetarną oraz 21-stopniowe sprzęgło nastawcze momentu obrotowego.

Klienci, którzy decydują się na zakup wiertarko-wkrętarki udarowej, oczekują od niej dużego zapasu mocy, wysokiej wydajności wiercenia w każdym materiale, a w szczególności w materiałach betonowo-ceglanych, jak też wygodnej i szybkiej obsługi. Wiertarko-wkrętarka TRESNAR TCD-180BLH spełnia wszystkie te warunki. Ma bardzo wydajną bezszczotkową jednostkę napędową. Ponieważ – jak sama

nazwa wskazuje – jednostka ta posiada konstrukcję, z której wyeliminowano szczotki i komutator, wiertarko-wkrętarka TRESNAR TCD-180BLH jest praktycznie bezobsługowa. Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy jest także znacznie sprawniejszy od szczotkowego, gdyż nie występuje w nim iskrzenie na styku szczotek i komutatora. Zużywa on więc znacznie mniej energii i pozwala dłużej pracować na akumulatorze. Jedną z największych zalet „bezszczotkowców” jest zastosowana do kontroli ich pracy elektronika, która pozwala precyzyjnie sterować obrotami, momentem obrotowym czy hamulcem wrzeciona.

W wiertarko-wkrętarce TRESNAR TCD-180BLH silnik bezszczotkowy współpracuje z dwubiegową przekładnią planetarną. Za jej trwałość odpowiadają precyzyjnie wykonane łożyska i metalowe zębatki, które pozwalają przenosić największe obciążenia. Jak wiadomo, wybór przełożenia oznacza dla użytkownika możliwość wiercenia w wielu odmiennych materiałach otworów o różnych średnicach, jak też mocowania wkrętów i śrub o dużym zakresie wielkości. Na pierwszym biegu wiertarko-wkrętarka udarowa TRESNAR TCD-180BLH oferuje nam obroty 0-500/min i duży moment obrotowy wynoszący 60 Nm, co pozwala na wykonywanie trudnych zadań, np. wiercenia otworów koronkami o dużych średnicach. Zaś na drugim przełożeniu użytkownik dysponuje obrotami 0-2000/min, co oznacza możliwość szybkiej pracy wiertłami i wkrętami o mniejszych średnicach. Zastosowanie mechanicznego udaru rozszerza możliwości wiertarko-wkrętarki TRESNAR TCD-180BLH o wiercenie w murze, cegle czy nawet lekkim betonie do C20. Reasumując, testowaną wiertarko-wkrętarką wywiercimy w drewnie otwory o średnicy do 30 mm, w stali do 10 mm, zaś w betonie do 12 mm.

Jak już wspominaliśmy, użytkownik wiertarko-wkrętarki TRESNAR TCD-180BLH może w pełni kontrolować jej pracę. Prędkość obrotową silnika zmienia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a moment obrotowy dokładnie reguluje się za pomocą pierścienia z 21 pozycjami. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem suwakowym znajdującym się obok spustowego włącznika głównego. Z kolei precyzyjne wkręcanie i wiercenie wspomaga hamulec wrzeciona, który zatrzymuje obracające się wiertło lub bit natychmiast po wyłączeniu zasilania. Wyboru trybu pracy testowanej wiertarko-wkrętarki (wiercenie, wiercenie z udarem, wkręcanie) dokonuje się za pomocą oddzielnego przełącznika pierścieniowego. Znajduje się on za pierścieniem służącym do regulacji momentu obrotowego.
Wkrętarka akumulatorowa TRESNAR TCD-180BLH przystosowana jest do ciężkich zadań wiertarsko-montażowych. Jej szybkomocujący uchwyt wiertarski wykonany jest całkowicie z metalu, a jego maksymalny zakres mocowania to 0,8-13 mm. Jest jednoczęściowy i zintegrowany automatyczną blokadą wrzeciona, dzięki czemu osprzęt montujemy w nim z łatwością jedną ręką.

Jak wiadomo, kluczowym dla sprawności każdej wiertarko-wkrętarki jest wydajny system zasilania. W wiertarko-wkrętarce TRESNAR TCD-180BLH zastosowano nowoczesny akumulator litowo-jonowy o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Mieści on w sobie ogniwa Li-Ion, które zapewniają maksymalną sprawność prądową i posiadają wiele dodatkowych zalet – brak efektu pamięci, możliwość szybkiego ładowania (60 minut) i doładowywania w dowolnym momencie. Elektronika we wiertarko-wkrętarce chroni akumulatory przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Na ich obudowie znajdziemy również diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia przewidywać czas pracy maszyny i moment ładowania

baterii. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa TRESNAR TCD-180BLH wyposażono też w diodę LED do oświetlania miejsca pracy. Jest ona dostarczana w mocnej i poręcznej walizce z tworzywa sztucznego wraz z dwoma akumulatorami Li-Ion 18 V/3.0 Ah i ładowarką.

Wyniki testów wiertarko-wkrętarki akumulatorowej TRESNAR TCD-180BLH

Aby sprawdzić możliwości robocze wiertarko-wkrętarki akumulatorowej TRESNAR TCD-180BLH, przeprowadziliśmy bardzo wszechstronne testy z użyciem różnorodnego osprzętu marki Draumet Premium. Materiały drewniane (elementy z sosny oraz dębu i płyt wiórowych) obrabialiśmy wiertłami spiralnymi i płaskimi, świdrami i wiertło-frezami. Do wiercenia w blachach stalowych użyliśmy wierteł stopniowych TiN, zaś do cegieł i muru – wierteł udarowych. Wierciliśmy także węglikowymi wiertłami uniwersalnymi do materiałów budowlanych, stali i drewna. Natomiast wkręty ciesielskie 8 x 200 mm montowaliśmy w belce sosnowej z użyciem bitów udarowych DRAUMET z 42-elementowego zestawu 8989. Wszystkie testy wykonaliśmy bardzo sprawnie i szybko.

Reasumując, wiertarko-wkrętarka TRESNAR TCD-180BLH klasy 18 V jest urządzeniem uniwersalnym, łatwym w operowaniu i obsłudze. Wykonamy nią trudne zadania montażowe oraz wiertarskie. Niewątpliwie, jest to efekt zastosowania w niej innowacyjnych rozwiązań: silnika bezszczotkowego, elektroniki i efektywnego zasilania akumulatorowego.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki TRESNAR TCD-180BLH

Napięcie zasilnia18 V
Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie12/10/30 mm
Maks. średnica montowanego wkrętu w drewnie8 mm
Maks. moment obrotowy60 Nm
Maks. obroty (I/II bieg)0-500/0-2000 min-1
Uchwytszybkomocujący 0,8-13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga z akumulatorem2,6kg
HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments