TEST WIERTARKI UDAROWEJ YATO YT-82037

Na rynek elektronarzędzi trafiła właśnie bardzo interesująca wiertarka
YATO YT-82037 wyposażona w udar mechaniczny i dwubiegową przekładnię.
W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy jej walory użytkowe.

Nowy produkt marki YATO przeznaczony jest dla profesjonalnych użytkowników, którzy potrzebują mocnej i trwałej wiertarki udarowej do trudnych prac budowlanych i instalacyjnych. Maszyna wyposażona została w wydajny silnik o mocy 850 W, który współpracuje z 2-biegową przekładnią. Urządzenie dysponuje także dużym momentem obrotowym na I biegu, który pozwala wykonywać nim bez problemów otwory o średnicach: w stali – do 13 mm, betonie/murze – do 16 mm i drewnie – do 25 mm. Jednostka napędowa generuje na biegu

jałowym obroty 0–1100/min (I bieg) lub 0–2800/min (II bieg) oraz udary od 0 do 48.000/min (II bieg). Parametry te są płynnie sterowane za pomocą włącznika spustowego z pokrętłem wstępnej regulacji maksymalnej prędkości obrotowej. Kierunek obrotu wrzeciona ustala się za pomocą przełącznika słupkowego, zaś tryby pracy, czyli wiercenie udarowe lub bezudarowe, wybiera się przełącznikiem w górnej części obudowy przekładni. Do zmiany biegów służy pokrętło znajdujące się po lewej stronie przekładni.

 

YATO_YT-82037-5
Z umieszczoną w metalowej obudowie przekładnią główną współpracuje mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia wiertła, chroniąc w ten sposób operatora przed obrażeniami ciała. Wiertarka jest nie tylko bezpieczna w pracy, ale też bardzo solidnie wykonana, o czym świadczą m.in. wspomniana metalowa skrzynka przekładni oraz łożyska wału osadzone w metalowej obudowie.

 

YATO_YT-82037-1
Oprócz typowych walorów mechanicznych nowa wiertarka udarowa YATO YT-82037 oferuje także kilka praktycznych rozwiązań konstrukcyjnych. Na początek warto wspomnieć o dwuczęściowym, całkowicie metalowym szybkomocującym (bezkluczykowym) uchwycie wiertarskim (13 mm), który ułatwia i przyspiesza montaż osprzętu. Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest uchwyt boczny z rowkami, które, blokując się na wpuście szyjki, uniemożliwiają jego obracanie się i zsuwanie się z wiertarki. W rękojeści tej zintegrowano także prosty w obsłudze uchwyt na ogranicznik głębokości wiercenia. Na komfort pracy wiertarką YATO YT-82037 pozytywny wpływ ma również 3-metrowy, solidny gumowy kabel zasilający. Daje on dużą swobodę ruchów i zmniejsza ryzyko wyrwania przewodu z gniazdka.

 

YATO_YT-82037-2
Wiertarkę udarową YATO YT-82037 przetestowaliśmy dosyć wszechstronnie. Najpierw na I biegu wywierciliśmy otwór przelotowy w sosnowej belce o szerokości 60 mm świdrem 40 mm. Zajęło to maszynie zaledwie 3,17 s. Z kolei w tym samym materiale zastosowaliśmy świder 32 mm, którym na II biegu wykonaliśmy 60-milimetrowy otwór w 2,23 s. Skuteczność wiercenia z udarem sprawdziliśmy w betonowym bloczku B15. Maszyna poradziła sobie z tym zadaniem na II biegu w 40,5 s, wykonując wiertłem 10 mm otwór o głębokości 155 mm. Jak widać, testowana wiertarka jest stworzona do wydajnej pracy, co wynika z jej dużej mocy i zoptymalizowanej konstrukcji mechanicznej.

 

YATO_YT-82037-3
Reasumując, wiertarka udarowa YATO YT-82037 zapewnia szybkie postępy w pracy. Jest to więc maszyna dla fachowców, którzy chcą bardzo wydajnie pracować i zlecone zadania wykonywać przed terminem ustalonym z inwestorem.

pins

 

Dane techniczne wiertarki udarowej YATO YT-82037

Moc nominalna

850 W

Maksymalna średnica wiercenia w stali/murze/drewnie

13/16/25 mm

Częstotliwość udarów (II bieg)

0-48.000 min-1

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg)

0-1100/0-2800 min-1

Rodzaj uchwytu wiertarskiego

bezkluczykowy, 2-częściowy

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar