Test wiertarki Hitachi D 10VST (L)

Do redakcyjnych testów trafiła wysokoobrotowa wiertarka bezudarowa Hitachi D 10VST (L). Elektronarzędzie ma kompaktowe rozmiary i przeznaczone jest do wiercenia niewielkich otworów w materiałach skrawalnych.

 

Hitachi D 10VST (L) została wyposażona w silnik o mocy 450 W i dysponuje obrotami 3200/min. Są one przy tym sterowane płynnie za pomocą włącznika spustowego. Wiertarką wykonamy w stali otwór o średnicy do 10, a w drewnie do 25 mm. Kompaktowość Hitachi D 10VST (L) jest jej niezaprzeczalnym atutem. Jeśli mamy wykonać wiercenia o niewielkich średnicach i musimy wywiercić setkę otworów w ciągu 8 godz., to praca dużą wiertarką czy nawet wkrętarką byłaby mordęgą. A jeśli –

nie daj Boże – te wiercenia w większości wykonujemy nad głową, to mała i poręczna wiertarka stanie się naszą najlepszą przyjaciółką. Testowana Hitachi waży zaledwie 1,2 kg i praktycznie nie jest w stanie zmęczyć żadnego użytkownika. W naprawdę wygodnej obsłudze maszyny pomagają także wymiary zewnętrzne. Jest ona niezwykle krótka – to zasługa niewielkiego uchwytu wiertarskiego 10 mm (beznarzędziowy, ale bez automatycznej blokady). Obsługuje się go dwoma rękami.

Hitachi_D10VST-L_02-2
450-watowy silnik i przeznaczenie do wiercenia otworów o niewielkiej średnicy spowodowało, że japoński producent nie zdecydował się na zastosowanie pomocniczego uchwytu bocznego. Bez większych problemów – nawet przy wierceniu 25-milimetrowym wiertłem w drewnie – jesteśmy w stanie zapanować nad narzędziem. Pewny chwyt zapewnia dobrze wyprofilowany uchwyt pistoletowy, w którym zintegrowano włącznik spustowy do płynnej regulacji prędkości obrotowej, blokadę do pracy ciągłej i dźwignię zmiany kierunku obrotów. Oto cała krasa małej, ale bardzo szybkiej wiertarki Hitachi D 10VST (L).
W praktycznych testach redakcyjnych sprawdzaliśmy maszynę w zakresie wiercenia i wkręcania. W pierwszej próbie użyliśmy wiertła krętego 20 mm i przewierciliśmy nim sosnową belkę o grubości 70 mm. Duża prędkość obrotowa sprawiła, że choć dla maszyny było to już dość spore obciążenie, to jednak czynność ta została wykonana w zaledwie 2 s. Zamontowanie w tym samym materiale wkrętu o wymiarach 20 x 4 m trwało sekundę. Wiertarkę Hitachi D 10VST (L) można więc z czystym sumieniem polecić wszystkim, którzy wiercą niewielkie otwory w stali, aluminium, tworzywach sztucznych i drewnie.

Autor: Marek Pudło, pins

Hitachi_D10VST-L_01-1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments