Test wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QX

We wrześniu do sprzedaży trafi pełna gama nowoczesnych wkrętarek akumulatorowych FEIN Akku, zastępując dotychczasową linię FEIN HandyMaster. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej najbardziej „wypasionemu” modelowi FEIN ASCM 18 QX.

FEIN ASCM 18 QX to urządzenie, którego sercem jest bardzo nowoczesny silnik bezszczotkowy FEIN PowerDrive. Szczotki i komutator zastąpiono w nim elektronicznym układem sterującym parametrami pracy wkrętarki. Dzięki temu wkrętarka FEIN jest praktycznie bezobsługowa (nie wymaga wizyt w serwisie na wymiany szczotek), ale też dużo wydajniejsza od tradycyjnych konstrukcji silników komutatorowych (usunięto przyczynę iskrzenia i powstawania ciepła, czyli strat energii). Producent podaje, że w połączeniu z akumulatorem Li-Ion taka jednostka napędowa

jest o 30% wydajniejsza od klasycznych motorów. Dzięki elektronice użytkownik ma do dyspozycji na czterech mechanicznych przełożeniach płynną regulację obrotów za pomocą włącznika spustowego i aż 15 poziomów regulacji momentu obrotowego, czyli w sumie 60 możliwych dostępnych jego wartości. Moment obrotowy ustawia się za pomocą włącznika znajdującego się na górze obudowy wiertarko-wkrętarki. Jej parametry pracy można więc elastycznie i optymalnie dobierać do wszystkich zadań związanych z wierceniem i wkręcaniem.

FEIN_ASCM18QX_01

W ASCM 18 QX zastosowano specjalny uchwyt, który można zdemontować z wrzeciona i zamontować na nim beznarzędziowo obsługiwany uchwyt 6-kątny 1/4”. Urządzenie staje się wtedy dużo mniejsze, krótsze, lżejsze i poręczniejsze, przez co świetnie sprawdza się w ciasnych zakamarkach. Tam też pomocne będzie diodowe oświetlenie miejsca wiercenia lub montażu wkrętów.
Wiertarko-wkrętarka FEIN zasilana jest nowoczesnym akumulatorem litowo-jonowym. Użytkownik może wybierać między bateriami o napięciach 14,4 oraz 18 V i pojemnościach 2 i 4 Ah. W akumulatorach FEIN zastosowano technologię SafetyCell z osobnym przewodem komunikacyjnym. Zapewnia on niezawodną ochronę baterii przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Na obudowach akumulatorów umieszczono diodowe sygnalizatory informujące o poziomie napełnienia ogniw energią. Są one ułatwieniem w planowaniu momentu ładowania baterii. Dopełnieniem systemu zasilania FEIN są szybkie ładowarki z funkcją monitorowania poszczególnych ogniw. Delikatne ładowanie zapewnia znaczne wydłużenie trwałości akumulatorów.

FEIN_ASCM18QX_02

Wiertarko-wkrętarkę poddaliśmy wszechstronnym testom, aby móc dokładnie określić jej możliwości robocze. Ale zanim o nich opowiemy, kilka słów na temat obsługi maszyny. Łatwością i poręcznością nie ustępuje ona tego typu elektronarzędziom zaliczanym do najwyższej klasy premium, ale pod jednym względem je przewyższa, a mianowicie szybszą zmianą biegów. We wkrętarkach 4-biegowych przełożenia zmienia się po kolei, czyli od 1. do 4. i odwrotnie, natomiast w FEIN ASCM 18 QX możemy bezpośrednio przechodzić od 1. do 4., od 2. do 4. i 1. do 3. oraz odwrotnie. Jest to spore ułatwienie w pracy, znacznie przyspieszające wybór przełożenia. Próby zaczęliśmy od testu hardcorowego. W FEIN ASCM 18 QX zamocowaliśmy wycinak 1-ostrzowy 65 mm i wywierciliśmy nim w elemencie z drewna sosnowego otwór o długości 8,5 cm, stosując 1. przełożenie (0-400 obr./min, 90 Nm). Operacja zajęła nam 18,05 s, a podczas wiercenia czuliśmy, że maszyna ma jeszcze spory zapas mocy. Następny test wiercenia przeprowadziliśmy na 4. biegu (0-3850 ob./min), wykonując otwór przelotowy o długości 8,1 mm w płaskowniku stalowym wiertłem krętym do metalu o średnicy 8 mm. Próba trwała 12,84 s. Testy wiercenia pokazały, że FEIN ASCM 18 QX pod względem wiercenia oferuje nam bardzo duże pole zastosowań: od prac ciesielskich, w których liczy się głównie siła, aż po obróbkę metalu, w której duże obroty umożliwiają nam szybkie wykonywanie mniejszych otworów. Podczas następnych testów wykonaliśmy 4 próby montażu różnych wkrętów TORX w belce sosnowej, wykorzystując do tego wszystkie biegi wiertarko-wkrętarki. Na 1. przełożeniu zamocowaliśmy wkręt 10 x 280 mm, na 2. (0-800 obr./min) – 8 x 260 mm, na 3. (0-1950 obr./min) – 8 x 160 mm, a

na 4. – 6 x 80 mm. Operacje te wykonaliśmy w następujących czasach, odpowiednio: 8,03 s, 4,83 s, 1,85 s i 0,9 s. Testy wkręcania pokazują, że dzięki czterem przełożeniom możemy optymalnie dobrać parametry pracy maszyny zarówno do materiału, jak i rodzaju średnicy czy długości wkrętu i pracować z najwyższą wydajnością. Dzięki 60 możliwościom doboru momentu możemy wykonawać szybkie prace zgrubne i bardzo dokładne, np. wkręcanie w delikatne materiały.

FEIN_ASCM18QX_03
Reasumując, wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM 18 QX to obecnie szczytowe osiągnięcie konstrukcyjne w klasie 4-biegowych, bezudarowych wiertarko-wkrętarek klasy premium. Warto zatem w swoim parku maszynowym mieć takie narzędzie, gdyż dzięki niemu jesteśmy w stanie pracować zarówno bardzo szybko, jak i bardzo dokładnie.

Autor: pins, Marek Pudło 

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QX

 

Akumulator/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/2,0 lub 4,0 Ah

Obroty na 1/2/3/4 biegu

0-400 / 0-800 / 0-1 950 / 0-3 850 obr./min

Maks. moment obrotowy

90 Nm

Maks. rozmiary wkrętu

10 x 400 mm

Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego

1,5-13 mm

Ciężar

powyżej 1,7kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments