Test wiertarko-wkrętarki Panasonic EY7443

Wiertarko-wkrętarkę Panasonic EY7443 wyposażono w automatyczną 2-biegową przekładnię. Urządzeniu bliżej przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

Na pierwszy rzut oka wiertarko-wkrętarka Panasonic EY7443 jawi się jako klasycznie skonstruowane tego typu urządzenie. Znajdziemy w niej więc budowę typu „T”, 2-polowy silnik prądu stałego, 18-stopniowe sprzęgło z pierścieniem do ustawiania wielkości momentu obrotowego w zakresie 0,5-4,4 Nm i trybu wiercenia, bezkluczykowy uchwyt wiertarski 13 mm współpracujący z autoblokadą wrzeciona, dwa biegi oraz elektronikę sterującą, diodę LED, mocowanie akumulatora w dolnej części rękojeści, itd. Jednakże gdy bliżej przyjrzymy się testowanemu urządzeniu, to okazuje się, że jest w nim pewne unikalne rozwiązanie, a

mianowicie automatyczna przekładnia 2-biegowa, która umożliwia także manualne ustawianie dwóch przełożeń: wolnego i szybkiego. Ma ona dwa ustawienia manualne: low (niskie obroty: 60 – 400/min, maksymalny moment: 41,5 Nm) i high (wysokie obroty: 160–1400/min, maksymalny moment: 28 Nm) oraz jedno automatyczne: AUTO (służące do włączania automatycznego wyboru przełożeń low lub high podczas wiercenia czy wkręcania/wykręcania).

Jak działa automatyczna przekładnia w testowanym Panasonicu? Rolę sterującą odgrywa tu elektronika monitorująca obciążenie maszyny. Jeśli wykrywa ona niedociążenie silnika, następuje włączenie lub utrzymanie biegu wyższego (high); a jeśli dociążenie, zostaje wybrany lub utrzymany bieg niższy (high). Panasonic w celu automatycznego przełączenia biegów zostaje na ułamek sekundy zatrzymany. W tym czasie dodatkowy miniaturowy silnik elektryczny dokonuje zmiany przełożenia. Po czym wiertarko-wkrętarka zostaje automatycznie włączona i kontynuuje swoją pracę. Warto tu zwrócić uwagę, że Panasonic w ustawieniu AUTO zawsze rozpoczyna pracę na biegu wyższym.

Po co nam automatyczna przekładnia w wiertarko-wkrętarce? Odpowiedź brzmi: abyśmy pracowali zawsze z optymalnymi obrotami i siłą (momentem obrotowym). Warto tu zwrócić uwagę na praktyczny sens tego twierdzenia. Np. często fachowcy wkręcają niewielkie wkręty czy wiercą otwory o małych średnicach na niższym biegu, co skutkuje obniżoną wydajnością pracy. Zaś wielu z nich przełącza biegi wtedy, gdy maszyna bardzo zwalnia, na skutek nadmiernego przeciążenia, lub jeśli elektronika ją wyłączy. Zatem dzięki funkcji AUTO możemy Panasonikiem osiągnąć wysoką wydajność pracy bez ponoszenia kosztów usuwania defektów spowodowanych przeciążaniem elektronarzędzia.

W Panasoniku zastosowano zasilanie 14,4 V z systemowych akumulatorów litowo-jonowych. W wyposażeniu testowanej maszyny były baterie o pojemności 4,2 Ah. Panasonic z akumulatorem 4,2 Ah to bardzo lekka maszyna ważąca 1,85 kg (masa bez baterii – ok. 1,3 kg), wykonana z najwyższej jakości materiałów odpornych na czynniki niszczące. Wywiercimy nią w drewnie otwory o średnicy do 35 mm, w metalu – do 13 mm, i otwornicami HSS do 33 mm (w metalu).
Tak jak w bliźniaczych wiertarko-wkrętarkach Panasonic, w testowanym modelu EY7443 mamy rozbudowany system elektroniczny, którego komunikujące się ze sobą komponenty znajdują się w maszynie, akumulatorach Li-Ion i ładowarkach. Elektronika monitoruje i steruje obrotami, stabilizuje je, chroni silnik przed nadmiernym przeciążeniem, a ogniwa baterii – przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem, zbyt wysokim prądem rozładowania oraz nadmierną temperaturą ogniw. Komunikuje też operatorowi za pomocą wskaźników diodowych stan przeciążenia maszyny i konieczność wymiany baterii z powodu jej rozładowania.

Obok automatycznej przekładni unikalną cechą Panasonica jest hybrydowy włącznik spustowy służący do sterowania obrotami. Prąd pobierany z baterii nie płynie przez sam włącznik, lecz przez połączoną z nim płytkę z podzespołami elektronicznymi. Dzięki temu bezpośrednio podawany jest na szczotki silnika. Pozytywną konsekwencją tego rozwiązania jest wyeliminowanie strat energii na włączniku i jego awarii, które są skutkami prądów o wysokim natężeniu. Wiertarko-wkrętarka EY7443 to sprzęt „Tough tools IP”, czyli dokładnie zabezpieczony przed niszczącym działaniem pyłu i wilgoci, co wyróżnia elektronarzędzia Panasonic na rynku.

Wyniki redakcyjnych testów efektywności pracy
Test akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Panasonic EY7443 rozpoczęliśmy od porównania efektywności pracy manualnego (1. bieg) i automatycznego trybu przekładni. W tym celu zamontowaliśmy w uchwycie Panasonica świder

25 mm i wierciliśmy nim w belce sosnowej otwór przelotowy o długości 10 cm. Na automatycznym trybie zadanie to Panasonic wykonał w czasie 11,98 s. Podczas wiercenia doszło do przełączenia z biegu 2. na 1. W trybie manualnym na 1. biegu otwór wywierciliśmy w czasie w 12,08 s. Jak widać, w przypadku prawidłowego dobrania biegu uzyskujemy w trybie manualnym taką samą wydajność jak w trybie automatycznym. Jest więc oczywiste, że gdybyśmy zastosowali manualny bieg 2., to z powodu konieczności ręcznego przełączenia na 1. przełożenie uzyskalibyśmy znacznie dłuższy czas wiercenia. Dokonana próba pokazuje więc faktyczne praktyczne znaczenie stosowania trybu automatycznego. Dzięki niemu możemy pracować szybko i bezbłędnie. Wnioski te potwierdziła próba wiercenia świdrem 20 mm w tej samej belce sosnowej z wykorzystaniem biegu 2. w trybie automatycznym, co zajęło nam 4,93 s. Nie doszło do przełączenia biegów, dzięki czemu uzyskaliśmy maksymalną wydajność. W przypadku zastosowania biegu 1. w trybie manualnym zadanie to wykonalibyśmy w czasie znacznie dłuższym z powodu niskich obrotów tego przełożenia, co jest – jak sądzimy – oczywiste.

W kolejnym teście w belce sosnowej mocowaliśmy, korzystając a trybu automatycznego, wkręt 10 x 320 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 13,01 s. Podczas montażu, podobnie jak w czasie wiercenia świdrem 25 mm, doszło do przełączenia biegu 2. na 1. Próby sprawdzające siłę Panasonica zakończyliśmy wierceniem świdrem 32 mm w belce sosnowej otworu przelotowego o długości 10 cm. Wykorzystaliśmy do tego tryb automatyczny. Podczas wiercenia doszło do zmiany przełożenia z 2. na 1. Zadanie to wykonaliśmy czasie 15,23 s. Testy dopełniliśmy próbą wiercenia otworu przelotowego o średnicy 6,5 mm w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm. Wykorzystaliśmy do tego wiertło kręte do metalu. Zadanie wykonane w trybie manualnym na 2. biegu trwało 36 s.

Reasumując, Panasonic EY7443 jak na wiertarko-wkrętarkę 14,4 V oferuje nam dużą wydajność pracy, porównywalną z maszynami 18 V konkurencyjnych producentów. Naszym zdaniem automatyczna przekładnia znacznie usprawnia i ułatwia prawidłową pracę urządzeniem. Może też być użyta do doboru optymalnych parametrów wiercenia czy wkręcania w trybie manualnym. Dzięki temu możemy pracować bardzo wydajnie bez ryzyka przeciążania urządzenia, co pozwoli nam cieszyć się nim przez bardzo długiczas.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments