Test wiertarki udarowej Metabo SBE 760

Metabo SBE 760 to klasyczny przykład nowoczesnej wiertarki udarowej o średniej mocy 760 W. Urządzenie wyposażone jest w rozwiązania zapewniające duży komfort pracy oraz bezpieczeństwo, a także w elektroniczne oraz mechaniczne układy sterujące pozwalające zoptymalizować parametry obróbki.

Metabo SBE 760 ma klasyczną konstrukcję pistoletową i silnik o mocy 760 W, którywspółpracuje z dwubiegową przekładnią.Na pierwszym biegu użytkownik na więcdo dyspozycji obroty od 0 do 1200/min, a na drugim– 0-3200/min. W urządzeniu zastosowano udar mechanicznysłużący do wiercenia w niezbyt twardych materiałach budowlanych typu cegła, mur czy beton o twardości do B20. Częstotliwość udarów generowana na 2. biegu przez ten mechanizm wynosi 0-58.000/min.

Szybkość pracy wiertarki reguluje się płynnie dzięki elektronicznemu układowi Variospeed (V), przy czym maksymalną jej wartość nastawia się pokrętłem znajdującym się na głównym włączniku spustowym. Wyboru trybu pracy – wiercenie i wiercenie z udarem – dokonujemy przełącznikiem umieszczonym na górze obudowy, zaś przełożenie ustawiamy pokrętłem znajdującym się na lewym boku przekładni. Do zmiany kierunku obrotów służy przełącznik dźwigniowy umieszczony nad spustowym włącznikiem głównym wiertarki. Wywiercimy nią otwory o średnicy do 40 mm w drewnie, do 13 mm w stali i do 16 mm w betonie.

Metabo_SBE760_01

W Metabo SBE 760 mamy do dyspozycji uchwyt wiertarski o rozwarciu szczęk 1,5-13 mm. Jest to konstrukcja bezkluczykowa, a więc obsługiwana beznarzędziowo. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy w wiertarce zastosowano automatyczne sprzęgło przeciążeniowe Metabo-S, które przeciwdziała niebezpiecznym konsekwencjom zakleszczenia wiertła w obrabianym materiale: spaleniu silnika lub zranieniu operatora, jeśli niezbyt silnie trzyma maszynę i wypuści ją wtedy z rąk. Boczny uchwyt pomocniczy elektronarzędzia można obracać o 360° wokół osi maszyny i w ten sposób z łatwością dobierać jego położenie do wykonywanego zadania. Ma on zapadki, które przeciwdziałają obracaniu się podczas wiercenia (warto zaznaczyć, że wiele wiertarek jeszcze nie ma tego prostego rozwiązania). W uchwycie dodatkowym zintegrowano ogranicznik głębokości wiercenia. Warto też zwrócić uwagę, że obudowę przekładni wiertarki wykonano z włókien węglowych, co zapewniło jej dużą trwałość i stabilność pracy mechanizmów bez konieczności podnoszenia w tym celu masy elektronarzędzia, jak to ma miejsce w przypadku wykorzystania obudowy metalowej.

 

Metabo_SBE760_02

W redakcyjnych testach wszechstronnie sprawdziliśmy Metabo SBE 760 w trudniejszych zadaniach wiertarskich, aczkolwiek typowych. W pierwszym teście wiertłem 10 mm wierciliśmy udarowo w bloczku z betonu B15 przelotowy otwór o długości 120 mm. Maszyna na II biegu – głównie za sprawą dużej częstotliwości udarów – poradziła sobie z tym zadaniem w 16,86 s. Po zmianie przełożenia na wolniejsze i zamocowaniu w uchwycie świdra 32 mm postanowiliśmy zmierzyć się z elementem sosnowym. Przelotowy otwór o długości 6,5 cm powstał w błyskawicznie w 3,14 s. Następnie znowu powróciliśmy do 2. biegu i w uchwycie wiertarskim zamocowaliśmy świder 20 mm. Maszyna w tym samym elemencie sosnowym wywierciła przelotowy otwór o długości 65 mm jeszcze szybciej, potrzebując na to tylko 1,95 s. W ostatnim zadaniu przewiercaliśmy otwornicą 68 mm deskę barlinecką jotoba (grubość 15 mm). Zadanie to zostało wykonane w 13,1 s. Jak widać, Metabo SBE 760 to nie ułomek, gdyż generuje moc potrzebną do efektywnego wykonania dość trudnych zadań. Użyteczność wiertarki jest więc spora,
co oznacza, że spełni oczekiwania i różnych instalatorów, i ekip budowlanych, które do efektywności pracy przywiązują dużą wagę.

Autor: pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pan_Michał
Pan_Michał
4 lat temu

Narzędzia Metabo ogólnie cieszą się dobrą opinią.