Test wiertarki bezudarowej YATO YT-82051

Niedawno YATO wprowadziło do sprzedaży nowe profesjonalne wiertarki bezudarowe. Z grupy tych narzędzi do testów wybraliśmy model YT-82051.

Testowana wiertarka YATO ma klasyczną konstrukcję. Twierdzenie to w jej wypadku oznacza: budowę pistoletową, jednobiegową przekładnię w obudowie metalowej, bezkluczykowy uchwyt wiertarski o maksymalnej średnicy mocowania wynoszącej 10 mm. Urządzenie oferuje nam moc nominalną 580 W. Znajdziemy w nim: 1-fazowy silnik komutatorowy prądu zmiennego, elektroniczną regulację obrotów (0-1300 min-1) ze wstępnym ustawianiem za pomocą pokrętła znajdującego się we włączniku spustowym oraz prawe/lewe obroty zmieniane przełącznikiem dźwigniowym położonym nad wspomnianym włącznikiem spustowym.

Model YATO YT-82051 przeznaczony jest do

wiercenia w metalach wiertłami spiralnymi oraz otwornicami bimetalowymi. Wysokiej jakości przekładnia generuje moment obrotowy o wartości 36 Nm przy 1300 obr./min. Takie przełożenie gwarantuje możliwość odpowiednio mocnego docisku wiertła do metalu, nie powodując zmniejszenia prędkości obrotowej. Co więcej, zyskuje na tym również trwałość konstrukcji, co jest ważne przy pracy w warsztatach ślusarskich, tokarskich i samochodowych.

YATO YT-82051 ma rękojeść główną pokrytą wykładziną antypoślizgową i szeroki włącznik główny, który może być obsługiwany w rękawicach roboczych, oraz elastyczny gumowy kabel. Waży 2 kg. Zatem pod względem ergonomii spełnia najwyższe standardy rynkowe: jest lekkie i kompaktowe oraz dobrze leży w dłoni, a to szczególnie cenią sobie użytkownicy takich maszyn.

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy klasyczne próby wiercenia w materiałach drewnianych i metalowych. Wierciliśmy więc YATO YT-82051 w laminowanej płycie wiórowej i stali. Otwór przelotowy w blacie kuchennym o średnicy 25 mm i długości 40 mm powstał w 3,07 s. Do jego wykonania użyliśmy wiertła 3-ostrzowego, które od maszyny napędzającej wymaga stabilnego generowania dużego momentu obrotowego. Do wiercenia w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8,3 mm zastosowaliśmy wiertło YATO HSS-TiN o średnicy 9 mm w. Operację tę wykonaliśmy w 33,07 s. Jak widać, oba zadania poszły nad wyraz sprawnie. Podczas wiercenia maszyna pracowała bardzo stabilnie, zapewniając wiertłom stałe parametry skrawania. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

Reasumując, YATO YT-82051 to wiertarka bezudarowa, która doskonale sprawdza się podczas wiercenia w stali oraz w drewnie. Jest uniwersalnym narzędziem, które można wykorzystać zarówno do prac domowych, jak i profesjonalnych (komercyjnych). Dzięki niewielkim rozmiarom jest wygodna w użytkowaniu. Ma też bardzo atrakcyjną cenę, co sprawia, że sięgają po nią zarówno fachowcy, jak i majsterkowicze.

 

Dane techniczne wiertarki YATO YT-82051

Moc nominalna 580 W
Prędkość bez obciążenia 0-1300 min-1
Uchwyt wiertarski 10 mm
Moment obrotowy 36Nm
Waga 2,0 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar