Test wiertarki Metabo BE 600/13-2

Niewielkie rozmiary, niska masa własna, wysokie obroty, uniwersalność – tak można by w jednym zdaniu scharakteryzować najnowszą wiertarkę Metabo BE 600/13-2.

Już symbole w nazwie tego modelu wiele mówią o elektronarzędziu. W Metabo zastosowano bowiem niewielki silnik o mocy 600 W, który połączono z dwubiegową przekładnią. Jednostka napędowa na poszczególnych przełożeniach osiąga maksymalnie odpowiednio 750 i 2500 obr./min. Producent, oddając użytkownikowi do dyspozycji dwa przełożenia, sprawił, że zwykle mocno ograniczona możliwościami wiertarka tej klasy z jednym przełożeniem teraz staje się narzędziem do realizacji zadań wiertarskich wykonywanych przez profesjonalistów. Na pierwszym przełożeniu wiertarką można bez

problemu wywiercić w drewnie otwór o średnicy do 37 mm (na drugim biegu – do 27 mm), a w stali 13 mm (8 mm na drugim biegu). Wiertarka Metabo skonstruowana jest oczywiście ze wszystkimi rynkowymi standardami. Mamy więc podstawową elektronikę w postaci płynnej regulacji prędkości obrotowej za pomocą włącznika spustowego.  Kierunek obrotów zmieniany jest też elektronicznie za pomocą dźwigni umieszczonej nad spustem.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że wiertarki o tak niewielkich mocach są konstrukcjami mocno oszczędnymi pod względem materiału. W maszynach takich królują plastiki. Metabo BE 600/13-2 to zupełnie inna maszyna, bo zastosowano w niej aluminiową skrzynkę przekładniową, która podnosi trwałość układu napędowego (świetnie odprowadza ciepło), a także chroni go przed skutkami uszkodzeń mechanicznych. Podobnie imponująco dla tej klasy wiertarek wygląda uchwyt narzędziowy. Rozwarcie jego szczęk to 13 mm, a całkowicie metalowa konstrukcja z blokadą szczęk przeciwdziałającą obracaniu się wiertła podczas wykonywania otworu budzi zaufanie i podnosi efektywność pracy i wygodę codziennej obsługi.

Jeśli już jesteśmy przy ergonomii pracy, tutaj niemiecki producent jak zwykle spisuje się na medal. Dobrze wyprofilowany uchwyt główny z okładziną antypoślizgową gwarantuje pewne trzymanie maszyny nawet mokrymi dłońmi. Ponieważ na pierwszym biegu wiertarka dysponuje sporym momentem obrotowym i wiercenie osprzętem o dużych średnicach wiąże się zawsze z podwyższonym ryzykiem, w Metabo znajdziemy także dodatkowy uchwyt boczny, który pozwala łatwo kontrolować maszynę.

Podczas praktycznych testów Metabo BE 600/13-2 pokazało swoją uniwersalność. W pierwszym zadaniu wierciliśmy (I bieg) za pomocą wycinaka 3-ostrzowego 38 mm otwór w płycie OSB o grubości 35,5 mm. Próba ta trwała zaledwie 2 s. W drugim teście wierciliśmy (II bieg) otwór w stalowym elemencie o grubości 11 mm za pomocą wiertła 5 mm. Trwało to 10 s. W dwóch kolejnych podejściach mocowaliśmy (także na I biegu) w sosnowej belce wkręty o wymiarach 8 x 200 (niepełny gwint) i 10 x 280 mm (pełny gwint). Mimo niewielkiej mocy wiertarki, ale dzięki redukcji przełożenia, maszyna poradziła sobie z tymi wyzwaniami wyjątkowo dobrze, osiągając wyniki odpowiednio 4 i 14 s.

 

Dane techniczne wiertarki Metabo BE 600/13-2

Moc

600 W

Obroty I/II bieg

0-750/0-2500 min-1

Maks. średn. wierc. w drewnie/stali

37/13 mm

Typ uchwytu wiertarskiego

bezkluczykowy z blokadą szczęk

Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego

13 mm

Waga

1,9 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments