TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI GRAPHITE 58G019 ENERGY+

18-woltowa wiertarko-wkrętarka GRAPHITE 58G019 ENERGY+, wyposażona w nowoczesny silnik bezszczotkowy, łączy w sobie dużą efektywność pracy z kompaktowymi wymiarami. Jej skuteczność sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Wiertarko-wkrętarka GRAPHITE 58G019 ENERGY+ to doskonały przykład elektronarzędzia bezprzewodowego o napięciu zasilania 18 V, w którego konstrukcji wykorzystano wszystkie walory silników bezszczotkowych. Po pierwsze, testowane urządzenie ma niewielką wagę (1.2 kg) i kompaktową budowę, gdyż te jednostki napędowe mają znacznie mniejsze gabaryty od odpowiadających im mocą silników komutatorowych (szczotkowych) prądu stałego. Mniejsze wymiary połączone z zaawansowaną ergonomią oznaczają dla użytkownika sprzętu znacznie większą jego poręczność oraz wyższy stopień komfortu pracy, jak też większe możliwości operowania w

ciasnych przestrzeniach czy w miejscach trudno dostępnych. Po drugie, bezszczotkowce mają sprawność rzędu 75–80%, czyli o co najmniej 30% wyższą niż silniki szczotkowe. Konsekwencją tego jest większa efektywność pracy oraz energooszczędność. Dzięki temu wykonamy na jednym pełnym cyklu pracy akumulatora o ok. 30% więcej operacji obróbczych i do tego zrobimy to znacznie wydajniej. Ponadto silnik bezszczotkowy charakteryzuje się dużą stabilnością obrotów, co też przyczynia się do osiągania wysokiej wydajności pracy, gdyż nie dochodzi do ich spadku, jak też oferuje większe możliwości dokładnej regulacji prędkości obrotowej i momentu. Jest też bardziej odporny na pracę w trudnych warunkach, gdyż nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania się uzwojeń stojana z powodu tego, że 75-80% energii elektrycznej jest zamieniane na energię mechaniczną. Stąd odsetek energii elektrycznej zamienianej na energię cieplną jest znacznie niższy niż w przypadku silników szczotkowych. Bezszczotkowce pozwalają więc na bardziej intensywną pracę pod większym obciążeniem. Wiertarko-wkrętarka GRAPHITE 58G019 ENERGY+ nie nagrzewa się nadmiernie i może być stosowana do wykonywania trudnych zadań bez ryzyka skrócenia jej żywotności.

Silnik bezszczotowy w GRAPHITE 58G019 ENERGY+ współpracuje z 2-biegową przekładnią planetarną mieszczącą się w metalowej obudowie. Jej mechanizmy wykonano z wysokogatunkowej stali. Wiertarko-wkrętarka na pierwszym biegu osiąga obroty 0–500/min i maksymalny moment obrotowy 58 Nm dla wkręcania twardego i 38 Nm dla miękkiego. Na drugim, szybszym przełożeniu sprzęt oferuje nam 0–1700 obr./min. GRAPHITEm 58G019 ENERGY+ wywiercimy w stali otwory o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie – 32 mm. Praca akcesoriami o dużych średnicach, np. świdrami czy koronkami, możliwa jest m.in. dzięki wyposażeniu testowanej wiertarko-wkrętarki w szybkomocujący uchwyt wiertarski o rozwarciu szczęk 2–13 mm. Jest on 1-częściowy i zintegrowany z automatyczną blokadą wrzeciona. Dzięki temu osprzęt możemy mocować jedną ręką.

Wiertarko-wkrętarkę GRAPHITE 58G019 ENERGY+ wyposażono w elektroniczną regulację prędkości obrotowej o wysokiej czułości. Ustawia się ją płynnie za pomocą włącznika spustowego, zaś kierunek obrotów wrzeciona zmienia się klasycznym przełącznikiem słupkowym w górnej nasadzie rękojeści. Do wyboru przełożenia służy przełącznik suwakowy w górnej części obudowy. Zaś do regulowania momentu dokręcania – pierścień z 16 ustawieniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Jest też dioda LED przeznaczona do oświetlania miejsca pracy.

Testowana wiertarko-wkrętarka zasilana jest 18-woltowymi akumulatorami Li-Ion z systemu ENERGY+ o pojemnościach: 2.0 lub 4.0 Ah. Jak już wiele razy informowaliśmy, akumulatory Li-Ion systemu ENERGY+ służą do zasilania elektronarzędzi akumulatorowych marki GRAPHITE i zabezpieczone są elektronicznie przed przegrzaniem (przeciążeniem) oraz nadmiernym rozładowaniem, jak też przed tzw. przeładowaniem. Wyposażono je też w praktyczny wskaźnik poziomu naładowania.

W ramach redakcyjnych testów praktycznych sprawdziliśmy możliwości wiertarko-wkrętarki GRAPHITE 58G019 ENERGY+. W pierwszej próbie użyliśmy świdra 32 mm i na I biegu wywierciliśmy nim w

dwóch złożonych, twardych sękatych sosnowych kantówkach otwór przelotowy o długości 10 cm. To dość wymagające zadanie wiertarko-wkrętarka GRAPHITE wykonała w 10,46 s. W drugiej próbie z kolei mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt ciesielski o rozmiarach 10 x 320 mm (niepełny gwint). Zadanie wykonaliśmy też na I biegu. Ten wymagający test GRAPHITE 58G019 ENERGY+ zdał celująco, osiągając krótki czas 8,96 s. W trzeciej próbie wywierciliśmy na II biegu w blasze stalowej o grubości 1,5 mm otwór przelotowy o średnicy 20 mm, wykorzystując do tego wiertło stopniowe. Operacja trwała 10,72 s. Testy zakończyliśmy próbą delikatnego, dokładnego montażu wkrętu 3 x 45 mm w elementach półki z drewna brzozowego. Z użyciem sprzęgła ustawionego na pozycję 4. i I biegu uzyskaliśmy bardzo dobre rezultaty w postaci dokładnego zlicowania łba wkrętu z powierzchnią mocowanego elementu.

 

Reasumując, wiertarko-wkrętarka GRAPHITE 58G019 ENERGY+ wykonała efektywnie i dokładnie zadania testowe. W naszej ocenie sprzęt jest wysoce efektywny, a do tego kompaktowy i komfortowy w pracy oraz wykonany bardzo solidnie z wysokiej jakości materiałów.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki GRAPHITE 58G019 ENERGY+

Napięcie zasilania 18 V
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie 13/32 mm
Maks. moment obrotowy twardy/miękki 58/38 Nm
Prędkość obrotowa (I/II bieg) 0-500/0-1700 min-1
Uchwyt szybkomocujący 2-13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/2.0 Ah lub 4.0 Ah
Waga bez akumulatora 1,2 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar