Test wiertarko-wkrętarek Milwaukee M18 CPD i M18 CDD

Do redakcyjnych testów trafiły jedne z najnowocześniejszych wkrętarek akumulatorowych na rynku. Firma Milwaukee poszerzyła swoje portfolio o naprawdę wysoko zaawansowane technologicznie produkty.

Wkrętarki, które dotarły do redakcji oznaczone są symbolami M18 CPD i M18 CDD. Różnią się kilkoma parametrami technicznymi, ale o tym później. Najważniejsze jest jednak to, że obie maszyny zostały wykonane w technologii FUEL, która ma odpowiadać za zwiększoną wydajność wkrętarek, przedłużoną żywotność i dłuższy czas pracy na akumulatorze. FUEL tworzą trzy podstawowe elementy.

Pierwszy to bezszczotkowy silnik POWERSTATE. Jednostka napędowa o takiej konstrukcji nie posiada szczotek

ani komutatorów, przez co jest praktycznie bezobsługowa. Silnik bezszczotkowy jest także dużo sprawniejszy, ponieważ nie występuje zjawisko iskrzenia na styku szczotek i komutatora, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie energii. Jedną z największych zalet „bezszczotkowców” jest zastosowana w nich elektronika. To właśnie REDLINK PLUS, czyli inteligentne sterowanie, jest drugim elementem technologii FUEL. Specjalny układ z chipem, który zastępuje fizycznie szczotki i komutator, pozwala precyzyjnie sterować obrotami, momentem obrotowym czy hamulcem elektronicznym. I w końcu trzecią składową FUEL jest nowoczesny system zasilania akumulatorami REDLITHIUM. Litowo-jonowe ogniwa odznaczają się dużą trwałością (wytrzymuje kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności), można je doładowywać w dowolnym momencie, a przy tym wykazują się dużą sprawnością prądową. Elektronika we wkrętarce chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem. Na obudowie akumulatora znajdziemy również diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia przewidywać czas pracy maszyny i moment ładowania baterii.

Ten bardzo nowoczesny układ napędowy i system zasilania sprawiają, że wkrętarki Milwaukee M18 CPD i M18 CDD charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi. Obie maszyny współpracują dwubiegowymi przekładniami, które zapewniają im takie same maksymalne prędkości obrotowe na poszczególnych przełożeniach (I bieg – 0-550 obr./min, II bieg – 0-1850 obr./min). Do zmiany przełożenia służy umieszczony w górnej części obudowy przełącznik. W modelu M18 CPD mamy dodatkowo do dyspozycji mechanizm udarowy, który wytwarza do 31.450 udarów/min (I bieg – 9350 udarów/min). Maksymalne momenty obrotowe w obu wkrętarkach zależą od zastosowanego akumulatora (wkrętarki są zasilane akumulatorami 18-woltowymi w wersjach 1,5 lub 3,0 Ah) i wynoszą 70 lub 80 Nm. Ten parametr można również regulować za pomocą pierścienia z 24 ustawieniami. Rodzaj zastosowanego akumulatora decyduje również o maksymalnych średnicach wierceń i montowanych wkrętów. Obiema wkrętarkami przy zastosowaniu akumulatorów 3,0 Ah wywiercimy maksymalnie w drewnie otwór o średnicy 50 mm, w stali 13 mm, a dodatkowo modelem CPD w betonie – 15 mm, i zamontujemy wkręt o średnicy do 9 mm.

Przyjrzyjmy się więc teraz ergonomii wkrętarek Milwaukee M18 CPD i M18 CDD. Na uwagę zasługuje przede wszystkim uchwyt FIXTEC. Wykonany w całości z metalu posiada automatyczną blokadę wrzeciona, która przyspiesza montaż osprzętu bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Rozstaw szczęk 13 mm umożliwia stosowanie wierteł o największych dopuszczalnych średnicach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że uchwyt na wrzecionie jest zatrzymywany hamulcem elektrycznym w sekundę po wyłączeniu wkrętarki. Rozwiązanie to poprawia precyzję wiercenia i wkręcania. Tryb pracy maszyn – wiercenie, wiercenie z udarem model CPD), wkręcania – wybiera się oddzielnym pierścieniem umieszczonym obok pierścienia do regulacji momentu obrotowego. Pracę w ciemnościach wspomaga dioda oświetlająca, a duży hak pozwala wieszać nieużywaną maszynę w odpowiednim miejscu w warsztacie lub na pasku u spodni. Bardzo ciekawie została rozwiązana również kwestia rękojeści pomocniczej. I nie tak interesujący jest tutaj fakt, że uchwyt jest długi ze względu na duży moment obrotowy, jakim dysponują wkrętarki, jak sposób jego montażu do korpusu. Zrezygnowano z obejmy na rzecz wpustów, które zapewniają 100-precentową pewność, że rękojeść się nie obróci podczas wiercenia czy wkręcania.Do redakcyjnych testów otrzymaliśmy model udarowy (CPD) z akumulatorem o pojemności 1,5 Ah,

a bezudarowy (CDD) z akumulatorem o pojemności 3,0 Ah. W ten sposób mogliśmy łatwo porównać możliwości obu wkrętarek zasilanych różnymi źródłami energii. W pierwszym teście wierciliśmy w drewnianej belce wycinakiem 1-ostrzowym o średnicy 57 mm. Otwory o głębokości 45 mm obie maszyny wywierciły odpowiednio w 9 i 8 s. W próbie montażu wkrętu o średnicy 10 mm i długości 200 mm (pełny gwint) wkrętarki Milwaukee również osiągnęły bardzo podobne wyniki – 10 i 9 s. W teście udarowym modelem CPD wywierciliśmy wiertłem 10 mm w betonowym bloczku B40 otwór o głębokości 120 mm w 11 s.

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Milwaukee M18 CPD i M18 CDD

2,3

Model

M18 CPD

M18 CDD

Obroty na biegu jałowym I/II bieg (min-1)

0-550/0-1850

0-550/0-1850

Częstotliwość udarów I/II bieg (min-1)

0-9350/0-31 450

Maks. moment obrotowy (Nm)

70

80

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali/betonie (mm)

45/13/15

50/13/–

Maks, średnica wkręcania (mm)

9

9

Uchwyt

13 mm

13 mm

Typ akumulatora/napięcie (V)/pojemność (Ah)

Li-Ion/18/1,5

Li-Ion/18/3,0

Waga (kg)

2,0

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments