TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI FEIN ASCM 18 QSW – NAJWAŻNIEJSZA JEST PRECYZJA PRACY

FEIN, niemiecki producent elektronarzędzi klasy premium, wprowadził do swojej oferty kompaktowe 18-woltowe wiertarko-wkrętarki. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się dokładnie 4-biegowemu modelowi FEIN ASCM 18 QSW.

Wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM 18 QSW jak na urządzenie klasy 18 V ma bardzo kompaktową i lekką konstrukcję. Zastosowano w niej nowoczesny bezszczotkowy silnik FEIN PowerDrive o sprawności wyższej o 30% od szczotkowych jednostek napędowych. Współpracuje on z 4-biegową przekładnią planetarną wykonaną całkowicie z metalu i wyposażoną w innowacyjny przełącznik szybkiego wyboru biegów. Pozwala to bezpośrednio przechodzić

od 1. do 4. biegu, od 2. do 4. i 1. do 3. oraz odwrotnie. Oczywiście, możemy też biegi wybierać po kolei, zaczynając 1. a kończąc na 4. Rozwiązanie to stanowi spore ułatwienie w pracy, znacznie przyspieszające włączenie wybranego przełożenia. Mając cztery biegi, urządzenie oferuje szeroki zakres obrotów: 0–400/min (I bieg) 0–700/min (II), 0–1400/min (III) i 0–2500/min (IV), i może pracować w dwóch trybach: wiercenia oraz wkręcania. Tryby wybiera się pierścieniem sprzęgła służącego do ustawiania momentu obrotowego. W testowanym elektronarzędziu zastosowano zaawansowaną elektronikę sterującą, dzięki której użytkownik ma do dyspozycji na każdym przełożeniu płynnie regulowane obroty za pomocą włącznika spustowego. Gdy dodamy do tego 20 ustawień momentu obrotowego, to – jak łatwo policzyć – mamy do dyspozycji 80 różnych jego wartości w trybie wkręcania i dwie w trybie wiercenia. Maksymalny moment obrotowy twardy wynosi 40 Nm, zaś miękki 20 Nm. Dzięki połączeniu elektroniki sterującej i czterech biegów parametry pracy wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QSW można optymalnie dobrać do specyfiki szerokiego spektrum zastosowań. Urządzeniem wykonamy otwory w stali do 13 mm, zaś w drewnie do 40 mm. Możemy nim także gwintować do M8 i mocować wkręty do 8 x 200 mm.

 

 

W wiertarko-wkrętarce FEIN ASCM 18 QSW zastosowano też systemowe mocowanie narzędziowe QuickIN. Montuje się w nim bezkluczykowy uchwyt wiertarski QuickIN o wytrzymałości 120 Nm, wyposażony w szczęki z węglików spiekanych, jak również uchwyt do bitów QuickIN z magnesem neodymowym, adaptery do gwintowania QuickIN (do chwytów o średnicy 4,5 i 6 mm i gwintów M4, ?M5, ?M6 i M8) oraz do kluczy nasadowych QuickIN (1/2″), jak też głowicę kątową QuickIN do wiercenia, gwintowania i wkręcania. Co więcej, bity lub wiertła z uchwytem 6-kątnym 1/4” można zamocować bezpośrednio we wrzecionie wiertarko-wkrętarki. Taka konfiguracja zmniejsza jej długość i pozwala swobodnie pracować w miejscach trudno dostępnych. Urządzenie dzięki systemowemu mocowaniu QuickIN jest więc optymalnie przystosowane do wykonywania zróżnicowanych operacji, w tym gwintowania, oraz montażu śrub i różnych rodzajów wkrętów, łącznie z samowiercącymi.

Testowana wiertako-wkrętarka FEIN zasilana jest nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowym o napięciu 18 V i pojemnościach 2.5 Ah lub 5.0 Ah. Zastosowano w nich technologię SafetyCell z osobnym przewodem komunikacyjnym. Gwarantuje ona niezawodną ochronę baterii przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Akumulatory wyposażone są w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną. Do ich ładowania służy szybka ładowarka.
Pod względem ergonomii FEIN ASCM 18 QSW to wzór kompaktowej wiertarko-wkrętarki klasy 18 V o doskonałym wyważeniu i bardzo lekkiej wadze. Urządzenie bez akumulatora waży zaledwie 1,2 kg, czyli prawie tyle co jego odpowiedniki o zasilaniu 10,8 V. Jest też od nich niewiele większe. Trzyma się je bardzo wygodnie dzięki miękkim okładzinom antypoślizgowym na rękojeści i w miejscach styku dłoni z obudową.

 

 

Ponieważ FEIN ASCM 18 QSW to wiertarko-wkrętarka kompaktowa, sprawdziliśmy jej zastosowanie w lekkich pracach w metalu oraz dokładnym montażu w drewnie. Próby testowe rozpoczęliśmy od wiercenia w

płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5,5 mm otworu przelotowego o średnicy 6 mm. Wykonaliśmy je na IV biegu w czasie 8,5 s, uzyskując przy tym dokładny kształtowo i wymiarowo otwór. Jest to niewątpliwie zasługa dokładnie pracującego uchwytu wiertarskiego i wysokiej jakości wykonania mocowania QuickIN. Brak luzów i precyzyjna osiowa praca testowanego elektronarzędzia to niewątpliwie jego główne cechy z punktu widzenia jakości wiercenia w metalach. Następnie wykonaliśmy gwint M6, w tym celu wywierciliśmy w tym samym płaskowniku stalowym otwór przelotowy 5,2 mm na IV biegu, a następnie gwintownikiem M6 wykonaliśmy gwint na I biegu. Łączny czas operacji to 10,45 s, w tym wiercenie – 7,82 s, zaś gwintowanie – 2,63 s. W trzeciej próbie na II biegu i 12. ustawieniu momentu obrotowego zamocowaliśmy w elemencie meblowym z brzozy wkręt 3,5 x 6 mm. Przedmiotem tego testu było dokładne zagłębienie łba wkrętu, czyli równo z powierzchnią elementu meblowego, oraz prawidłowy przebieg operacji, jak też łatwość jej wykonania. Ten test wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM 18 QSW zdała na najwyższą notę. Naszym zdaniem można w niej dokładnie dobrać moment i prędkość obrotową, eliminując w ten sposób zarówno wypadanie bitu z łba wkrętów Philips lub Pozidriv podczas wkręcania, jak też niedokładności montażu.

 

 

Testy redakcyjne pokazały, że wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM 18 QSW pozwala pracować bardzo dokładnie, a przy tym wysoce efektywnie i wygodnie. Ma ona w sposób przemyślany dobrane parametry o bardzo szerokim zakresie wartości (4 biegi i 20 ustawień momentu). Naszym zdaniem niemiecki producent zmienił filozofię podejścia do konstrukcji wiertarko-wkrętarek. Nie chciał użytkowników profesjonalnych epatować wysoką mocą, która w zdecydowanej większość prac wykonywanych wiertarko-wkrętarkami jest niepotrzebna i de facto nieużywana. Postawił tu na maksymalną precyzję pracy z optymalnymi obrotami i momentem oraz na jej komfort. Dzięki temu urządzenie doskonale sprawdza się w pracach montażowych w metalu (mechanicznych) i drewnie (montażowych). Praca nim jest bardzo wygodna i praktycznie niemęcząca.
Reasumując, FEIN ASCM 18 QSW to unikalna kompaktowa wiertarko-wkrętarka klasy premium umożliwiająca wykonywanie operacji montażowych na wysokim poziomie profesjonalnym. Doskonale sprawdzi się podczas precyzyjnych prac z elementami metalowymi oraz drewnianymi.
pins

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QSW

Akumulator/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2.5 lub 5.0 Ah
Obroty na 1/2/3/4 biegu0-400/0-700/0-1400/0-2500 min-1
Maks. moment obrotowy twardy/miękki40/20 Nm
Średnica wiercenia w stali/drewnie20/40 mm
Maks. rozmiary wkrętu8 x 200 mm
Zakres gwintowaniado M8
Systemowe mocowanie narzędzioweQuickIN
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego1,5-13 mm
Ciężar z/bez akumulatora1,6/1,2kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments