Test wiertarki Metabo BE 1300 Quick

Metabo BE 1300 Quick jest klasyczną wiertarką dwubiegową z silnikiem 1300 W. Od innych podobnych maszyn odróżnia ją system szybkiej i beznarzędziowej wymiany uchwytów narzędziowych. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu możemy zdjąć z wrzeciona uchwyt wiertarski i w jego miejsce zamocować gniazdowy uchwyt 1/4” czy przystawkę kątową.

Metabo BE 1300 Quick dysponuje nominalnie maksymalnym momentem obrotowym 46 Nm (I bieg) i jest dostarczana w zestawie z jeszcze trzema dodatkowymi uchwytami narzędziowymi. Pierwszy to 6-kątny uchwyt 1/4” z systemem szybkiego mocowania z blokadą w postaci tulei. Jest on przeznaczony do stosowania bitów do wkręcania czy wierteł przystosowanych do tego systemu narzędziowego. Drugi uchwyt

to klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Ostatnim jest uchwyt kątowy, zwany także przystawką kątową. Mocuje się go do kołnierza wiertarki za pomocą klamry mimośrodowej (beznarzędziowo). Można go obracać swobodnie wokół osi maszyny. Wrzeciono uchwytu kątowego zakończone jest uchwytem 6-kątnym, w którym można bezpośrednio zamocować bit lub jeden z uchwytów narzędziowych (1/4” lub wiertarski).

Metabo_BE1300Quick_1
Źródłem mocy w wiertarce Metabo BE 1300 Quick jest nowoczesny silnik Metabo Marathon o mocy 1300 W. Współpracuje on z dwubiegową przekładnią ze sprzęgłem bezpieczeństwa S-automatic. Rozłącza ono napęd w momencie zakleszczenia się wiertła i w ten sposób chroni operatora przed obrażeniami. Maksymalne obroty na I i II biegu to odpowiednio 1000 i 3100/min. Urządzeniem wywiercimy w drewnie otwory o średnicy 40 mm, a w stali – 16 mm. Parametry pracy jednostki napędowej sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego i pokrętła do wstępnej regulacji prędkości obrotowej. Elektronika VTC gwarantuje utrzymanie obrotów na stałym poziomie w pełnym zakresie obciążenia. Warto też dodać, że kierunek obrotów wrzeciona wybiera się poprzez zmianę pozycji szczotkotrzymaczy. Oznacza to, że wiertarka dysponuje pełną mocą zarówno podczas wiercenia, jak i wykręcania zakleszczonego wiertła.

Metabo_BE1300Quick_2
W redakcyjnym teście najpierw przewierciliśmy sosnową belkę o grubości 70 mm wycinakiem 65 mm. Próba trwała 6 s. Drugi test polegał na montażu w tejże belce wkręta ciesielskiego 10 x 300 mm. Zajął maszynie jedynie 4,18 s.

Metabo_BE1300Quick_3

 Autor: Marek Pudło, pins

 

 

 

 

Dane techniczne wiertarki Metabo BE 1300 Quick

Moc

1300 W

Obroty (I/II bieg)

0-1000/0-3100/min

Maks. moment obrotowy (I/II bieg)

46/17 Nm

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

16/40 mm

Ciężar

2,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments