TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI MILWAUKEE M12 FPDX

Wiertarko-wkrętarka Milwaukee M12 FPDX dzięki rozbudowanemu systemowi akcesoriów to prawdziwy kombajn montażowy. Jej kompaktowe wymiary i duża moc pozwalają efektywnie pracować w bardzo ciasnych i trudno dostępnych miejscach, gdzie nie można użyć wiertarko-wkrętarek 18 V.

Milwaukee_M12FPDX-3

Konstrukcja i parametry pracy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX

Omawianie nowej wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX rozpoczniemy od jej jednostki napędowej. Jak przystało na markę premium, inżynierowie z Milwaukee zastosowali wysokosprawny, silnik bezszczotkowy POWERSTATE. Jest to kolejna generacja tego napędu znacznie unowocześniona i mająca mniejsze gabaryty (krótsza o 11

mm). Gdy dodamy do tego krótszą o 13 mm płytkę z elektroniką sterującą REDLINK PLUS, to jest już jasne, dlaczego Milwaukee M12 FPDX ma kieszonkowe wymiary. W najnowszej generacji silniku bezszczotkowym POWERSTATE, w który wyposażono wiertarko-wkrętarkę Milwaukee M12 FPDX, drzemie też duża moc. Gdy zasilany jest systemowymi akumulatorami Milwaukee REDLITHIUM 12 V/4.0 lub 6.0 Ah, generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 44 Nm (dla REDLITHIUM 12 V/2.0 lub 3.0 Ah – 37 Nm). Tak wysoka wartość tego parametru umożliwia wykonywanie Milwaukee M12 FPDX zadań przypisanych dla wiertarko-wkrętarek z zasilaniem 18 V. Kompaktowy design (długość bez uchwytu wiertarskiego – 141 mm) testowanego urządzenia sprawia, że zrealizujemy je znacznie łatwiej i wygodniej, nie męcząc się przy tym. Ponadto będziemy mogli pracować tam, gdzie wiertarko-wkrętarkami klasy 18 V nie możemy dotrzeć, a więc w bardzo ciasnych przestrzeniach itd. W operacjach wiercenia i wkręcania ponad głową Milwaukee M12 FPDX jest także znacznie poręczniejsze i wygodniejsze niż maszyny 18 V. I to nie tylko z tego powodu, że ma mniejsze wymiary, ale też niższą masę – z akumulatorami REDLITHIUM 12 V/1.5 Ah lub 2.0 Ah waży jedynie 1,24 kg.

 

Milwaukee_M12FPDX-1
Silnik bezszczotkowy POWERSTATE współpracuje z dwubiegową, w pełni metalową przekładnią, generując obroty 0–450/min (I bieg) lub 0–1700/min (II bieg). W trybie wiercenia udarowego wytwarza za pośrednictwem ślizgowego mechanizmu udarowego 6740 udarów/min (I bieg) lub 25.500 udarów/min (II bieg). Zarówno prędkość obrotową, jak częstotliwość udarów reguluje się płynnie włącznikiem spustowym. Maksymalny moment dokręcania w trybie wkręcania można ustawić 16-stopniowym pierścieniem sprzęgła. Włącza się nim też tryby wiercenia bezudarowego i udarowego. Jak widać, parametry pracy kompaktowej wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX są optymalne do wysokowydajnej pracy oraz delikatnych zadań, a przy tym stabilizowane pod zmiennym obciążeniem (to jeszcze jeden ważny efekt działania silnika bezszczotkowego POWERSTATE). Możemy więc oczekiwać od niej całkiem sporych zakresów wierceń. I tak jest w rzeczywistości. Testowanym urządzeniem wywiercimy w drewnie otwory o maksymalnej średnicy 35 mm, w stali i betonie – 13 mm. Możemy też zamontować nim w drewnie wkręty o średnicy do 8 mm, co oznacza, że z jego zalet mogą skorzystać cieśle lub dekarze.

Milwaukee_M12FPDX-5

Aby silnik bezszczotkowy POWERSTATE mógł pracować pełną parą, do zasilania wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX zastosowano systemowe akumulatory litowo-jonowe Milwaukee REDLITHIUM o pojemnościach 2.0, 3.0, 4.0 i 6.0 Ah. W testowanej maszynie pracują baterie o napięciu 12 V i pojemności 2,0 Ah. Ogniwa te odznaczają się dużą trwałością (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności), można je doładowywać w dowolnym momencie, a przy tym wykazują się dużą sprawnością prądową. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK PLUS chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem, optymalizuje pobór energii, zapewniając przy trudnych zadaniach maksymalną moc. Na obudowie wiertarko-wkrętarki mamy również diodowy wskaźnik stanu naładowania. Zaś akumulatory Milwaukee REDLITHIUM 12 V/2.0 i 3.0 Ah są lekkie i mają niewielkie rozmiary – mieszczą się praktycznie

w całości w wąskiej rękojeści wiertarko-wkrętarki.

Aby zwiększyć możliwości pracy testowanego urządzenia w trudno dostępnych miejscach, inżynierowie z Milwaukee zastosowali w nim rozbudowany system akcesoriów służących do mocowania osprzętu: wierteł, koronek, bitów, nasadek itp. Mamy więc demontowalny beznarzędziowo bezkluczykowy uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 1,5–13 mm, nasadkę kątową oraz mimośrodową. Takie akcesoria jak bity czy wiertła z chwytem 6-kątnym 1/4” możemy szybko montować w gniazdowych 6-kątnych uchwytach wrzecion testowanej wiertarko-wkrętarki, nasadki kątowej i mimośrodowej. Wyposażono je w magnesy, co ułatwia przenoszenie wkrętów do miejsc montażu. Do tego bezkluczykowy uchwyt wiertarski mocujemy nie tylko na wrzecionie wiertarko-wkrętarki, ale też nasadki kątowej. Istotną cechą beznarzędziowego systemu mocowania akcesoriów jest możliwość zamontowania nasadki kątowej i mimośrodowej w 12 pozycjach kątowych, co pozwala na optymalne dobranie ich położenia do wykonywanego zadania. Bogaty system akcesoriów pozwala na optymalną konfigurację narzędziową testowanej wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX i zastosowanie jej do montażu/demontażu mebli, szafek, wyposażenia wnętrz, szaf rozdzielających energię elektryczną, okablowań, rolet, czujników przeciwpożarowych itd.

 

Milwaukee_M12FPDX-7
Pod względem ergonomii i codziennej obsługi oraz pracy Milwaukee M12 FPDX jest więc wzorem do naśladowania. Pracę wspomnianymi akcesoriami ułatwia blokada wrzeciona i jego szybki hamulec elektryczny zatrzymujący wiertarko-wkrętarkę w sekundę po jej wyłączeniu. Rozwiązanie to niewątpliwie zwiększa precyzję wiercenia i wkręcania. Natomiast pracę w ciemnościach wspomaga dioda oświetlająca, zaś niewielki hak pozwala zawiesić urządzenie na pasku spodni i swobodnie poruszać się na drabinie czy rusztowaniu.

Milwaukee_M12FPDX-8

Wyniki testów wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX

Redakcyjne testy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX rozpoczęliśmy od wykonania w belce sosnowej o grubości 60 mm świdrem 32 mm otworu przelotowego (zasilanie akumulator LITHIUM 12 V/2.0 Ah). To trudne zadanie na I biegu wykonaliśmy w 8,07 s. Następnie montowaliśmy wkręt 8 x 400 mm w belce sosnowej, co zajęło nam 15,48 s. Standardowe próby efektywnościowe zakończyliśmy wierceniem udarowym w bloczku z betonu C15. Operacja ta trwała 10,34 s. Próby efektywnościowe pokazały, że Milwaukee M12 FPDX zapewnia nam wydajność pracy wiertarko-wkrętarek 18 V przeznaczonych do prac montażowych o średnim stopniu trudności. Jest więc najwydajniejszym 12-woltowym kompaktem na rynku.

 

Milwaukee_M12FPDX-12
W kolejnych próbach sprawdziliśmy wiertarko-wkrętarkę Milwaukee M12 FPDX w zadaniach wymagających dużej dokładności pracy oraz w operacjach prowadzonych w miejscach o utrudnionym dostępie. Rozpoczęliśmy je od skręcania szafki wkrętami 4,5 x 40 mm. W tym celu najpierw wykonaliśmy otwory pilotowe o średnicy 3 mm za pomocą wiertła do drewna (II bieg), a następnie z użyciem bitu Torx 25 zamontowaliśmy wkręt (II bieg, 2. ustawienie pierścienia momentu). Przy tym, aby skrócić operację, do wiercenia wykorzystaliśmy bezkluczykowy uchwyt wiertarski, zaś do wkręcania gniazda – 6-kątnego wrzeciona Milwaukee. Operacja montażu wkrętu wraz z wykonaniem otworu pilotującego, demontażem uchwytu wiertarskiego i zamocowaniem bitu we wrzecionie trwała 21,44 s, w tym wiercenie i wkręcanie – 9,95 s, zaś czynność

obsługowa – 11,49 s. Łatwo więc przeliczyć, że jeżeli w szafce musimy zamocować seryjnie 16 wkrętów, przy czym najpierw wiercimy otwory pilotujące, a potem wkręcamy w nie wkręty, to jej montaż będzie trwał 170,69 s (2 min 50,69 s), w tym wiercenie i wkręcanie – 159,2 s, czynność obsługowa – 11,49 s. Jak widać, Milwaukee umożliwia nam błyskawiczny montaż mebli czy elementów drewnianych.

 

Milwaukee_M12FPDX-13
Następnie przy użyciu nasadki mimośrodowej i bitu zamocowaliśmy w boku szafki z drewna brzozowego zaczep wkrętem 3 x 25 mm oddalonym o 15 mm od jej krawędzi, wykorzystując do tego II bieg i 1. ustawienie momentu. Potem za pomocą tejże nasadki mimośrodowej i wiertła 5 mm z uchwytem 6-kątnym 1/4” przewierciliśmy górną ściankę szafki w odległości 12 mm od jej boku. Operacje te pokazały, że wiertarko-wkrętarka Milwaukee M12 FPDX pozwala nam docierać do miejsc trudno dostępnych i doskonale sprawdza się w delikatnych zadaniach, umożliwiając montaż blisko boków czy ścianek itp. Potem za pomocą nasadki kątowej zamontowaliśmy wkręt 4,5 x 40 mm w górnym boku szafki w odległości 20 mm od bocznej ścianki. Próba ta pokazała, że montaż wkrętów czy wiercenie blisko krawędzi umożliwia również nasadka kątowa. Ponadto pozwala ona na wygodne wiercenie z użyciem bezkluczykowego uchwytu wiertarskiego w miejscach trudno dostępnych, np. wnętrzach szafek. Wszystkie w dużym stopniu zróżnicowane próby testowe wykonaliśmy bardzo sprawnie i szybko oraz bezwysiłkowo.

 

Milwaukee_M12FPDX-14
Naszym zdaniem kompaktowa wiertarko-wkrętarka Milwaukee M12 FPDX oferuje bardzo duży zakres profesjonalnie i efektywnie wykonywanych operacji. To swego rodzaju kombajn narzędziowy, którym można wykonać 60–70% zakresu profesjonalnych zastosowań wiertarko-wkrętarek. Do tego urządzenie jest perfekcyjnie wykonane i mieści w sobie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

opr. HB

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 FPDX

Obroty luzem I/II bieg

0-450/0-1700 min-1

Częstotliwość udarów I/II bieg

0-6750/0-25500 min-1

Maks. moment obrotowy I/II bieg

37/44 Nm

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali/betonie

35/13/13 mm

Maks. średnica wkręcania w drewno

8 mm

Uchwyt

szybkomocujący 1,5-13 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/12 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0 lub 6.0 Ah

Waga z akumulatorem 1.5 lub 2.0 Ah

1,24 kg

Waga z akumulatorem 3.0 lub 4.0 Ah

1,47 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments