TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI STHOR 78106

Wiertarko-wkrętarkę Sthor 78106 wyposażono w standardowy uchwyt wiertarski 10 mm z możliwością demontażu, dzięki czemu uzyskamy bardzo krótki korpus z gniazdem na bity 1/4″. Urządzenie sprawdzi się więc w trudno dostępnych miejscach oraz jako klasyczna wkrętarka.

Testowany Sthor zasilany jest niewielkim akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah. Ładowarka dostarczana wraz z wiertarko-wkrętarką ładuje go w ciągu godziny. Baterię mocuje się, wsuwając ją w rękojeść wiertarko-wkrętarki. Obudowa akumulatora jest tak wyprofilowana, że stanowi naturalne przedłużenie rękojeści urządzenia, co niewątpliwie ułatwia

jego trzymanie i manipulowanie nim.

Jak łatwo zauważyć, Sthor 78106 to kompaktowa pistoletowa wiertarko-wkrętarka mająca klasyczną konstrukcję. Znajdziemy w niej dwubiegową przekładnię, dzięki której testowanym urządzeniem sprawnie wykonamy otwory o zróżnicowanej wielkości w materiałach drewnianych, metalach, tworzywach sztucznych, lekkim murze itd. Maksymalna ich średnica w drewnie to 20 mm, zaś w stali – 10 mm. Na pierwszym biegu Sthor 78106 daje nam do dyspozycji 0–350 obr./min, zaś na drugim – 0–1300/min. Dzięki generowaniu maksymalnego momentu 24 Nm możemy na pierwszym biegu mocować nim wkręty w materiałach drewnianych o średnicy do 8 mm. Szybkość pracy reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a moment obrotowy ustawia się 17-pozycyjnym pierścieniem sprzęgła. Osiemnaste jego ustawienie blokuje sprzęgło i służy do wiercenia. Użytkownik ma też do dyspozycji obroty prawe/lewe, ich kierunek wybiera przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad spustowym włącznikiem głównym.

 

W układzie napędowym wiertarko-wkrętarki Sthor 78106 zastosowano hamulec, który momentalnie zatrzymuje obracające się wrzeciono. To rozwiązanie wraz z regulacją momentu obrotowego umożliwia dokładny montaż wkrętów w materiałach drewnianych. Sthor 78106 wyposażony jest w klasyczny szybkomocujący uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 1–10 mm. Jest to nowoczesna konstrukcja współpracująca z automatyczną blokadą wrzeciona, która podnosi komfort obsługi i umożliwia pewne mocowanie akcesoriów jedną ręką. Uchwyt ten można łatwo zdemontować (w tym celu należy przesunąć pierścień blokujący) i do montażu akcesoriów z 6-kątnymi chwytami 1/4″ wykorzystać wrzeciono z gniazdowym 6-kątnym uchwytem 1/4″. W takiej konfiguracji Sthor doskonale nadaje się do prac w ograniczonych przestrzeniach, np. do mocowania zawiasów czy wsporników we wnętrzu szafek.

Możliwość wykorzystania do montażu akcesoriów uchwytu wiertarskiego lub 6-kątnego gniazda we wrzecionie niewątpliwie stanowi bardzo ważny wyróżnik testowanego Sthora wśród podobnych elektronarzędzi klasy DIY i istotną praktyczną zaletę urządzenia. Do tego należy dodać wysoki poziom ergonomii: niewielką masę (0,8 kg) i rozmiary, bardzo dobre wyważenie oraz miękkie okładziny umożliwiające pewne i wygodne trzymanie sprzętu. Jest też dioda LED służąca do oświetlania miejsca wiercenia lub montażu wkrętów.
Podczas redakcyjnych testów najpierw wiertarko-wkrętarką Sthor 78106 na I biegu wywierciliśmy w sosnowej belce otwór przelotowy o długości 60 mm i średnicy 10 mm za pomocą świdra YATO. Operacja ta zajęła nam tylko 12,24 s. W próbie montażu wkrętu 8 x 200 mm (niepełny gwint) wkrętarka osiągnęła też bardzo dobry wynik – 9,54 s. Redakcyjne próby zakończyliśmy wierceniem w belce sosnowej na II biegu otworu o średnicy 5 mm i głębokości 60 mm. Zadanie to wykonaliśmy błyskawicznie w 1,88 s.
Reasumując, byliśmy mile zaskoczeni możliwościami wiertarko-wkrętarki Sthor 78106. To kompaktowa maszyna oferująca dwie praktyczne opcje mocowania osprzętu oraz zapewniająca sprawną i komfortową pracę.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Sthor 78106

Maks. moment obrotowy/liczba jego ustawień 24 Nm/17
Maks. obroty I/II bieg 0-350/1300 min-1
Maks. średnica wiercenia (drewno/metal) 20/10 mm
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego 1-10 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/12 V/1,5 Ah
Waga 0,8 kg

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar