Test wiertarko-wkrętarki akumulatorowej AEG BSB14 G2
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową AEG BSB14 G2. Wiertarko-wkrętarka z udarem mechanicznym jest prawie tak funkcjonalna jak tradycyjna wiertarka. Ma oczywiście swoje ograniczenia, ale w wielu sytuacjach bije na głowę swoją sieciową siostrę.
Warto pamiętać, że wiertarko-wkrętarka z udarem mechanicznym nie nadaje się do wiercenia w twardym betonie. Narzędzie takie stosuje się do kruchych materiałów (np. pustaków ceramicznych, cegieł), gdzie trudno osiągnąć dobrą dokładność innymi narzędziami (np. młotkiem elektropneumatycznym). Bardzo ważną zaletą każdej wkrętarki akumulatorowej jest oczywiście jej mobilność, ale także wszechstronność. Tę ostatnią cechę wkrętarka AEG BSB14 G2 zawdzięcza przemyślanej konstrukcji mechanicznej.
Prezentowane narzędzie zawdzięcza uniwersalność głównie wydajnemu silnikowi
W konstrukcji wiertarko-wkrętarki akumulatorowej AEG BSB14 G2 ważne jest też to, że użytkownik może w pełni sterować parametrami pracy narzędzia. Prędkość obrotową zmienia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, za regulację momentu obrotowego odpowiedzialny jest pierścień z 24 przełożeniami i blokadą sprzęgła do wiercenia. Warto jeszcze dodać, że wkrętarka ma elektryczny hamulec, który zatrzymuje wrzeciono w sekundę po wyłączeniu zasilania.
Wiertarko-wkrętarkę AEG BSB14 G2 zasila prąd stały z akumulatora litowo-jonowego. To nowy rodzaj ogniw w ofercie AEG oznaczony symbolem Pro. Bateria charakteryzuje się napięciem 14,4 V i pojemnością 1,5 Ah. Jej pozostałymi cechami są niewielkie rozmiary i masa, świetne parametry „prądowe” oraz duża użyteczność – jak wszystkie inne akumulatory Li-Ion, tak i ta w AEG pozbawiona jest efektu pamięci, nie traci nominalnej pojemności w kolejnych cyklach ładowania i można ją doładowywać bez potrzeby rozładowywania.
Działanie wkrętarki i układu zasilania kontrolowane jest przez elektroniczne systemy zabezpieczające i akumulator, i maszynę przed uszkodzeniami. Producent zastosował więc układ zapobiegający przeciążeniu, przegrzaniu ogniw i zbytniemu rozładowaniu baterii. W szybkiej ładowarce zastosowano dodatkowo system chroniący akumulator przed przeładowaniem. Bardzo użyteczne są umieszczone na obudowie akumulatora diody informujące o poziomie napełnienia energią. Pozwalają one łatwo zaplanować moment ładowania.
Najnowsza wkrętarka AEG jest wykonana z dużą dbałością o wszystkie najważniejsze detale konstrukcyjne. Jest to urządzenie wykonane z bardzo dobrych materiałów i z wysoką dbałością o szczegóły. Plastik obudowy wydaje sie być solidny, odporny na uszkodzenia i trwały. Miejsca chwytne pokryte są antypoślizgową okładziną. Przyciski, suwaki i pokrętła działają wzorowo. Wyprofilowanie uchwytu narzędziowego umożliwia solidne dokręcanie osprzętu w gnieździe. Maszyna dobrze leży w dłoni – to zasługa świetnego wyważenia.
Ponieważ wiertarko-wkrętarka AEG BSB14 G2 jest wyposażona w udar mechaniczny, nasze testy rozpoczęliśmy od wiercenia udarowego w bloczku z betonu B15. Urządzeniem wykonaliśmy na II biegu przelotowy otwór (120 mm) o średnicy 10 mm w czasie 22,99 s. Następnie przystąpiliśmy do wiercenia w drewnie (belka sosonowa), stosując do tego świder 20 mm i I bieg. Otwór o długości 70 mm wywierciliśmy w czasie 9,01 s. Ostatnią operacją było wkręcanie (też wykonane na I biegu). Wkręt 8 x 180 mm zamontowaliśmy w belce sosnowej w czasie 6,06 s. Testy pokazują, że BSB14 G2 można wykonać efektywnie bardzo szeroki wachlarz