Test wiertarki Metabo BE 75 Quick z przystawką Power X3

Wiertarka Metabo BE 75 Quick z przystawką Power X3 to maszyna o mocy 750 W, która dysponuje momentem obrotowym 225 Nm.

 

Większość wiertarek przeznaczona jest do zadań wiertarskich. Nie można nimi wykonywać wkręcań, szczególnie dużych wkrętów, ponieważ mają za mało mocy (momentu obrotowego) i za duże obroty. Próba osadzenia wkrętu o średnicy 10-12 mm i 30-centymetrowej długości w najlepszym przypadku skończy się niepowodzeniem, a w najgorszym  – efektem mogą być obrażenia ciała (np. obracająca się maszyna spowoduje złamanie ręki). Podobnie rzecz się ma z wierceniem, szczególnie w drewnie, dużej średnicy wycinakami, gdzie opory skrawania są dość duże. Okazuje się jednak, że te najbardziej

wymagające zadania da się zrealizować niewielką wiertarką o nominalnej mocy 750 W. Firma Metabo proponuje bardzo ciekawy patent – przystawkę Power X3, która zamocowana na wrzecionie 3-krotnie zwiększa moment obrotowy, redukując przy tym prędkość obrotową (z nominalnych 660 do 220 obr./min).
Przystawkę, która jest schowanym w aluminiowej obudowie zespołem przekładni i wrzeciona, mocuje się beznarzędziowo na wrzecionie wkrętarki z 6-kątnym uchwytem 1/4” po wcześniejszym zdjęciu tradycyjnego uchwytu narzędziowego 13 mm na kluczyk (w tym celu odciąga się tuleję blokującą i zsuwa uchwyt wiertarski). Przystawkę unieruchamia się we wkrętarce za pomocą klamry mimośrodowej. PowerX3 zakończona jest bardzo ciekawym uchwytem narzędziowym – wewnętrzna część to 6-kątny uchwyt 1/4”, a zewnętrzna to kwadratowy zabierak 1/2”. Takie rozwiązanie pozwala stosować różny osprzęt (np. bity z uchwytem 1/4” i klucze nasadowe 1/2”) bez konieczności używania dodatkowych przejściówek. Wrzeciono przystawki obraca się z maksymalną prędkością ok. 220 obr./min. Te 225 Nm momentu obrotowego pozwala wiercić wiertarką w drewnie otwory o średnicy 50 mm, a w stali 16 mm. Żeby okiełznać urządzenie podczas najcięższych zadań, wiertarka ma wydłużoną rękojeść boczną. Dzięki niej praca jest bezpieczna i nie zagraża naszemu zdrowiu.

Wiertarka Metabo BE 75 Quick dostarczana jest w zestawie z jeszcze trzema dodatkowymi uchwytami. Pierwszy to 6-kątny uchwyt 1/4” z systemem szybkiego mocowania z blokadą w postaci tulei. Jest przeznaczony do stosowania bitów do wkręcania czy wierteł przystosowanych do tego systemu narzędziowego. Drugi uchwyt to klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Ostatnim jest uchwyt kątowy, który również mocuje się do kołnierza za pomocą klamry mimośrodowej (beznarzędziowo). Można go obracać swobodnie wokół osi wiertarki. Wrzeciono uchwytu kątowego zakończone jest uchwytem 6-kątnym, w którym można bezpośrednio zamocować bit lub jeden z uchwytów narzędziowych (1/4” lub wiertarski).
Źródłem mocy w wiertarce Metabo BE 1300 Quick z przystawką Power X3 jest nowoczesny silnik Metabo Marathon o mocy 750 W. Współpracuje on z dwubiegową przekładnią ze sprzęgłem bezpieczeństwa S-automatic. Rozłącza ono napęd w momencie zakleszczenia się wiertła i w ten sposób chroni operatora przed obrażeniami. Maksymalna prędkość obrotowa to 660 obr./min. Parametry pracy jednostki napędowej sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obrotów wrzeciona wybiera się poprzez zmianę pozycji szczotkotrzymaczy. Oznacza to, że wiertarka dysponuje pełną mocą zarówno podczas wiercenia, jak i wykręcania zakleszczonego wiertła.

Dane techniczne wiertarki Metabo BE 75 Quick z przystawką Power X3

Moc

750 W

Obroty bez przystawki

660/min

Obroty z przystawką

220/min

Maks. moment obrotowy bez przystawki

75 Nm

Maks. moment obrotowy z przystawką

225 Nm

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

16/50 mm

Ciężar

2,3 kg

 

Redakcyjne próby z wiertarką Metabo BE 75 Quick z przystawką Power X3

miały pokazać, że nawet małą maszyną można zamocować w drewnie duży wkręt i zrobić to bezpiecznie. W 1. próbie osadziliśmy w sosnowej belce wkręt o wymiarach 12 x 300 mm. Standardowo do wkręcenia takiej śruby trzeba by użyć mocnej zakrętarki udarowej. Tutaj maszyna z momentem 225 Nm poradziła sobie z zadaniem wyśmienicie – 28 s. Długi uchwyt boczny pozwolił w pełni kontrolować maszynę, nawet w końcowej fazie wkręcania, gdzie opory są największe. W 2. próbie zdjęliśmy z wrzeciona przystawkę X3 i już w normalnym trybie przewierciliśmy sosnową belkę o grubości 70 mm wycinakiem 65 mm. Próba trwała 9 s.

 

row;'>