TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI FEIN ASCM 18 QM

Niedawno do sprzedaży trafiła nowa gama nowoczesnych wkrętarek akumulatorowych FEIN. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy bogato wyposażony model FEIN ASCM 18 QM.

 

FEIN ASCM 18 QM jest wiertarko-wkrętarką wyposażoną w nowoczesny silnik bezszczotkowy FEIN PowerDrive mający pyłoszczelną obudowę i odznaczający się o 30% wyższą sprawnością od szczotkowych jednostek napędowych. W urządzeniu zastosowano innowacyjną 4-biegową przekładnię planetarną całkowicie wykonaną z metalu, wyposażoną w przełącznik szybkiego wyboru biegów. Dzięki elektronice sterującej pracą silnika użytkownik ma do dyspozycji na czterech mechanicznych przełożeniach płynnie regulowane obroty za pomocą włącznika spustowego oraz 15 ustawień momentu obrotowego, czyli w sumie 60 różnych jego wartości. Moment obrotowy ustawia się

za pomocą pokrętła znajdującego się na górze obudowy wiertarko-wkrętarki. Wybiera się nim też tryb wiercenia, na którym dostępny jest maksymalny moment obrotowy
(90 Nm). Dzięki zastosowaniu elektroniki sterującej i czterech biegów parametry pracy wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QM można optymalnie dobierać do specyfiki znacznie zróżnicowanych zadań: wiercenia, wkręcania czy gwintowania.

 

W ASCM 18 QM zastosowano systemowe mocowanie narzędziowe QuickIN MAX. Montuje się w nim bezkluczykowy uchwyt wiertarski QuickIN o wytrzymałości 120 Nm, wyposażony w szczęki z węglików spiekanych, jak również uchwyt do bitów QuickIN z magnesem neodymowym, adaptery do gwintowania QuickIN (do chwytów o średnicy 4,5 i 6 mm i gwintów M4,  M5,  M6 i M8) oraz do kluczy nasadowych QuickIN (1/2″). Urządzenie dzięki nim jest optymalnie przystosowane do wykonywania zróżnicowanych operacji, w tym gwintowania, oraz montażu śrub i różnych rodzajów wkrętów,
w tym samowiercących.


Testowana wiertarko-wkrętarka FEIN zasilana jest nowoczesnym akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 18 V i pojemności 5.0 Ah. Zastosowano w nim technologię SafetyCell z osobnym przewodem komunikacyjnym. Zapewnia to niezawodną ochronę baterii przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Akumulatory wyposażone są w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną. Do ich ładowania służy szybka ładowarka.
Wiertarko-wkrętarkę FEIN ASCM 18 QM poddaliśmy wszechstronnym próbom testowym, aby dokładnie określić jej faktyczne możliwości wykonawcze. Zaczęliśmy od obsługi maszyny. Naszym zdaniem FEIN ASCM 18 QM wyznacza na rynku pod tym względem standardy łatwości i poręczności. Jak wiadomo, w dostępnych na rynku wiertarko-wkrętarkach 4-biegowych przełożenia zmienia się po kolei, czyli od 1. do 4. i odwrotnie, natomiast w FEIN ASCM 18 QM możemy bezpośrednio przechodzić od 1. do 4., od 2. do 4. i 1. do 3. oraz odwrotnie. Jest to spore ułatwienie w pracy, znacznie przyspieszające wybór właściwego biegu.


Próby testowe rozpoczęliśmy od wiercenia w belce sosnowej za pomocą świdra o średnicy 40 mm i uchwytu wiertarskiego. Otwór o głębokości 93 mm na I biegu (0–400 obr./min, 90 Nm) powstał w czasie 9,88 s. Na pierwszym biegu wykonaliśmy również w stalowym płaskowniku o grubości 5 mm gwint M6. Operacja została przeprowadzona precyzyjnie i z optymalnymi obrotami. Następnie na II biegu (0–800 obr./min) z użyciem uchwytu na bity zamontowaliśmy w belce sosnowej wkręt 10 x 300 w czasie 4,67 s.
Sprawdziliśmy też, jak FEIN sprawuje się na III biegu (0–1950 obr./min). W tym celu za pomocą wkrętu samowiercącego 6 x 50 mm zamontowaliśmy trapezową blachę stalową o grubości 1,0 mm do kantówki sosnowej w czasie 3,02 s. Ostatni test – wiercenie w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm – przeprowadziliśmy na 4. biegu (0–3850 ob./min), wykonując w nim otwór przelotowy o średnicy 6 mm wiertłem krętym do metalu. Próba ta trwała 19,99 s.

Testy pokazały, że FEIN ASCM 18 QM to

prawdziwie uniwersalna maszyna umożliwiająca profesjonalne wykonywanie wielu zróżnicowanych rodzajów prac: ciesielskich, stolarskich, montażowych, mechanicznych, obróbki metalu itd. Jest to wynik zastosowania w niej czterech przełożeń i zaawansowanej elektroniki sterującej oraz systemowych uchwytów QuickIN, które umożliwiają łatwe wykorzystywanie wielu różnych rodzajów osprzętu i szybką jego wymianę.

Reasumując, wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM 18 QX to unikalne urządzenie klasy premium oferujące bardzo szerokie możliwości pracy na poziomie profesjonalnym, szczególnie przydatne do obróbki metali. Dzięki niemu prace wykonamy szybko i precyzyjnie.

pins


Dane techniczne wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QM

Akumulator/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/2.5 lub 5.0 Ah
Obroty na 1/2/3/4 biegu0-400/0-700/0-1400/0-2500 min-1
Maks. moment obrotowy twardy/miękki40/20 Nm
Średnica wiercenia w stali/drewnie20/40 mm
Maks. rozmiary wkrętu8 x 200 mm
Zakres gwintowaniado M8
Systemowe mocowanie narzędzioweQuickIN
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego1,5-13 mm
Ciężar z/bez akumulatora1,6/1,2 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments