Test wiertarki udarowej Stayer TH 700 A

Na rynek wprowadzona jest obecnie nowa seria elektronarzędzi Stayer, które są przeznaczone dla majsterkowiczów. Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiło pierwsze z nich – wiertarka udarowa TH 700 A.

 

 

Jak mogą sugerować oznaczenia wiertarki, została wyposażona w silnik o mocy 700 W. Jednostka napędowa współpracuje z jednobiegową przekładnią i zapewnia maksymalne obroty na poziomie 3000/min. Z kolei mechaniczny udar generuje do 41.600 uderzeń/min. Oba parametry pracy regulowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Zintegrowano w nim pokrętło do ustawiania wstępnej prędkości obrotowej, które pomaga dobrać maksymalne obroty do rodzaju operacji obróbczej. Włącznik można zablokować do pracy ciągłej. Z kolei kierunek obrotów

wrzeciona zmienia się za pomocą przełącznika dźwigniowego, a wybór trybu pracy (wiercenie/wiercenie z udarem) ustawia się za pomocą przełącznika umieszczonego na górze obudowy. Prezentowaną wiertarką wywiercimy otwory o maksymalnej średnicy 13 mm  w stali i 16 mm w betonie.

Stayer_TH700A_03
W testowanej wiertarce udarowej Stayer TH 700 A zastosowano uchwyt wiertarski o zakresie mocowania do 13 mm. Jest to konstrukcja obsługiwana beznarzędziowo (bezkluczykowa).
Trzeba przyznać, że jak na narzędzie dla majsterkowiczów Stayer TH 700 A prezentuje się całkiem nieźle pod kątem jakości zastosowanych materiałów i ergonomii. Uchwyt główny pokryto w dużej części antypoślizgowym materiałem. Rękojeść pomocniczą można obracać o 360° wokół osi maszyny i w ten sposób z łatwością dobierać jej położenie do wykonywanego zadania. Zintegrowano w niej dodatkowo mechanizm do montażu ogranicznika głębokości wiercenia.

Stayer_TH700A_01
Rozpoczynając praktyczną część testów, byliśmy bardzo ciekawi możliwości Stayera TH 700 A. Maszyny o takiej mocy z segmentu profesjonalnego mogą pochwalić się naprawdę porządnymi osiągami. W pierwszej próbie postanowiliśmy więc wiercić w drewnie. W uchwycie zamocowaliśmy świder zwężany o średnicy 20 mm i wykonaliśmy nim w sosnowej belce otwór o głębokości 65 mm. Sprzęt dał sobie radę całkiem nieźle (2 s). W drugiej próbie użyliśmy Stayera jako wkrętarki i osadziliśmy w drewnie wkręt 4 x 200 mm z niepełnym gwintem w 2 s. Ta próba z kolei praktycznie nie obciążyła maszyny i można było wyczuć jeszcze spory zapas mocy. Naszym zdaniem Stayer TH 700 A wypadł najlepiej w próbie „udarowej”. Przewiercenie bloczka betonowego o grubości 120 mm wiertłem 10 mm zajęło nam zaledwie 7 s. Wiertarka dużą sprawność wiercenia w twardym materiale zawdzięcza pokaźnej częstotliwości udarów.

Stayer_TH700A_02

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne wiertarki udarowej Stayer TH 700 A

Moc

700 W

Maks. średnica wiercenia w stali/betonie

13/16 mm

Obroty na biegu jałowym

0-3000/min

Częstotliwość udarów

0-41.600/min

Rodzaj uchwytu

bezkluczykowy 13 mm

Waga

2,1 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar