Test wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 18 LTX BL Quick

Bezszczotkowy silnik, pełne elektroniczne sterowanie parametrami pracy, system szybko wymiennych uchwytów narzędziowych, wydajny akumulator litowo-jonowy o pojemności 5,2 Ah – tak w skrócie można scharakteryzować topową wiertarko-wkrętarkę Metabo BS 18 LTX BL Quick.

Choć bezszczotkowy silnik nie jest już wielką innowacją w elektronarzędziach, to jednak wciąż stanowi źródło napędu dla maszyn klasy premium, czyli pochodzących z najwyższej półki cenowej i technologicznej. Taką właśnie jednostkę zastosowano w prezentowanej wiertarko-wkrętarce Metabo BS 18 LTX BL Quick. Silnik bezszczotkowy – oprócz wyższej ceny zakupu – to same zalety. Mamy tu na myśli całkowitą bezobsługowość dzięki wyeliminowaniu szczotek i komutatora, które w klasycznych konstrukcjach ulegały

zużyciu i podlegały systematycznej wymianie. Dużo wyższa wydajność, którą uzyskano poprzez zlikwidowanie iskrzenia na styku szczotek i komutatora oraz strat energii wynikających z tego zjawiska. Silnik bezszczotkowy jest dzięki temu dużo trwalszy, ale też mniejszy i lżejszy, co obniża masę całkowitą elektronarzędzia. I rzecz chyba najważniejsza – dzięki zastąpieniu szczotek i komutatora elektroniką sterowanie parametrami pracy prezentowanej wkrętarki jest dużo precyzyjniejsze i może odbywać się w dużo większym zakresie.

Metabo_BS18LTX-Quick-2

W wiertarko-wkrętarce akumulatorowej Metabo BS 18 LTX BL Quick zastosowano dwubiegową przekładnię. Sterowanie przełożeniami odbywa się za pomocą klasycznego „twardego” suwaka umieszczonego w górnej części obudowy. Zmiany prędkości obrotowej dokonuje się płynnie poprzez wciskanie włącznika spustowego (I bieg – 0-600 min-1, II bieg – 0-2050 min-1) oraz pokrętłem w trybie wkręcania. Ustawia się nim maksymalne obroty. Pokrętło to służy także do regulacji momentu obrotowego oraz do nastawy impulsowego trybu pracy. O ile w zwykłych wkrętarkach dobór siły dokręcania ustawia się za pomocą pierścienia sprzęgła mechanicznego umieszczanego tuż za uchwytem wiertarskim, o tyle w nowej maszynie Metabo sterowanie tym parametrem odbywa się całkowicie elektronicznie. Użytkownik ma do wyboru trzy poziomy maksymalnego momentu obrotowego przy zablokowanym sprzęgle – 44 Nm (tryb wiercenia, II bieg), 49 Nm (tryb impulsowy) i 90 Nm (tryb wiercenia, I bieg), ale także może na poszczególnych biegach przy wkręcaniu regulować płynnie moment w zakresach 0,8-8 Nm (I bieg, tryb wkręcania) i 0,8-20 Nm (II bieg, tryb wkręcania). W kombinacji z inteligentnym sprzęgłem momentu obrotowego: wkręty od średnicy 3 mm można wkręcać jednopłaszczyznowo zawsze z tą samą precyzją. Przy ustawieniu momentu obrotowego następuje automatyczne optymalne dopasowanie siły oraz prędkości obrotowej. W przypadku montażu małych wkrętów umożliwia to precyzyjną pracę.

Metabo_BS18LTX-Quick-3

Oprócz trybów wiercenia i wkręcania urządzenie ma impulsowy tryb pracy. Umożliwia on odkręcanie wkrętów o uszkodzonych łbach czy zapieczonych śrub i nakrętek. Jak już wspomnieliśmy, ustawia się go za pomocą pokrętła regulacyjnego. Tryby wiercenia i wkręcania można zamieniać przyciskiem umieszczonym na obudowie korpusu wiertarko-wkrętarki, co przyspiesza pracę przy różnych zastosowaniach. Przycisk jest podświetlany czerwoną diodą, a jej trzy różne stany informują użytkownika o aktualnie włączonym trybie pracy urządzenia. I tak podświetlenie ciągłe oznacza tryb wkręcania, migające – tryb impulsowy, a jego brak – tryb wiercenia. Obok przycisku znajdują się ikony wyjaśniające komunikaty przekazywane za pomocą diody. Dzięki nim nawet początkujący użytkownik może szybko rozpoznać aktualny tryb pracy wiertarko-wkrętarki i w razie potrzeby zmienić go na inny.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo BS 18 LTX BL Quick ma bardzo interesujący system montażu uchwytu narzędziowego o nazwie „Quick”. Standardowo na wrzecionie maszyny pracuje szybkomocujący klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Ale wystarczy odciągnąć tuleję blokującą, by zdemontować uchwyt wiertarski i skorzystać z 6-kątnego uchwytu 1/4”. Jako wyposażenie dodatkowe można dokupić do wkrętarki specjalną przystawkę PowerX3, która trzykrotnie zwiększa moment obrotowy maszyny.

 

Metabo wyposażyło ten model wkrętarki w zasilanie z litowo-jonowych baterii o napięciu 18 V i pojemności 5,2

Ah. Tak duża pojemność baterii pozwala bezproblemowo pracować cały dzień bez zmiany akumulatora, co jest i wygodne, i oszczędza czas poświęcony na obsługę baterii. Zabezpieczono ją przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak i zoptymalizowano proces ładowania – w ładowarce wentylator chłodzi ładowaną baterię, a elektronika czuwa, żeby jej nie przeładować. W tylnej części baterii umieszczono wskaźnik poziomu naładowania.
W pierwszym redakcyjnym teście wierciliśmy w drewnianej belce wycinakiem 1-ostrzowym o średnicy 51 mm. Otwór o głębokości 10,5 cm powstał w czasie 14,97 s. W próbie montażu wkrętu o średnicy 8 mm i długości 400 mm wiertarko-wkrętarka Metabo również osiągnęła bardzo krótki czas 11,93 s. Wszystkie próby wykonaliśmy na pierwszym biegu i z użyciem maksymalnego momentu obrotowego (90 Nm). W trzecim teście sprawdziliśmy skuteczność impulsowego trybu pracy, wykręcając wkręt z uszkodzonym łbem. Zadanie wykonaliśmy w pierwszej próbie.
Reasumując, Metabo zaoferowało wiertarko-wkrętarkę i bardzo innowacyjną technicznie, i efektywną w pracy, i łatwą w obsłudze. Cechy te stawiają testowane urządzenie wśród najlepszych wiertarko-wkrętarek 18 V dostępnych obecnie na rynku.

 Autor: Marek Pudło,pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments