Test wiertarki Metabo BE 10

Metabo BE 10 to wiertarka mająca maksymalną prędkość obrotową 2900 obr./min, regulowaną płynnie za pomocą włącznika spustowego, i moc 450 W.Metabo BE 10 to więc urządzenie zoptymalizowane do wykonywania otworów o mniejszych średnicach (w drewnie do 20 mm, a w stali – do 10 mm.).

Zatem Metabo BE 10 ma niewielki moment obrotowy i dużą szybkość wiercenia. Wyposażone jest w 1-biegową przekładnię. Sprzęt jest kompaktowy – odznacza się mikrorozmiarami i piórkową masą. W większości podobnych wiertarek na rynku producenci stosują plastikowe uchwyty wiertarskie, ewentualnie wersje metalowe obsługiwane kluczykiem. Zapewne ze względów oszczędnościowych. Metabo nie pożałowano wydatków na ten element, który jest jednym z
najważniejszych w każdej wiertarce. Zastosowano tutaj uchwyt metalowy, bezkluczykowy, dwuczęściowy (bez automatycznej blokady wrzeciona). Uchwyt ma rozwarcie szczęk 10 mm, jest bardzo wygodny w obsłudze, trwały, a przy tym mały.
Metabo_BE10_02

Trudno mówić o ergonomii w przypadku Metabo BE 10. To urządzenie jest tak proste w swojej budowie, że najbardziej skomplikowanym układem w jego konstrukcji i obsłudze jest chyba przycisk blokady włącznika do pracy ciągłej. No może jeszcze przełącznik kierunku obrotów. Urządzenie jest bardzo dobrze wyważone, a rękojeść świetnie wyprofilowana. W górnej części obudowy znajdziemy hak do wieszania nieużywanej wiertarki np. u pasa narzędziowego.

W ramach testów sprawdziliśmy wiertarkę zarówno w zadaniach wiercenia, jak i wkręcania. W pierwszej próbie przekroczyliśmy zdefiniowaną przez producenta maksymalną średnicę wiercenia w drewnie i użyliśmy świdra o stożkowej geometrii spirali i średnicy 25 mm. Metabo poradziła sobie z tym zadaniem w 2 s. W próbie wkręcania zastosowaliśmy wkręt o długości 210 mm i średnicy 8 mm. W sosnowej belce zamocowaliśmy go w 3 s.

 

 

Dane techniczne wiertarki wysokoobrotowej Metabo BE 10

Moc450 W
Maksymalna średnica wiercenia w stali/drewnie10/20 mm
Obroty na biegu jałowym0-2900/min
Rodzaj uchwytu wiertarskiegoszybkomocujący 10 mm
Waga1,1 kg

 

Metabo_BE10_01

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments