Test wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT

Zasilanie z baterii litowo-jonowych o pojemności od 1,5 do 3 Ah stało się już standardem na rynku. Teraz nowością są elektronarzędzia wyposażone w baterie Li-Ion 4 Ah. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić możliwości robocze wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT zasilanej właśnie z takich akumulatorów.

 

Charakterystyka urządzenia

W wiertarko-wkrętarce BS 14,4 LT Metabo zastosowało nowoczesne baterie litowo-jonowe o napięciu 14,4 V i pojemności 4 Ah. Przypomnijmy, 4-amperogodzinne baterie Metabo przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników stąd ich nazwa „Metabo Li-Power Extreme”. Nowe akumulatory 4 Ah mają dwie ważne zalety, a mianowicie: identyczną wagę jak w przypadku 3 Ah oraz takie same gabaryty. Tym samym warto

podkreślić, że ich większa pojemność nie wpłynęła negatywnie na ergonomię pracy elektronarzędziami w porównaniu do baterii 3 Ah. Ponieważ akumulatory te oferują o 33% energii więcej, możemy na nich pracować znacznie dłużej (teoretycznie o 33%) od baterii 3 Ah. W akumulatorach Li-Power Extreme Metabo zastosowało zaawansowaną elektronikę ESCP (Electronic Single Cell Protection) kontrolującą ogniwa. Składają się na nią elektroniczne układy umieszczone w bateriach i wiertarko-wkrętarkach, które analizują wartości prądów, napięć i temperatur, a w przypadku przekroczenia wartości granicznych wyłączają urządzenia. Bardzo ważnym elementem technologii (Metabo Ultra-M-Technology) zasilania niemieckiej firmy są inteligentne ładowarki wyposażone w procesorowe zarządzanie procesem ładowania i technologię Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą jego czas o 30% (pełne ładowanie akumulatorów 4 Ah trwa ok. 45 min). Baterie Li-Power Extreme 4 Ah objęte są 3-letnią gwarancją i mogą być użyte do zasilania wszystkich bezprzewodowych elektronarzędzi Metabo o napięciu 18 V, w których zastosowano akumulatory litowo-jonowe.

Metabo BS 14,4 LT nowej generacji zostało wyposażone w kompaktowy, 4-szczotkowy silnik, który współpracuje w 2-biegową przekładnią. Maksymalne obroty na I biegu wynoszą 400 min-1, zaś na II – 1450 min-1. Biegi zmienia się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym w uchwycie głównym. Urządzenie ma elektroniczny hamulec do natychmiastowego zatrzymywania obracającego się wrzeciona. Wyboru odpowiedniego momentu obrotowego dokonuje się przełącznikiem pierścieniowym z 20 ustawieniami plus tryb wiercenia. Maksymalny moment wkręcania, jakim dysponuje urządzenie, to 50 Nm (wkręcanie twarde). Elektronarzędzie wyposażono w 1-częściowy, bezkluczykowy uchwyt wiertarski (metalowy), którego średnica mocowania wynosi 1,5-13 mm. Wiertarko-wkrętarka Metabo ma podświetlenie LED. Przeznaczona jest do wykonywania trudnych zadań, czyli należy do klasy LT.

Gdy przyjrzymy się testowanej BS 14,4 LT i porównamy z poprzednim modelem oznaczonym tak samo, to od razu w oczy rzucają się mniejsze gabaryty nowego urządzenia i wysoka jakość materiałów użytych do jego budowy. Nowe Metabo BS 14,4 LT to w pełni kompaktowa wiertarko-wkrętarka, bardzo odbrze wyważona, wygodna w pracy i mająca części chwytowe pokryte materiałem typu soft grip. Urządzenie, podobnie jak jego akumulatory, objęte jest 3-letnią gwarancją producenta.

 

 

Wyniki testów

Nasze wrażenia z pracy BS 14,4 LT są następujące: urządzenie jest optymalnie wyważone (o czym już wspomnieliśmy). Gdy oprzemy je na dłoni, nie odchyla się ani do przodu, ani do tyłu. Jest to wynikiem zarówno typu zastosowanej konstrukcji (tzw. „T”), jak i dokładnego obliczenia pozycji zamocowania akumulatora. Obsługa narzędzia nie wymaga wysiłku – naszym zdaniem jest to już obowiązujący standard w przypadku wiertarko-wkrętarek profesjonalnych.

W celu sprawdzenia możliwości testowanego narzędzia wykonaliśmy w belce sosnowej otwory świdrem zwężanym o średnicy 25 oraz długości 70 mm. Uzyskaliśmy minimalny czas wynoszący 4,01 s. Wkręcenie wkrętu o 8 x 260 mm w tę samą belkę zajęło nam 9,94 s. Zważywszy wyniki i klasę zasilania (14,4 V), zaliczamy nową wiertarko-wkrętarkę Metabo do urządzeń o profesjonalnej wydajności. Jej niewątpliwymi zaletami są szeroki zakres zastosowań, zasilanie z nowoczesnych akumulatorów 4 Ah oraz zaawansowana ergonomia, co skutkuje dużą wygodą w pracy.

Autor: pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT

AkumulatoryLi-Ion 14,4 V/4,0 Ah
Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie)27 Nm
Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde)50 Nm
Zakres regulacji momentu obrotowego0,7-8 Nm
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/35 mm
Obroty (I/II bieg)0-400/0-1450 min-1
Gwint wrzeciona1/2”-20 UNF
Zakres mocowania uchwytu1,5-13 mm
Waga z akumulatorem1,7kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments