TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI HIKOKI DV18DGAL

Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiło kolejne elektronarzędzie akumulatorowe marki HiKOKI. Tym razem jest to udarowa wiertarko-wkrętarka DV18DGAL klasy 18 V dysponująca dużym momentem obrotowym o wartości 70 Nm.

Testowana w redakcyjnym warsztacie wiertarko-wkrętarka HiKOKI DV18DGAL jest narzędziem przeznaczonym dla profesjonalnych użytkowników. Zasilana jest z systemowych litowo-jonowych akumulatorów HiKOKI/Hitachi o napięciu 18 V i pojemnościach 1,3–6.0 Ah oraz HiKOKI Multi-Volt 18/36 V (2.5/5.0 Ah lub 4.0/8.0 Ah). W bateriach tych zastosowano wysokiej jakości ogniwa i elektronikę zabezpieczającą przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. W zestawie z wiertarko-wkrętarką HiKOKI DV18DGAL użytkownik otrzymuje dwa kompaktowe akumulatory Li-Ion 18 V/2,5 Ah umożliwiające wygodną pracę

i łatwe operowanie.

 

HiKOKI DV18DGAL napędzane jest silnikiem 4-polowym prądu stałego, który współpracuje z 2-biegową przekładnią planetarną. Dwa biegi to możliwość mocowania największych wkrętów i wiercenia w drewnie dużymi wiertłami (I bieg, 0–400 obr./min, 70 Nm) lub pracy z największą wydajnością mniejszym osprzętem (II bieg, 0–1500 obr./min). Prędkość obrotową w HiKOKI DV18DGAL reguluje się płynnie włącznikiem spustowym, kierunek obrotów ustawia się przełącznikiem słupkowym, zaś biegi wybiera się suwakiem na górnej części obudowy. Z kolei wartość momentu obrotowego w trybie wkręcania można precyzyjnie ustawiać za pomocą pierścienia z 22 położeniami. Pierścień służy też do włączania trybu wiercenia bezudarowego i udarowego. Urządzenie wyposażone jest w klasyczny zębatkowy mechanizm udarowy powszechnie stosowany w wiertarkach.


Wiertarko-wkrętarka HiKOKI DV18DGAL jest przykładem pieczołowitej japońskiej dbałości o wykonanie, której symbolem są auta marki Lexus. Odpowiednie wyprofilowanie rękojeści głównej, zastosowanie na elementach chwytnych antypoślizgowych okładzin czy użycie szybkomocującego uchwytu wiertarskiego z automatyczną blokadą wrzeciona pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo, wydajność i komfort pracy oraz łatwość obsługi.

 

W testach praktycznych sprawdziliśmy możliwości robocze wiertarko-wkrętarki HiKOKI DV18DGAL. W pierwszej próbie wwierciliśmy się w sosnowy klocek na głębokość 70 mm wycinakiem koronowym o średnicy 38 mm (I bieg) w czasie 13,15 s. Z kolei w zadaniu monterskim na I biegu mocowaliśmy w drewnie sosnowym wkręt 8 x 220 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 9,08 s. Następnie na II biegu zamontowaliśmy w sklejce budowlanej wkręt 4,5 x 50 mm, korzystając z 12 ustawienia momentu. W tym zadaniu sprawdzaliśmy jakość montażu, czyli zlicowanie łba wkrętu z powierzchnią mocowanego elementu. Oceniamy ją na 10 w skali 10-stopniowej. Testy wiertarko-wkrętarki HiKOKI DV18DGAL zakończyliśmy próbą udarową na II biegu. W bloczku z betonu B20 wykonaliśmy widiowym wiertłem udarowym o średnicy 8 mm otwór mający głębokość 100 mm. Operacja trwała 10,11 s.


Reasumując, wiertarko-wkrętarka HiKOKI DV18DGAL w redakcyjnych testach pokazała się z najlepszej strony. Naszym zdaniem to ergonomiczna maszyna zdolna sprostać trudnym zadaniom podczas prac remontowych, budowlanych czy instalatorskich i zapewnić wysoką efektywność oraz jakość obróbki.

pins


Dane techniczne wiertarko-wkrętarki HiKOKI DV18DGAL

Napięcie zasilania/pojemność akumulatora z testowanego zestawu18 V/2,5 Ah
Obroty (I/II bieg)0-400/0-1500 min-1
Częstotliwość udarów (I/II bieg)0-5600/0-21.000 min-1
Maks. Moment obrotowy70 Nm
Maks. średnica wiercenia w drewnie38 mm
Maks. średnica wiercenia w cegle13 mm
Maks. średnica wiercenia w stali13 mm
Wkręt maszynowy6 mm
Maks. wymiar wkrętów do drewna8 x 75 mm
Waga1,6kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

Zapomnieliscie dodać że wkretarka posiada koło zębate w przekładni z plastiku co dyskwalifikuje ja jako narzędzie do pracy.