TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI METABO POWERMAXX BS 12 BL Q

Wiertarko-wkrętarka Metabo POWERMAXX BS 12 BL Q należy do 12-woltowej klasy kompakt i charakteryzuje się niewielką masą (1,1 kg) oraz wyjątkowo krótkim korpusem. Przy tym oferuje wysoki moment obrotowy (45 Nm) i optymalne obroty dla szerokiego zakresu operacji wiertarskich i montażowych.

 

W wiertarko-wkrętarce Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q zastosowano dwa różne uchwyty narzędziowe: szybkomocujący wiertarski Futuro Plus H 1 P+L „Quick” (zakres mocowania 1–10 mm) i gniazdowy 6-kątny 1/4”. Dzięki temu testowanym elektronarzędziem można wygodnie wykonywać duży zakres operacji wiertarskich oraz wkręcać/wykręcać, jak i pracować w miejscach trudno dostępnych. W pierwotnej konfiguracji Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q ma szybkomocujący

uchwyt wiertarski wyposażony w mechanizm do jego szybkiego montażu/demontażu (w tym celu wystarczy przesunąć pierścień). Po zdemontowaniu uchwytu wiertarskiego odsłania się wrzeciono z gniazdem 6-kątnym 1/4”, w którym możemy zamocować bity, adaptery i wiertła z uchwytem 1/4”. W konfiguracji bez uchwytu wiertarskiego Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q to elektronarzędzie doskonale nadające się do prac w ograniczonych przestrzeniach, np. podczas montażu mebli czy napraw maszyn.

 

W wiertarko-wkrętarce Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q znajdziemy bezszczotkowy silnik pracujący pod kontrolą elektroniki Ultra-M, dwubiegową przekładnię planetarną oraz 20-stopniowe sprzęgło mechaniczne z pierścieniem regulującym, umożliwiające optymalne ustawienie momentu dokręcania w zakresie 0,5–5 Nm. Silnik na pierwszym biegu generuje 0–500 obr./min i moment o maksymalnej wartości 45 Nm (tzw. twardy) lub 18 Nm (miękki), zaś na drugim – 1650 obr./min. Prędkość obrotowa silnika jest płynnie elektronicznie regulowana. Służy do tego włącznik spustowy. Kierunek obrotów ustawia się z kolei przełącznikiem słupkowym znajdującym nad włącznikiem głównym. Jak widać, użytkownik ma bardzo duże możliwości doboru parametrów wiertarko-wkrętarki, co czyni z niej urządzenie wszechstronne. Dlatego z powodzeniem możemy go użyć do wiercenia wymagającego dużej siły, jak również do delikatnego montażu wkrętów w płytach meblowych. Testowanym urządzeniem wywiercimy w drewnie otwory o średnicy do 25 mm, zaś w stali – do 10 mm.

Do jego zasilania Metabo oferuje wysokoprądowy akumulator LiHD 12 V/4.0 Ah lub Li-Power 12 V/2,0 Ah. Nad pracą tych baterii czuwa też mikroprocesorowa elektronika Metabo Ultra-M. Zapewnia ona optymalne zestrojenie i komunikację między bezszczotkowym silnikiem urządzenia, akumulatorem i ładowarką. Ważną funkcją elektroniki Ultra-M jest kontrola pojedynczego ogniwa (ESCP) gwarantująca długą żywotność akumulatorów. Ponadto dla wygody użytkownika wyposażono je w 4-diodowy wskaźnik naładowania. Testowana wiertarko-wkrętarka została też wyposażona w zintegrowane światło robocze LED z funkcją opóźnionego wyłączania oraz praktyczny zaczep do paska z pojemnikiem na końcówki wkrętakowe (można go zamocować z prawej lub lewej strony obudowy maszyny).

 

Podczas testów praktycznych wiertarko-wkrętarkę Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q zasilaliśmy akumulatorem Li-Power 12 V/2,0 Ah. Najpierw oceniliśmy dokładność mocowania wkrętu 4 x 45 mm w kantówce sosnowej. W operacji testowej użyliśmy 1. biegu i 11. ustawienia momentu obrotowego. Zadanie trwało 2,04 s, a jego efektem było dokładne zlicowanie łba wkrętu z powierzchnią kantówki. Z kolei w belce sosnowej zamontowaliśmy na 1. biegu wkręt ciesielski ESSVE 8 x 165 mm, co zajęło nam 4,12 s. Następnie przed wiertarko-wkrętarką Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q postawiliśmy trudne zadanie wywiercenia w belce sosnowej otworu przelotowego o długości 14 cm za pomocą świdra 25 mm. Zadanie okazało się łatwe, o czym świadczy czas jego wykonania wynoszący 12,08 s. W czwartej, ostatniej próbie testowej wiertarko-wkrętarki Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q wykonaliśmy nią w blasze stalowej o grubości 1,5 mm otwór o średnicy 12 mm. Operacja zajęła nam 26,05 s, w tym przewiercenie blachy, czyli wykonanie w niej otworu o średnicy 4 mm, trwało 18,2 s, a następnie na rozwiercenie go do średnicy 12 mm potrzebowaliśmy 7,85 s.

 

Redakcyjne testy pokazały, że kompaktową wiertarko-wkrętarka Metabo PowerMaxx BS 12 BL

Q wykonamy bardzo szeroki zakres operacji wiertarskich i montażowych. Możemy jej bowiem użyć do delikatnego i dokładnego montażu, jak też do wykonania operacji wymagających dużej siły, takich jak mocowanie wkrętów ciesielskich czy wiercenie otworów o dużych średnicach w materiałach drewnianych za pomocą świdrów czy koronek. Testowane Metabo PowerMaxx BS 12 BL Q w naszej ocenie umożliwia wykonanie 75% prac, do których stosuje się wiertarko-wkrętarki klasy 18 V. Urządzenie jest perfekcyjnie wykonane i kryje pod obudową nowoczesne rozwiązania napędu, sterowania i zasilania.

pins

Dane techniczne akumulatorowej wiertarko-wkrętarki POWERMAXX BS 12 BL Q

Model POWERMAXX BS 12 BL Q
Rodzaj akumulatora LiHD lub Li-Power
Napięcie akumulatora) 12 V
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim/twardym 18/45 Nm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg) 0-500/0-1650 min-1
Regulowany moment obrotowy 0,5-5 Nm
Średnica wiercenia w stali/drewnie (mm) 10/25 mm
Zakres średnic mocowania w uchwycie wiertarskim (mm) 1,5-10
Ciężar (z akumulatorem, kg) 1,1

 

ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsrom Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
rom
rom

Fajny opis ale tabelka z parametrami dotyczy wkrętarki 18v. Opis i test dotyczy wkrętarki 12v

pins

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, już poprawiliśmy. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl