TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI GRAPHITE PRO 59GP400

Wiertarko-wkrętarka GRAPHITE Pro 59GP400 zaimponowała nam bardzo udanym połączeniem kompaktowych rozmiarów i dużej siły. Dlatego postanowiliśmy poddać ją ekstremalnym testom w redakcyjnym warsztacie.

 

18-woltowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GRAPHITE PRO 59GP400 już na pierwszy rzut oka przypomina tego typu urządzenia o zasilaniu 10,8 lub 12-woltowym. Ma ona bowiem prawdziwie kompaktowe rozmiary: całkowitą długość wynoszącą 196 mm i 1,6 kg wagi z akumulatorem Li-Ion 2,5 Ah. Gdy porównamy podobne urządzenia klasy 18 V, zauważymy, że są to jedne z najlepszych parametrów rozmiarowych i masy. Na wysokim poziomie są też materiały, z których wykonano testowaną wiertarko-wkrętarkę. Mamy wytrzymałą obudowę z poliamidu (PA6GF30) oraz miękkie okładziny

antypoślizgowe, którymi pokryte są wszystkie elementy chwytne. Gdy dodamy do tego doskonałe wyważenie, dostajemy gwarancję dużej wygody pracy. Tyle o naszych pierwszych wrażeniach. Zerknijmy do wnętrza GRAPHITE PRO 59GP400.

GraphitePro_59GP400-4

Narzędzie czerpie energię z kompaktowych akumulatorów wykonanych w technologii Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 2,5 Ah. Zawierają one markowe ogniwa Li-Ion produkcji Samsunga. W systemie zasilania zastosowano elektronikę chroniącą ogniwa akumulatora przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem. Z nowymi akumulatorami współpracuje wydajna ładowarka (czas ładowania – 1 godz.). O stanie baterii informuje 3-diodowy wskaźnik jej naładowania. Warto wspomnieć, że zostały one wyposażone w gniazdo USB. Mogą więc nie tylko zasilać wiertarko-wkrętarkę, ale także pełnić rolę power banku dla tabletów, smartfonów itp. Ta dodatkowa funkcjonalność, naszym zdaniem, jest bardzo ważna, gdyż akumulator ma niewielkie rozmiary masę i bezproblemowo mieści się w damskiej torebce. Można go więc zabrać w podróż, gdzie posłuży nam jako pokaźne źródło energii elektrycznej.

GraphitePro_59GP400-5

GRAPHITE PRO 59GP400 ma także bardzo dobrze dopracowane mechanizmy napędowe. Nowoczesny 4-polowy kompaktowy silnik współpracuje z dwubiegową metalową przekładnią planetarną, która pozwala na osiągnięcie momentów obrotowych o maksymalnej wartości 40 Nm dla miękkiego i 68 Nm dla twardego momentu. Do ustawiania odpowiedniej ich wartości służy pokrętło sprzęgła z 15 przełożeniami, którym włącza się także tryb wiercenia. Dwa biegi przekładni planetarnej pozwalają dobrać odpowiedni zakres prędkości obrotowych do wykonywanych prac (I bieg: 0-400 min-1, II bieg: 0-1500 min-1). Obroty sterowane są płynnie za pomocą przełącznika spustowego, a ich kierunek ustawia się włącznikiem słupkowym. Z kolei hamulec wybiegowy ułatwia precyzyjne wkręcanie śrub lub wkrętów. W urządzeniu zastosowano jednoczęściowy precyzyjny uchwyt wiertarski (o maksymalnej średnicy mocowania 13 mm) z systemem autoblokady wrzeciona, który umożliwia wymianę narzędzi jedną ręką. Uchwyt jest w pełni metalowy i produkcji znanej firmy Jacobs. Wkrętarka GRAPHITE PRO 59GP400 jest w stanie wywiercić w metalu otwór o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie – 32 mm.

GraphitePro_59GP400-1

Podczas testów praktycznych postanowiliśmy postawić wiertarko-wkrętarce GRAPHITE PRO 59GP400 bardzo trudne zadania. Najpierw, używając I biegu, w sosnowej belce wywierciliśmy świdrem 32 mm przelotowy otwór o długości 12 cm. Zajęło to nam 14,05 s. Z kolei zamontowanie na I biegu w belce wkrętu ciesielskiego 8 x 240 mm trwało 8,11 s. Testy dopełniło wiercenie na II biegu wiertłem stopniowym w blasze stalowej o grubości 1,9 mm. W czasie 30,87 s wykonaliśmy otwór o średnicy 32 mm.

GraphitePro_59GP400-2

Redakcyjne próby pokazały, że GRAPHITE PRO 59GP400, pomimo kompaktowych rozmiarów, to bardzo silna maszyna, która jest w stanie sprostać pod względem wydajności pracy wymaganiom profesjonalistów szczególnie wybrednych pod tym względem. Już po kilku chwilach jej używania widać, że jest to godne polecenia narzędzie, bardzo poręczne

i łatwe w operowaniu. W parze z tymi cechami idą zaawansowane rozwiązania technologiczne (np. system zasilania), które gwarantują nie tylko dużą żywotność narzędzia, ale także jego efektywność w każdym zadaniu. Całości dopełniają takie detale, jak dioda oświetlająca miejsce pracy i hak do mocowania nieużywanej wkrętarki na pasie narzędziowym. Warto na końcu wspomnieć, że na GRAPHITE’a PRO 59GP400 można przedłużyć gwarancję do 5 lat.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Graphite Pro 59GP400

Napięcie akumulatora 18 V DC
Typ akumulatora Li-Ion
Pojemność akumulatora 2,5 Ah
USB Power Bank 5V DC (1 A)
Zakres prędkości obrotowej na biegu jałowym (I/II bieg) 0-400/0-1500 min-1
Zakres uchwytu szybkomocującego 1,5-13 mm
Zakres regulacji momentu obrotowego 1-15 + wiercenie
Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie) 40 Nm
Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde) 68 Nm
Klasa ochronności III
Masa 1,6 kg
ZOBACZ TAKŻE

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
pinsŁukaszPieter Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Pieter
Pieter

Ile lat gwarancji na aku i czy w przyszłości planują aku o większej pojemności?

pins

Czekamy na odnośne informacje od marki Graphite. pozdr. Portalnarzedzi.pl

pins

Odpowiedź przesłana przez markę GRAPHITE: 1. GWARANCJA Nie ograniczamy czasu trwania gwarancji na akumulatory i tak jak na urządzenie tak i na akumulator i ładowarkę dajemy standardowo 3 lata gwarancji z możliwością wydłużenia do 5 lat po rejestracji na stronie, co potwierdza konieczny do wydrukowania certyfikat. Gwarancją objęte są wady fabryczne – materiałowe i montażowe, jeśli to będzie winą uszkodzenia akumulatora to usuniemy taką usterkę nieopłatnie w ciągu trwania gwarancji. Oczywiście należy pamiętać też o tym, że akumulatory po kilkuset cyklach ładowania mogą tracić swoją pojemność lecz nasz serwis jest w stanie dokładnie zdiagnozować czy problemy to zużycie czy wina… Czytaj więcej »

Łukasz
Łukasz

Witam zamierzam kupić wkrętarkę, ta ma imponujące parametry jak na tą cenę. Czy warto ją kupić czy może jednak coś innego?

pins

Pamiętamy tę maszynę, możemy polecić, byliśmy nawet mile zaskoczeni jej możliwościami. pozdr. portalnarzedzi.pl