TEST WIERTARKI KORONOWEJ FEIN KBU 35 PQ ZE STOPĄ Z MAGNESAMI TRWAŁYMI

W ofercie niemieckiej firmy FEIN znalazła w tym roku się wiertarka koronowa KBU 35 PQ, którą wyposażono w stopę z magnesami trwałymi. Urządzenie przeznaczone jest dla firm zajmujących się wznoszeniem konstrukcji stalowych, jak też dla zakładów przemysłowych oraz warsztatów.

Wiertarka koronowa FEIN KBU 35 PQ należy do linii uniwersalnych magnetycznych wiertarek koronowych KBU 35 i jest jedynym modelem wyposażonym w stopę z magnesami trwałymi. Można nią wiercić za pomocą wierteł krętych i rdzeniowych, gwintować, fazować oraz rozwiercać otwory. W testowanym urządzeniu zastosowano silnik high-power o mocy nominalnej 1010 W (moc użyteczna – 550 W) z układem elektronicznej regulacji i stabilizacji obrotów.

Współpracuje on 1-biegową przekładnią i generuje obroty pod obciążeniem w zakresie 130–520/min. Ich wielkość ustawia się na panelu sterowania przyciskami oznaczonymi piktogramami „+” i „-”. Na panelu sterowania znajduje się także przycisk lewych obrotów. Wiertarką koronową FEIN KBU 35 PQ możemy więc nie tylko wiercić czy fazować, ale także gwintować. Urządzeniem wykonamy otwory o średnicy do 35 mm (wiertła rdzeniowe, głębokość do 50 mm) lub do 16 mm (wiertła kręte). Możemy też nim fazować otwory do średnicy 31 mm, rozwiercać do 16 mm oraz gwintować do M14.

 

W testowanej wiertarce rdzeniowej FEIN KBU 35 PQ zastosowano uchwyt QuickIN umożliwiający szybkie i beznarzędziowe mocowanie narzędzi wiertarskich i gwintowników (bliźniaczy model KBU 35 PQW wyposażono w uchwyt Weldon). Jest też podciśnieniowy układ chłodzenia wykorzystujący zewnętrzny pojemnik na chłodziwo. Testowane urządzenie ma największy na rynku zakres skoku głowicy wynoszący 260 mm oraz podwójną prowadnicę silnika stabilizującą wiercenie. Zastosowano w nim też opatentowane obrotowe mocowanie kabla i elastyczne jego pokrycie. Rozwiązania te skutecznie zabezpieczają przewód zasilający przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Jak już wspominaliśmy, w stojaku testowanej wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 35 PQ, zamiast elektromagnesów, są magnesy trwałe (neodymowe). Zastosowanie ich to innowacja w uniwersalnej klasie przewodowych wiertarek rdzeniowych o bardzo istotnym znaczeniu praktycznym. Wyeliminowała ona bowiem problem spadania wiertarek koronowych z konstrukcji stalowych z powodu nagłej przerwy w dostawie energii elektrycznej, która potrzebna jest do działania elektromagnesów mocujących tego typu maszyny do belek ze stali. Wiertarka rdzeniowa FEIN KBU 35 PQ znacznie więc podwyższyła bezpieczeństwo pracy i w 100% zredukowała straty sprzętowe i ekonomiczne. Zastosowane w niej magnesy neodymowe są ruchome, gdyż przez ich obrót reguluje się wielkość siły przylegania stopy stojaka do elementu stalowego. Służy do tego specjalny mechanizm napędzany ręcznie dwukierunkowym kluczem grzechotkowym. Użytkownik wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 35 PQ ma do dyspozycji trzy pozycje regulacyjne: magnesy włączone (100% siły mocowania, czyli 9000 N), magnesowanie wstępne (30% siły mocującej) i magnesy wyłączone (0%). Pozycja magnesowania wstępnego służy do precyzyjnego ustawienia wiertarki, co pozwala wykonać otwór w dokładnie wyznaczonym punkcie. FEIN KBU 35 PQ wyposażony jest też we wskaźnik siły przylegania magnesu, który znajduje się na panelu sterowania. Informuje on za pomocą zielonego światła o tym, czy siła przylegania jest wystarczająca do stabilnego wiercenia. Jeśli nie jest, włączenie silnika wiertarki jest elektronicznie zablokowane. W stopie magnetycznej prezentowanego urządzenia zastosowano też pryzmatyczne powierzchnie styku z materiałem obrabianym. Możemy więc nim wiercić w materiałach cylindrycznych lub rurach o średnicy 80–250 mm bez konieczności korzystania z dodatkowego osprzętu mocującego. Aby zapewnić bezpieczną pracę, wiertarkę rdzeniową FEIN KBU 35 PQ wyposażono w czujnik przechyłu informujący o jej prawidłowej pozycji w czasie wiercenia.


W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy wiertarkę rdzeniową FEIN KBU 35 PQ, wiercąc o nią w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 12 mm otwory przelotowe o średnicy 32 (wiertło rdzeniowe) i 16 mm (wiertło kręte). Uzyskane czasy

były następujące: 24,04 s (wiertło rdzeniowe) i 25,46 s (kręte). Podczas wiercenia nie odnotowaliśmy zwolnienia obrotów i w naszej ocenie proces obróbczy przebiegał bardzo stabilnie. Testy zakończyliśmy wykonaniem gwintu M14 w otworze przelotowym o długości 12 mm wywierconym w tym samym elemencie ze stali konstrukcyjnej. W tym celu najpierw wykonaliśmy wiertłem krętym o średnicy 12 mm (520 obr./min) otwór przelotowy, co trwało 20,27 s. Potem z użyciem obrotów 130/min nagwintowaliśmy go za pomocą gwintownika M14 w czasie 9,32 s. Operacja ta przebiegła więc szybko i bardzo sprawnie oraz stabilnie.

Reasumując, wiertarka rdzeniowa FEIN KBU 35 PQ to unikalne urządzenie wyposażone w magnesy trwałe, które łączy w sobie małe (kompaktowe) gabaryty, niską masę i bardzo solidną konstrukcję (wysoką trwałość) z optymalnymi parametrami pracy i jej precyzją. Naszym zdaniem doskonale wpasowuje się w park maszynowy firm zajmujących się montażem konstrukcji stalowych, serwisem maszyn i pojazdów czy obróbką metali, gdyż umożliwia efektywną i bezpieczną pracę.


pins

Dane techniczne wiertarki koronowej FEIN KBU 35 PQ/KBU 35 PQW

Maks. średnica/głębokość wiercenia wiertłem rdzeniowym 35/50 mm
Maks. średnica wiertła krętego/gwintownika/pogłębiacza/rozwiertaka 16/14 (M14)/31/16 mm
Moc nominalna/użyteczna/obroty pod obciążeniem 1010 W/550 W/130-520 min-1
Uchwyt narzędziowy (bezkluczykowy) FEIN QuickIN (KBU 35 PQ)
Skok/zakres skoku 135/260 mm
Siła magnesu/wymiary stopy magnetycznej 9000 N/70 x 195 x 52 mm
Masa wg EPTA/długość kabla 12,5 kg/4m

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar