Test wiertarko-wkrętarki Maktec MT070

Maktec MT070  to wiertarko-wkrętarka z dwoma przełożeniami. Na I biegu sprzęt osiąga niewielką prędkość obrotową wrzeciona (400 obr./min), która jest rekompensowana sporym momentem obrotowym (30 Nm).

Maszyną można więc w tym ustawieniu montować wkręty (o rozmiarze 5,2 x 63 mm w drewnie) czy wiercić otwory o sporych średnicach (do 25 mm w drewnie i 10 mm w stali). Z kolei bieg II zapewnia najwyższą wydajność pracy (prędkość wrzeciona do 1400 obr./min) kosztem mniejszego momentu obrotowego (14 Nm). Ustawienie to pozwala więc użytkownikowi szybko wiercić otwory w miękkim materiale i błyskawicznie osadzać wkręty o niewielkich rozmiarach.

Wszystkie parametry pracy wkrętarki Maktec MT070 daje się

łatwo regulować. Prędkość obrotową – płynnie za pomocą włącznika spustowego. Moment obrotowy – pierścieniem z 16-stopniowa regulacją i blokadą sprzęgła do wykonywania wiercenia. Z kolei kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem słupkowym umieszczonym w rękojeści, a przełożenie suwakiem umiejscowionym w górnej części obudowy. Jednym zdaniem – klasyczna wiertarko-wkrętarka bez żadnych udziwnień. Klasycznie rozwiązano także kwestię mocowania osprzętu. W Maktecu jest bezkluczykowy uchwyt wiertarski 13 mm. To konstrukcja dwuczęściowa bez automatycznej blokady wrzeciona.

 

Maktec_MT070_02

Na pochwałę zasługuje też zastosowane źródło zasilania. Akumulator litowo-jonowy to gwarancja najlepszych parametrów „prądowych”. Ogniwa są trwałe, wydajne, można je doładowywać, wymagają krótkiego czasu ładowania (ok. 30 minut), a przy tym lekkie i małe. Producent zdecydował się zastosować bardzo lekką baterię o napięciu 14,4 V i nietypowej pojemności 1,1 Ah.

Testowanej wkrętarce nie można nic zarzucić, jeśli chodzi o jakość wykonania i ergonomię. Urządzenie jest lekkie i dobrze wyważone. Dzięki uchwytowi pistoletowemu z okładzinami antypoślizgowymi świetnie leży w dłoni. Wszystkie przełączniki działają płynnie, a ich wielkość pozwala obsługiwać wkrętarkę nawet w grubych rękawicach roboczych.

Maktec_MT070_01

W testach praktycznych wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Maktec MT070 okazało się, że urządzenie jest dość silne jak na zastosowany akumulator 1,1 Ah. W pierwszej próbie sprzęt poradził sobie bez większych problemów z maksymalną średnicą wiercenia w drewnie deklarowaną przez producenta. Wywiercenie 25-milimetrowym wiertłem krętym w sosnowej belce otworu o głębokości 67 mm trwało 12 s. Próba odbyła się na I biegu. Z kolei zamocowanie w tym samym materiale wkrętu o średnicy 8 mm i długości 180 mm (niepełny gwint) zajęło urządzeniu 10 s.

Autor: Marek Pudło, pins

 

 Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Maktec MT070

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie 10/25 mm
Maks. średnica montowanego wkrętu w drewnie 5,1 x 63 mm
Maks. moment obrotowy 51 Nm
Maks. obroty (I/II bieg) 0-400/0-1400 min-1
Uchwyt bezkluczykowy 13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/14,4 V/1,1 Ah
Waga z akumulatorem 1,4kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar