Test wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Kress 108 ALS
Najmłodsze dziecko niemieckiego Kressa to wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 108 ALS. Jest to niewielka maszyna różniąca się od konkurencji innowacyjnym podejściem do systemu uchwytów narzędziowych.
Prezentowana wkrętarka charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami mechanicznymi. Silnik rozpędza wrzeciono na I biegu do 400 obr./min, a na II do 1400 obr./min. Obroty reguluje się płynnie przyciskiem spustowym, a kierunek zmienia się przełącznikiem słupkowym – oba są umieszczone w rękojeści głównej. Wkrętarka dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 30 Nm. Jego wartość reguluje się pierścieniem z 17 pozycjami plus blokada sprzęgła do wykonywania wiercenia.
Energia do napędzania
prezentowanego Kressa pochodzi z akumulatora o napięciu 10,8 V i pojemności 2,0 Ah. To oczywiście ogniwa litowo-jonowe – bardzo wydajne prądowo i pozbawione efektu pamięci (można je doładowywać). W celu ochrony przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku przeciążenia konstruktorzy zastosowali układ elektroniczny, który wyłącza maszynę w momencie wykrycia zagrożenia dla ogniw. Urządzenie ma diodę oświetlającą miejsce pracy i wskaźnik poziomu naładowania baterii. Warto wspomnieć, że praktycznie cały akumulator wchodzi do wnętrza rękojeści głównej. Kressem 108 ALS wywiercimy w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 20 mm, w stali – 10 mm i zamontujemy wkręt o średnicy do 6 mm.Jak już wspomnieliśmy, w wiertarko-wkrętarce akumulatorowej Kress 108 ALS zastosowano unikalny rynkowo system mocowania osprzętu, który nazwano QuiXS. Maszyna może pracować z różnymi uchwytami narzędziowymi. Podstawowym jest standardowy uchwyt wiertarski szybkomocujący współpracujący z automatyczną blokadą wrzeciona ASL (Auto Spindle Lock). Uchwyt ten można błyskawicznie zdjąć z wrzeciona po odciągnięciu do tyłu czerwonej tulei blokującej. W jednej chwili więc powstaje wkrętarka z uchwytem sześciokątnym, w którym bezpośrednio mocuje się bity lub wiertła z chwytem 1/4”. To nie wszystko. Po zdjęciu klasycznego uchwytu wiertarskiego na wrzecionie można zainstalować specjalny uchwyt kątowy, który pomaga wiercić i wkręcać w miejscach, w których nie ma bezpośredniego dostępu do obrabianego elementu. Charakterystyczną cechą odróżniającą system QuiXS od konkurencyjnych rozwiązań jest możliwość pozostawienia bitu pod zalożonym uchwytem, dzięki czemu przezbrajanie maszyny trwa ułamek sekundy – wystarczy tylko zwolnić blokadę, zdjąć cały uchwyt z wiertłem, zmienić bieg i można przejść do wkręcania.
Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że produkty Kressa wykonywane są z najwyższą dbałością o każdy szczegół. Tak też jest w przypadku prezentowanej wiertarko-wkrętarki 108 ALS. Główny uchwyt wyprofilowany do kształtu dłoni i obłożony materiałem antypoślizgowym, duże przyciski i włączniki do pracy w rękawicach czy dioda oświetlająca miejsce wiercenia – to podstawowe cechy prezentowanej maszyny, które wpływają na jej wysoką ocenę pod względem ergonomii.
W testach praktycznych sprawdzaliśmy Kressa zarówno pod kątem możliwości wiercenia, jak i wkręcania. W pierwszej próbie przewiercaliśmy na wylot dwie płyty OSB (łączna grubość 35,5 mm) za pomocą wiertła 3-ostrzowego o średnicy 18 mm. Próba ta trwała zaledwie 6 s. W drugim zadaniu osadzaliśmy w sosnowej belce wkręt o wymiarach 6 x 120 mm (pełny gwint). Z tym wyzwaniem sprzęt poradził sobie w zaledwie 4 s. Obie próby wykonaliśmy na I biegu.
Dane techniczne wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Kress 108 ALS
Obroty I/II bieg | 0-400/0-1400 min-1 |
Maks. średnica wiercenia/wkręcania (mm) | 20 (drewno), 10 (stal)/6 |
Maks. moment obrotowy | 30 Nm |
Uchwyty systemowe | wiertarski, gniazdowy 1/4”, kątowy |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/10,8 V/2,0 Ah |
Waga | 1,1kg |