Test wiertarko-wkrętarek Festool serii XS

Niedawno Festool wprowadził na rynek dwie bliźniacze kompaktowe wiertarko-wkrętarki TXS i CXS. Urządzeniom tym bliżej przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

Kompaktowe wiertarko-wkrętarki klasy napięciowej 10,8 V stosuje się w różnorodnych pracach montażowych i serwisowych, które nie wymagają stosowania dużych sił skręcających. Ważnym polem ich zastosowania jest montaż mebli oraz operacje wiercenia i wkręcania/wykręcania przeprowadzane w miejscach ograniczonych przestrzennie czy o utrudnionym dostępie. Postęp techniki zasilania akumulatorowego uczynił z tych maszyn urządzenia kompaktowe dysponujące w stosunku do swoich rozmiarów i wagi dość dużą siłą. Przykładem takich narzędzi są bliźniacze wiertarko-wkrętarki Festool TXS i CXS ważące

jedynie 900 g i dysponujące maksymalnym momentem 16 Nm, co w zupełności wystarcza do efektywnej i wygodnej pracy. Zastosowano w nich 4-polowe silniki prądu stałego, planetarną przekładnię 2-biegową (I bieg – 0-430 obr./min, II – 0-1300 obr./min) oraz 12-stopniowe sprzęgło regulacyjne momentu (0,3-3,4 Nm). Testowane wiertarko-wkrętarki czerpią energię z akumulatora Li-Ion o pojemności 2,6 Ah. Takie parametry baterii pozwalają dość długo pracować, przy czym nie przyczyniają się do wzrostu gabarytów i wagi tych urządzeń. Oczywiście, akumulatory i maszyny są wyposażone w elektronikę monitorującą działanie akumulatorów, zapobiegającą ich przeciążeniu i przegrzaniu, jak też optymalizującą pobór prądu. Jest też wskaźnik naładowania baterii oraz dioda LED oświetlająca pole pracy oraz praktyczny klips do paska, dzięki któremu wkrętarki są zawsze pod ręką.


Testowane urządzenia wyposażono w systemowe uchwyty narzędziowe: szybkomocujący uchwyt wiertarski FastFix, 6-kątny uchwyt gniazdowy CENTROTEC oraz nasadkę kątową, którą można montować w 16 pozycjach kątowych. Ponadto bity możemy montować bezpośrednio we wrzecionie. Zastosowane uchwyty narzędziowe zwiększają stopień użyteczności wkrętarek Festool serii XS i pozwalają je wykorzystać tam, gdzie tradycyjną kompaktową wkrętarką 10,8 V nie można dotrzeć.

Festool oferuje wkrętarki XS w dwóch wersjach o kształtach C i T, co sugerują ich nazwy. CXS ma konstrukcję „C”, zaś TXS – typu „T”. Różnica kształtów jest jedynymszczegółem, który dzieli te urządzenia. Reszta pozostaje taka sama: wszystkie mechanizmy, układy sterujące i zasilające, parametry, cechy użytkowe, uchwyty narzędziowe, itd. Można więc zapytać, dlaczego Festool zdecydował się na produkcję właściwie prawie takich samych urządzeń? Otóż na świecie istnieją użytkownicy profesjonalni, którzy preferują różne kształty kompaktowych wiertarko-wkrętarek. Jedni wolą typ C, a drudzy T. Wynika to, jak się sądzi, z subiektywnych przyzwyczajeń nabytych w trakcie wykonywania pracy zawodowej. Dlatego nie ma obiektywnej odpowiedzi na pytanie, która z wiertarko-wkrętarek jest bardziej ergonomiczna czy wygodna. Warto tu wspomnieć, że obie maszyny są doskonale wyważone i bardzo dobrze leżą w dłoni. Więc wybór oraz odpowiedź na postawione wyżej pytanie nie są łatwe i wymagają pewnego doświadczenia w pracy podobnymi urządzeniami. Parametry i cechy testowanych urządzeń można porównać z parametrami i cechami urządzeń konkurencyjnych, korzystając z internetowej porównywarki elektronarzędzi na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).


Nasze testy zaczęliśmy od zmierzenia, w jakiej odległości od krawędzi możemy mocować wkręty za pomocą głowicy kątowej. Okazało się, że wynosi ona 1 cm. W przypadku zastosowania uchwytu CENTROTEC odległość ta to 2 cm. Następnie przystąpiliśmy do sprawdzenia, jak obie wkrętarki radzą sobie podczas wiercenia w drewnie i montowania wkrętów. W celu ujednolicenia testu zasilaliśmy je z tego samego akumulatora. Najpierw w belce sosnowej wywierciliśmy otwory o średnicy 16 mm za pomocą wiertła 3-ostrzowego. Wkrętarkami osiągnęliśmy następujące szybkości wiercenia: 4,07 mm/s (CXS), 5,43 mm/s (TXS). Następnie przystąpiliśmy do montażu w drewnie sosnowym wkrętu 6 x 115 mm. TXS wykonał to zadanie

w 6,79 s., a CXS – 7,04 s. Wyniki te są bardzo zbliżone, co po uwzględnieniu nierównomiernej gęstości drewna oznacza, że obie wkrętarki oferują tę samą efektywność pracy. Warto tu wspomnieć, że nowe wkrętarki Festool XS objęte są pakietem usług „Service all-inclusive” (więcej na www.festool.pl).


Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Festool CXS i TXS

Napięcie akumulatora

10,8 V

Liczba biegów/ustawień momentu

2/24

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)

0-430/0-1300 min⁻¹

Średnica wiertła do drewna/stali

12/8 mm

Regulacja momentu obrotowego (I/II bieg)

0,3-3,4 Nm

Maks. moment obrot. w drewnie/stali

10/16 Nm

Zakres mocow. uchwytu wiertarskiego

1-10 mm

Pojemność akumulatora Li Ion

2,6 Ah

Czas ładowania akumulatora Li Ion

45 min

Ciężar z akumulatorem Li Ion

0,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments