Test wiertarki kątowej Perles HBW18

Wiertarka kątowa Perles HBW18 bazuje na konstrukcji małej szlifierki kątowej. Elektronarzędzie to poddaliśmy testom w redakcyjnym warsztacie.

 

Przy konstruowaniu tego elektronarzędzia inżynierowie firmy Perles nie wprowadzili praktycznie żadnych znaczących zmian do konstrukcji szlifierki kątowej. Widoczne modyfikacje zaszły jedynie w głowicy narzędzia – zmniejszono ją, usunięto przycisk blokowania wrzeciona i zamontowano na nim klasyczny, kluczykowy uchwyt wiertarski. Pozostały dwa otwory z prawej i lewej strony budowy do mocowania pomocniczej rękojeści. Tylna część maszyny to wierna kopia szlifierki kątowej – okrągły uchwyt mieszczący się w jednej dłoni i włącznik zasilania w górnej części obudowy.

Silnik wiertarki kątowej Perles HBW18 to konstrukcja używana w wielu

innych elektronarzędziach tego producenta (m.in. w szlifierce prostej czy nożycach do blachy). Jest to wydajna i silna jednostka napędowa o mocy 500 W i maksymalnej prędkości obrotowej 1000 obr./min. Dobór przełożenia i parametry silnika mogłyby sugerować, że maszyna ta to konstrukcja o dużym momencie obrotowym i sporych możliwościach wiercenia. Producent określił możliwości Perlesa na maksymalną średnicę wiercenia w stali 10 mm.

Perles_HBW18_02

Z tego względu też w wiertarce zastosowano mały uchwyt narzędziowy. To klasyczna wersja wykonana z metalu i obsługiwana kluczykiem. Sprawdzi się świetnie w szeroko pojętym przemyśle (np. motoryzacyjnym przy produkcji samochodów) podczas przygotowywania elementów do nitowania, wykonywania odwiertów pod gwinty o małych średnicach (M3-M6) lub rozwiercania do przygotowania otworów o większych średnicach. Oczywiście, maszyną tą można też wiercić w drewnie, najlepiej otwory przelotowe. Nie ma ona bowiem lewych obrotów, które ułatwiają wyjęcie dużego wiertła, np. świdra, z otworu.

Wykorzystując 3-ostrzowe wiertło 32 mm wywierciliśmy w sosnowej belce otwór o głębokości 70 mm w 4 s. W drugiej próbie przetestowaliśmy możliwości wkręcania Perlesem, mocując w drewnie wkręt o średnicy 10 mm i długości 300 mm w 7 s.

Perles_HBW18_01

Dane techniczne wiertarki kątowej Perles HBW18

Moc 500 W
Maks. obroty luzem 1000/min
Maks. średn. wierc. w stali 10 mm
Uchwyt wiertarski kluczykowy 10 mm
Waga 2,6kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar