Test wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 Quick

Miniaturyzacja elektronarzędzi postępuje. Metabo pokazało jej kolejną odsłonę, a mianowicie kompaktową wiertarko-wkrętarkę BS 18 Quick o zasilaniu nie 10,8 czy 14,4 V, lecz 18 V.

Wiertarko-wkrętarka BS 18 Quick to bardzo kompaktowe urządzenie wymiarami i wagą (z akumulatorem – 1,3 kg) odpowiadające tego typu maszynom 10,8 lub 14,4 V. Nadmieniamy, że kompaktowi konkurenci z segmentu 10,8 i 14,4 V są nieco mniejsi i ważą ok. 1-1,3 kg. Różnica jest niewielka i dla wielu użytkowników będzie zapewne nieodczuwalna. Testowane narzędzie jest więc bardzo poręczne, a przy tym dysponuje dość dużą siłą – maksymalny moment to 48 Nm. Kompaktowi przeciwnicy oferują tylko

co najwyżej ok. 30 Nm. Wspomniane 48 Nm wystarczy nam do wykonania większości operacji, do których stosuje się maszyny 18-woltowe. W testowanej wiertarko-wkrętarce znajdziemy 4-polowy silnik prądu stałego oraz 2-biegową przekładnię planetarną. Zmiana przełożenia odbywa się przez przesunięcie czerwonego suwaka znajdującego się w górnej części obudowy. Prędkością obrotową sterujemy głównym włącznikiem spustowym (I bieg – 0-450 min-1, II bieg – 0-1600 min-1), zaś moment w trybie wkręcania ustawiamy pierścieniem sprzęgła. Mamy do dyspozycji 20 jego ustawień oraz zakres regulacji od 0,5 do 4,5 Nm, jak również tryb wiercenia bezudarowego. Używając Metabo BS 18 Quick, wywiercimy w drewnie otwór o średnicy 20 mm, a w stali – 10 mm.

Testowana wiertarko-wkrętarka ma bardzo praktyczny system montażu uchwytu narzędziowego o nazwie „Quick”. Standardowo na wrzecionie z autoblokadą w stanie spoczynku maszyny pracuje szybkomocujący uchwyt wiertarski o średnicy mocowania do 10 mm. Ale gdy odciągniemy tuleję blokującą i zdemontujemy uchwyt wiertarski, możemy skorzystać z 6-kątnego uchwytu gniazdowego 1/4”. Demontaż uchwytu wiertarskiego skraca testowane elektronarzędzie i ułatwia operowanie nim w ograniczonych przestrzeniach czy w trudno dostępnych miejscach. Zmniejsza też jego masę, a więc skraca dystans masy dzielący go od konkurentów z segmentu 10,8 i 12 V. Pracę wiertarko-wkrętarką Metabo BS 18 Quick ułatwia też dioda LED.

Metabo wyposażyło ten model wiertarko-wkrętarki w zasilanie z litowo-jonowych baterii o napięciu 18 V i pojemności 2,0 Ah. Taka pojemność jest wystarczająca do wykonywania większości operacji. Należy tu wspomnieć, że akumulator wyposażony jest w elektronikę, która nie tylko komunikuje się z maszyną, ale także z ładowarką. Dzięki temu podczas pracy lub ładowania na bieżąco kontrolowana jest temperatura ogniw i ilość dostępnej lub gromadzonej energii. Jej poziom pokazuje ledowy wskaźnik. Elektronika chroni też akumulator przed szkodliwym przeciążeniem i przeładowaniem. W przypadku, gdy zamontowana w ładowarce bateria ma za dużą temperaturę, do akcji wchodzi technologia AIR COOLED i następuje schłodzenie jej ogniw. W momencie, gdy osiągną one odpowiednio niską temperaturę, rozpoczyna się ich ładowanie. Dzięki temu zachowana jest pełna żywotność akumulatorów. Opisana technologia zasilania maszyny i ładowania baterii nosi nazwę „Ultra-M”.

Podczas redakcyjnych prób testowaną wiertarko-wkrętarkę zasilaliśmy akumulatorami Li-Ion (18 V/2,0 Ah) i wysokoprądowym LiHD (18 V/3,1 Ah). Nadmieniamy, że można w niej także zastosować najnowszą technologię zasilania Metabo, czyli akumulatory LiHD. W teście pierwszym wierciliśmy przelotowo w twardym (mocno sprasowanym) blacie kuchennym o grubości 40 mm, używając 3-ostrzowego wiertła o średnicy 20 mm. Na akumulatorze Li-Ion zadanie to wykonaliśmy w czasie 8,1 s, zaś na LiHD – 6 s. Następnie w belce sosnowej zamontowaliśmy wkręt 8 x 220 mm. Zajęło to nam: 8,87 s (akumulator Li-Ion) i 7,96 s (LiHD).

 

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 18 Quick

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)0-450/0-1600 min-1
Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali20/10 mm
Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde)48 Nm
Uchwyt 6-kątny 1/4”+
Uchwyt wiertarski+
Zakres ustawianego momentu0,5-4,5 Nm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2,0 Ah
Waga z akumulatorem1,3 kg

Reasumując, Metabo zaoferowało kompaktową i lekką wiertarko-wkrętarkę, którą wykonamy szybko większość prac zarezerwowanych dla maszyn z segmentu

18V.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments