TEST WIERTARKI UDAROWEJ NAC IDE105VS-GY

Jakie warunki musi spełniać idealna wiertarka do domowych zastosowań? Powinna być tania w zakupie, bo służy do majsterkowania, wyposażona w dwa biegi, bo w domu lub małym warsztacie wierci się otwory o różnej średnicy, i mieć udar, ponieważ „złote rączki” pracują nie tylko z drewnem i stalą, ale także z betonem. W naszych testach spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy NAC IDE105VS-GY spełnia oczekiwania typowego majsterkowicza?

NAC_IDE105VS-GY-1

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, czyli cenę zakupu, NAC to idealna propozycja do domowych zastosowań.

Elektronarzędzie to można kupić w sklepach specjalistycznych, internetowych i marketach DIY już za ok. 250 zł. Za tę cenę otrzymujemy solidnie wykonane elektronarzędzie, którym zrealizujemy większość domowych zadań.

Silnik o mocy 1050 W jest jednostką napędową, która z nawiązką zapewnia wystarczający zapas energii. Przenoszona jest ona na wiertło za pomocą dwubiegowej przekładni. Na I biegu silnik osiąga obroty o maksymalnej wartości 1100 min-1, a na drugim 2800 min-1. Możliwość zmiany przełożenia i tym samym regulowania parametrów pracy wiertarki przekłada się na wygodę obsługi – kiedy wiercimy niewielkiej średnicy wiertłem, włączamy bieg II (szybki), a gdy używamy osprzętu o większych średnicach i potrzebujemy sporego momentu obrotowego, wybieramy bieg I. Pokrętło przełożeń znajduje się z boku obudowy narzędzia.

 

NAC_IDE105VS-GY-2
Udar mechaniczny jest wręcz niezbędny przy wierceniu w betonie, murze ceglanym czy innym twardym materiale. Mechanizm udarowy w wiertarce NAC wytwarza na I biegu 17.200 uderzeń/min, a na II – 44.800. Są to wartości, które powinny zapewnić bezproblemową obróbkę większości twardych materiałów budowlanych. Przełącznik trybu pracy znajduje się w górnej części obudowy maszyny.

 

NAC_IDE105VS-GY-3
Sterowanie pracą wiertarki odbywa się za pomocą włącznika spustowego. Zintegrowany jest on z pokrętłem do wstępnej regulacji obrotów. Włącznik można zablokować do pracy ciągłej. Nad nim znajduje się dźwignia zmiany kierunku obrotów – wszystkie przyciski umieszczono w zasięgu palca wskazującego i kciuka, więc obsługa jest wygodna i intuicyjna.

 

NAC_IDE105VS-GY-4
W wiertarce NAC IDE105VS-GY producent zastosował stalowy, kluczykowy uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 1,5–13 mm. Tak skonstruowanym elektronarzędziem powinniśmy wywiercić w stali otwór o maksymalnej średnicy 13 mm, w betonie – 20 mm, a w drewnie – 30 mm.

 

NAC_IDE105VS-GY-5
Przyjazny cenowo sprzęt jest też dobrze wykonany. Materiały na uchwycie głównym i rękojeści pomocniczej są solidne, zastosowano tam elementy antypoślizgowe, przekładnia ukryta jest pod trwałą obudową metalową. Pokrętła i przełączniki działają płynnie.

 

Dane techniczne wiertarki udarowej NAC IDE105VS-GY

Moc nominalna

1050 W

Maks. średnica wiercenia w stali/betonie/drewnie

13/20/30 mm

Częstotliwość udarów (I/II bieg)

0-17.200/0-44.800 min-1

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg)

0-1100/0-2800 min-1

Rodzaj uchwytu wiertarskiego/zakres mocowania

kluczykowy/1,5-13 mm

Waga

3,5 kg

W testach sprawdziliśmy NACa IDE105VS-GY, wiercąc nim w drewnie, stali i betonie. Do 1. próby zastosowaliśmy świder 32 mm. Wywierciliśmy nim na I biegu w sosnowej belce o grubości 14 cm otwór przelotowy w 5,76 s. Zaś wiertłem krętym 6 mm wywierciliśmy na II biegu otwór przelotowy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm w 43,71 s. Z kolei sprawdzając efektywność udaru, wywierciliśmy na II biegu w bloczku z betonu C15 otwór o głębokości 110 mm wiertłem 12 mm w 12,42 s. Uzyskane czasy pokazują, że testowany NAC IDE105VS-GY efektywnie radzi sobie z trudnymi zadaniami wiertarskimi i jest wiertarką  uniwersalną. Czy zatem NAC IDE105VS-GY spełnia oczekiwania typowego majsterkowicza? Naszym zdaniem z nadwyżką, rzemieślnicy i fachowi wykonawcy też nim popracują i, jak sądzimy, będą zadowoleni z tego narzędzia.

pins

 

id='c1753_0_4' class='sam-pro-container sam-pro-ad' data-spc='' style='display:flex; justify-content: center; flex-direction:row;'>