Test wiertarko-wkrętarki Metabo BS 12 NiCd

„Mobilny warsztat” – taką nazwą firma Metabo określa walizkę z zestawem narzędzi wraz z akumulatorową wiertarko-wkrętarką BS 12 NiCd. I rzeczywiście, do elektronarzędzia w podręcznej walizce jest dołączony komplet składający się aż z 65 przydatnych akcesoriów.

Wiertarko-wkrętarka Metabo BS 12 NiCd może być używana do wiercenia, wkręcania i wykręcania wkrętów. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie wyposażone w elektronikę typu Variospeed. Umożliwia ona płynną regulację obrotów wrzeciona wiertarki, co pozwala na optymalne ustalenie jednego z podstawowych parametrów pracy. W akumulatorowym elektronarzędziu zastosowano dwubiegową przekładnię planetarną. Pozwala ona na wybór na pierwszym biegu niższych prędkości (z wysokim momentem obrotowym) w zakresie od 0-350

obr./min, a na drugim wyższych 0-1200 obr./min. Narzędzie ma również szybki hamulec wrzeciona i możliwość wyboru momentu obrotowego (20 ustawień). Jest to cecha szczególnie użyteczna podczas wkręcania łączników gwintowych w różne delikatne materiały. Maksymalny moment obrotowym przy tzw. wkręcaniu miękkim (w drewno) wynosi 16 Nm, a przy wkręcaniu twardym (w metal) 32 Nm. Metabo BS 12 NiCd wyposażone jest w szybkomocujący uchwyt wiertarski o średnicy mocowania w zakresie od 1 do 10 mm. Maksymalne otwory, jakie mogą być tą wiertarką wiercone, to: 10 mm w stali i 20 mm w drewnie. Pewnym standardem w tego typu urządzeniach stało się wyposażanie ich w diodę LED oświetlającą pole pracy. Jest ona uruchamiana wraz z naciśnięciem włącznika wiertarki i umożliwia pracę w zaciemnionych miejscach.

Metabo_BS_12NiCd_2

Wystarczy rzut oka na symbol opisujący wiertarko-wkrętarkę – BS 12 NiCd – aby stwierdzić, że źródłem energii jest akumulator niklowo-kadmowy o napięciu nominalnym 12 V. Jego pojemność wynosi 1,7 Ah.
Cały zestaw osprzętu wraz z elektronarzędziem jest dostarczany w walizce narzędziowej wykonanej z estetycznego tworzywa sztucznego w charakterystycznym dla firmy Metabo kolorze zielonym. Mieści się tam wiertarko-wkrętarka, dwa zestawy akumulatorów NiCd, ładowarka C 60, miarka 5 m, podręczny nóż, 3 uchwyty narzędziowe, wiertła do metalu w zakresie średnic od 1,5 do 6,5 mm, wiertła kręte do drewna o średnicach od 4 do 10 mm, wiertła płetwowe do drewna 16, 20 i 22 mm oraz całe zestawy bitów.

Metabo_BS_12NiCd_1
Badając możliwości wiertarko-wkrętarki BS 12 NiCd, wywierciliśmy nią przelotowy otwór w belce sosnowej, a następnie w podobną belkę wkręciliśmy długi wkręt o niepełnym gwincie. Po zamocowaniu w uchwycie świdra o średnicy 25 mm operacja przewiercenia otworu na wylot belki o szerokości 70 mm trwała 11 s. Jak na narzędzie o tych parametrach, jest to bardzo dobry wynik. Z kolei, wkręcając w belkę drewnianą wkręt o wymiarach 4 x 200 mm (II bieg), osiągnęliśmy imponujący czas 4 s. Wiertarko-wkrętarka podczas tej operacji jakby „nie zauważyła” żadnego oporu. Urządzenie podczas pracy pewnie trzyma się w dłoni, dzięki ergonomicznemu kształtowi i powierzchni uchwytu wyłożonego elastyczną gumą. Całe urządzenie wraz z akumulatorem waży 1,5 kg, czyli jego nawet dłuższe używanie nie powinno być uciążliwe. Reasumując, Metabo dostarczyło na rynek kolejne akumulatorowe narzędzie, które można spokojnie polecać do wszelkich profesjonalnych zastosowań.

Autor: Tomasz Jagiełło

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Metabo BS 12 NiCd

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

NiCd/12 V/1,7 Ah

Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie/twarde)

16/32 Nm

Regulowany moment obrotowy

0,8-5 Nm

Średnica wiercenia w stali/drewnie

10/20 mm

Obroty na biegu jałowym

0-350/0-1200 /min

Gwint wrzeciona wiertarki

1/2”-20 UNF

Uchwyt wiertarski

1-10 mm

Ciężar (z akumulatorem)

1,7kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments