Test wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 Li

W warsztacie redakcyjnym przetestowaliśmy możliwości wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 14,4 Li.

 

Dla Metabo BS 14,4 Li źródłem energii jest akumulator litowo-jonowy Li-Power Compact o napięciu znamionowym 14,4 V i pojemności 1,5 Ah. Jest to najmniejszy z oferowanych z tym urządzeniem akumulatorów. Ta sama wiertarka, w razie potrzeby może być zasilana także akumulatorami o większych pojemnościach. Są to akumulatory serii Li-Power Extreme posiadające pojemność 3,0, a nawet 4,0 Ah. Wszystkie akumulatory mają użyteczny wskaźnik poziomu naładowania (4 diody). Dzięki temu użytkownik nigdy nie będzie zaskoczony niespodziewanie wyczerpanym źródłem prądu. Migająca pojedyncza dioda oznacza prawie całkowite rozładowanie akumulatora i konieczność jego naładowania. Akumulatory

litowo-jonowe można w każdym momencie doładowywać, bez obawy o zmniejszenie ich pojemności. Firma Metabo wykrzystuje nowoczesną technologie ładowania „Air Cooled”. Zapewnia ona szybsze ładowanie i zwiększenie żywotności obsługiwanych w ten sposób akumulatorków. Odbywa się to dzięki aktywnemu chłodzeniu akumulatora podczas procesu ładowania. Umożliwiają to specjalne kanały wentylacyjne wewnątrz akumulatora i firmowa ładowarka. Na zewnętrznej obudowie akumulatorka zastosowano użyteczne, podręczne gniazdo na zapasowe bity.

Metabo_BS14-4Li_2-2

W wiertarko-wkrętarce zastosowano elektronikę Variospeed. Dzięki niej użytkownik może bezstopniowo wybrać odpowiadającą mu prędkość obrotową wrzeciona na danym biegu. Maksymalny moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim wynosi 20 Nm, a przy wkręcaniu twardym 40 Nm. Wkrętarka posiada sprzęgło, które pozwala dobrać moment obrotowy do struktury materiału, w który jest wkręcany wkręt. Moment obrotowy może być regulowany w zakresie od 0,8 do 5 Nm. Wiertarko-wkrętarka ma dwubiegową przekładnię planetarną. Dzięki niej mamy możliwość wyboru na pierwszym biegu prędkości w zakresie 0-450 obr/min, a na drugim biegu – 0-1600 obr./min. Przełącznik kierunku obrotów umieszczony został w pobliżu włącznika spustowego, co umożliwia jego przełączanie jedną ręką. Metabo BS 14,4 Li wyposażono w szybkomocujący uchwyt wiertarski o średnicy mocowania od 1 do 10 mm. W stali urządzeniem wywiercimy otwory o średnicy do 10 mm, a w drewnie – do 20 mm. Wiertarko-wkrętarka ma również diodę LED oświetlającą pole pracy. Lampka zaczyna świecić jednocześnie z naciśnięciem włącznika wiertarki. Dzięki niej jest ułatwiona praca w zaciemnionych miejscach. Narzędzie jest oferowane w estetycznie wykonanej walizce z tworzywa sztucznego i zawierającej bogaty zestaw osprzętu (miarka 5 m, podręczny nóż, 3 uchwyty narzędziowe, wiertła do metalu w zakresie średnic od 1,5 do 6,5 mm, wiertła kręte do drewna o średnicach od 4 do 10 mm, wiertła płetwowe do drewna 16, 20 i 22 mm oraz całe zestawy bitów).

Metabo_BS14-4Li_1-1

Podczas testów wiertarko-wkrętarką BS 14,4 Li wywierciliśmy przelotowy otwór w belce sosnowej, a w następnej kolejności wkręcaliśmy w nią długi wkręt. Otwór w belce drewnianej wierciliśmy świdrem o średnicy 25 mm. Otwór przelotowy w belce o szerokości 70 mm powstał w przeciągu 10 sek. Wkręcając w belkę drewnianą wkręt o wymiarach 6 x 260 mm osiągnęliśmy czas 11 sek. Ciężar wiertaki z najmniejszym z dostępnych akumulatorków wynosi 1,4 kg. Nie jest to dużo i pozwala na wykonywanie operacji wiercenia czy wkręcania bez większego wysiłku. Ergonomicznie ukształtowana rękojeść pokryta elastyczną powierzchnią sprawia, że urządzenie trzyma się w dłoni pewnie i dość komfortowo. Wiertarko-wkrętarka BS 14,4 Li firmy Metabo jest narzędziem, które może być z powodzeniem wykorzystywane przez tzw. wymagających profesjonalistów.

Autor: Tomasz Jagiełło

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 Li

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/14,4 V/1,5 Ah
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim/twardym20/40 Nm
Regulowany moment obrotowy0,8-5 Nm
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie10/20 mm
Obroty na biegu jałowym0-450/0-1600/min
Gwint wrzeciona1/2”-20 UNF
Uchwyt wiertarski1-10 mm
Ciężar (z akumulatorem)1,4kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments