Test wiertarki udarowej Perles PSB9-1216

Perles PSB9-1216 to jedna z najmocniejszych wiertarek w ofercie tego producenta. Napędzania jest ona silnikiem o mocy aż 1200 W, który współpracuje z dwubiegową przekładnią i mechanizmem udarowym.

 

Można zaobserwować na rynku zdecydowany wzrost popularności młotków pneumatycznych – kupują je zarówno duże i małe firmy budowlane, a także majsterkowicze. Oczywiście, narzędzia te mają mnóstwo zalet – od dużej skuteczności wiercenia po wygodę obsługi dzięki uchwytowi SDS-plus. Ale mają także spore ograniczenia, o których nie wszyscy kupujący wiedzą. Największym jest chyba mała dokładność pracy przy wierceniu w drewnie i stali, zbyt duża energia udarów (nawet w młotkach o najmniejszej wadze) podczas wiercenia

w kruchych materiałach budowlanych (np. ceramika), a także często zbyt mała moc. W wielu sytuacjach dużo lepszym rozwiązaniem jest tradycyjna wiertarka udarowa, o której powoli się zapomina. Jak widać, nawet na rynku elektronarzędzi panuje moda.

Klasyczna wiertarka udarowa, a taką jest niewątpliwie Perles PSB9-1216, ustępuje młotkowi pneumatycznemu tylko pod dwoma względami – nie można nią podkuwać i ma słabszą efektywność podczas wiercenia w twardym betonie. Natomiast bije ona na głowę młotek pod względem mocy (wyrażonej w maksymalnych średnicach wiercenia), dokładności i wydajności pracy w miękkich materiałach i jest przy tym znacznie tańsza.

Perles PSB9-1216 to jedna z najmocniejszych wiertarek w ofercie tego producenta. Napędzania jest ona silnikiem o mocy aż 1200 W, który współpracuje z dwubiegową przekładnią i mechanizmem udarowym. Na I biegu maszyna osiąga maksymalną prędkość obrotową 1600 obr./min, a na II – 3700 obr./min. Na poszczególnych biegach częstotliwości udarów wynoszą odpowiednio 30.400 i 70.300/min. Przekładnia jest tak dobrana, że wiertarka na wolniejszym biegu posiada bardzo pokaźny moment obrotowy 48 Nm, który pozwala realizować wiercenia osprzętem o dużych średnicach. Warto też dodać, że kierunek obrotów wrzeciona wybiera się, zmieniając położenie szczotkotrzymaczy, dzięki czemu wiertarka dysponuje pełną mocą przy obrotach w prawo i w lewo. W drewnie uda nam się wywiercić otwór 45-milimetrowy, w betonie 20-milimetrowy, a w stali 16-milimetrowy. Warto też dodać, że konstruktorzy zastosowali w prezentowanej wiertarce sprzęgło przeciążeniowe. Odłącza ono napęd w momencie zablokowania wiertła. Chroni w ten sposób maszynę przed zbyt dużym przeciążeniem, a operatora przed ewentualnym zranieniem przez obracające się wokół wiertła urządzenie.

 

 

Wiertarka udarowa Perles PSB9-1216 posiada klasyczny kluczykowy uchwyt. Posiada on duże rozwarcie wynoszące 16 mm. Pozwala to stosować największe wiertła. Uchwyt kluczykowy może nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem w codziennej obsłudze, niemniej jednak gwarantuje pewne mocowanie osprzętu i pozwala wykonywać najbardziej wymagające wiercenia bez obaw o obrócenie się narzędzia w szczękach.

 

 

Zdecydowanie pozytywny wpływ na wygodę obsługi Perlesa ma jego kształt obudowy i zastosowane materiały. Perles PSB9-1216 ma kształt pistoletowy, a ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść pokryto częściowo materiałem antypoślizgowym. Zintegrowany w uchwycie głównym spustowy włącznik zasilania posiada pokrętło wstępnej regulacji prędkości obrotowej i przycisk blokady do pracy ciągłej. Zmianę przełożenia wykonuje się pokrętłem z boku obudowy, a tryb pracy (wiercenie/wiercenie z udarem) przełącznikiem w górnej części maszyny. Wiercenie osprzętem o dużych średnicach ułatwia zdejmowana i obracana w zakresie 360° rękojeść boczna przystosowana do mocowania ogranicznika głębokości.

Praktyczne testy potwierdziły zasadność postawionych na wstępie tez – porządna wiertarka z udarem mechanicznym nie ustępuje funkcjonalnością młotkowi, a nawet często go przewyższa. W próbach redakcyjnych Perlesem PSB9-1216 wierciliśmy w drewnie wycinakiem 1-ostrzowym 65 mm. Otwór o głębokości 73 mm powstał w 5 s, przy czym ten trudny test nie sprawił maszynie absolutnie żadnych kłopotów. Podobnie było przy montażu wkrętu 10 x 270 mm (pełny gwint), który trwał tylko 3 s. Sprzęt spisał się świetnie także w próbie wiercenia udarowego. W bloczku betonowym B15 otwór o średnicy 12 mm i głębokości 90 mm został wywiercony w 4 s.

Autor: Marek Pudło

 

Dane techniczne wiertarki udarowej Perles PSB9-1216

Moc 1200 W
Maks. obroty luzem (I/II bieg) 1600/3700 min-1
Maks. moment obrot. (I/II bieg) 48/20,8 Nm
Maks. częstotliwość udarów (I/II bieg) 30.400/70.300 min-1
Maks. średn. wierc. w betonie/stali/drewnie 20/16/45 mm
Uchwyt wiertarski kluczykowy
Waga 3,0kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar