Test wiertarko-wkrętarki Protool PDC 18-4 Compact
Protool dzięki wiertarko-wkrętarce PDC 18-4 Compact wkracza w nowy rozdział swojej aktywności rynkowej. Prezentowana maszyna może narobić niezłego zamieszania, bo jest konstrukcją bardzo nowoczesną i w niektórych aspektach unikalną.
Ponieważ Protool chce dotrzeć do szerszego grona odbiorców, warto naszych czytelników zaznajomić z symboliką, którą producent stosuje do oznaczania swoich wkrętarek. „PDC” w nazwie mówi nam, że mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w udar mechaniczny (w ofercie są również modele bez udaru – DRC). „18” to wartość napięcia zasilania. Z kolei „4” informuje nas, że wiertarko-wkrętarka ma 4-biegową przekładnię do ustawiania obrotów i odpowiedniego momentu obrotowego. Wiertarko-wkrętarka Protool PDC 18-4 Compact to
maszyna, w której zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne spotykane w elektronarzędziach. Sercem wkrętarki jest bowiem bezszczotkowy silnik elektryczny, w którym najbardziej nietrwałe elementy tradycyjnego silnika – szczotki i komutator – zastąpiono elektronicznymi układami sterującymi i napędowymi. Dzięki temu silnik jest mniejszy, lżejszy, cichszy, wydajniejszy i w zasadzie bezobsługowy. Sterowanie parametrami pracy wkrętarki odbywa się za pomocą włącznika spustowego.
Jednostka napędowa współpracuje z 4-biegową przekładnią – to rodzynek na rynku elektronarzędzi. Cztery przełożenia z różnymi prędkościami i momentami obrotowymi (szczegóły w tabeli) pozwalają dopasować parametry pracy maszyny praktycznie do każdego zadania. Zastosowany mechanizm udaru mechanicznego pozwala z kolei wiercić w miękkim materiale ceglano-betonowym. Warto zwrócić też uwagę na przełącznik sprzęgła do regulacji momentu dokręcania – ma on kształtu pierścienia, a suwaka umieszczonego w górnej części obudowy (obok przełącznika biegów).
Do zasilania wkrętarki użyto nowoczesnego akumulatora litowo-jonowego o napięciu 18 V i pojemności 1,5 Ah. Można by mieć wątpliwości co do małej pojemności ogniw, ale trzeba pamiętać, że silnik bezszczotkowy jest o wiele bardziej energooszczędny od wersji szczotkowej. Baterie Li-Ion są również dużo skuteczniejsze od starych ogniw NiCd lub NiMH – są wolne od efektu pamięci, można je doładowywać w każdym momencie. Ich wadą jest podatność na uszkodzenia, ale w tym celu w Protoolu zastosowano elektroniczne układy chroniące akumulator przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Obecność elektroniki pozwoliła zastosować na obudowie uchwytu akumulatora wskaźnik poziomu naładowania baterii energią.
Wiertarko-wkrętarka Protool PDC 18-4 Compact jest wykonana z najwyższą dbałością o szczegóły i z myślą o komforcie użytkowania. Świadczy o tym chociażby jednoczęściowy uchwyt narzędziowy 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Antypoślizgowe okładziny na uchwycie głównym zapobiegają ślizganiu się dłoni podczas pracy, ale także chłoną część wibracji. Chowany w obudowę baterii hak pozwala powiesić nieużywaną wkrętarkę na pasie narzędziowym.
Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Protool PDC 18-4 Compact
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora | Li-Ion/18 V/1,5 Ah |
Obroty (bieg jałowy. I/II/III/IV bieg) | 0-400/0-850/0-1850/0-3800 min-1 |
Liczba udarów (IV bieg) | 0-76000/min |
Moment obrotowy twardy/miękki | 50/28 Nm |
Średnica wiercenia w drewnie/metalu | 45/12 mm |
Średnica wierteł do wiercenia w murze (cegła) | 10 mm |
Zakres moc. uchwytu wiert. | 1,5-13 mm |
Ciężar | 1,8 kg |
Podczas redakcyjnych testów w belkę sosnową wkręciliśmy najpierw wkręt 10 x 280 mm (pełny gwint, I bieg) w czasie 9 s. W drugiej próbie z wkrętem 6 x 200 mm (niepełny gwint, IV bieg) osiągnęliśmy czas 2 s. W próbach wiercenia „obrabialiśmy” klocek sosnowy o grubości 70 mm, przewiercając go na wylot. Używaliśmy do tego celu wycinaka 1-ostrzowego 65 mm (16 s, I bieg) oraz świdrów 20, 13 i 10 mm (odpowiednio 3,91, 1,98 i 1,09 s, II, III i IV bieg). W próbie udarowej przewierciliśmy betonowy bloczek o grubości 240 mm wiertłem 10 mm (9 s, IV bieg).
Podsumowując, wkrętarka Protool PDC 18-4 Compact ze swoimi zaawansowanymi rozwiązaniami i ceną akceptowalną przez zwykłego śmiertelnika wchodzi do gry i z pewnością będzie bardzo skutecznie konkurowała z innymi tego typy narzędziami. Największe zalety Protoola i przewaga nad konkurencją, oprócz wysokiej jakości wykonania i najwyższej żywotności, to na pewno bezszczotkowy silnik i 4-biegowa przekładnia.
Autor: Marek Pudło,pins