Test wielofunkcyjnych narzędzi szlifująco-tnących Hitachi CV 350V i CV 14DBL/18DBL

Już praktycznie każdy szanujący się producent elektronarzędzi posiada w swojej ofercie znane wszystkim oscylacyjne narzędzie wielofunkcyjne, które pozwala nie tylko szlifować, ale także ciąć. Hitachi od razu powiększyło portfolio swoich maszyn o wersje sieciowe
i akumulatorowe tego urządzenia.

Nowe oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne Hitachi to siostrzane konstrukcje. Pod względem wyglądu zewnętrznego nie różnią się od siebie praktycznie niczym. Podobnie jest z zasadą działania. Japoński producent będzie oferował więc dwie wersje takiego narzędzia – sieciową CV 350V i akumulatorowe CV 14DB oraz CV 18DBL. Modele bateryjne będą zasilane ogniwami o napięciu 14,4 lub 18 V.

loading="lazy" src="../../../img/uploads/INT_Hitachi_CV-3.jpg" alt="" width="700" height="467"/>

Choć już nie raz opisywaliśmy tego typu elektronarzędzie i nie jest ono nowością, to przypomnimy jego zasadę działania. Generuje ono oscylacje osiowe o bardzo małym przesunięciu kątowym (1,6°), które pozwalają i ciąć, i szlifować. W wersji sieciowej CV 350V pracuje niewielki silnik komutatorowy o mocy 350 W, który przez przekładnię generuje oscylacje o częstotliwości od 6000 do 20.000 min-1. Są one regulowane elektronicznie za pomocą pokrętła. W urządzeniu zastosowano innowacyjny elektroniczny tryb automatycznej zmiennej prędkości oznaczony na pokrętle regulacyjnym jako A. W momencie zetknięcia narzędzia z obrabianym materiałem automatycznie zwiększa on oscylacje z wartości 15.000 min-1 na biegu jałowym do maksymalnie do 20.000 min-1 pod obciążeniem. Wielkość maksymalnych oscylacji zależy od narzędzia roboczego i wywieranego nim posuwu lub docisku do elementu obrabianego.
W modelach akumulatorowych CV 14DBL i CV 18DBL źródłem napędu jest nowoczesny silnik bezszczotkowy. Jest to konstrukcja, która nie ma szczotek i komutatora ulegających zużyciu eksploatacyjnemu i powodujących straty energetyczne (iskrzenie). Dzięki temu motor brushless jest bezobsługowy, znacznie trwalszy, a także dużo wydajniejszy energetycznie od klasycznych rozwiązań. Warto też podkreślić, że parametry pracy silnika bezszczotkowego są całkowicie regulowane elektroniką (mikrofalownik). W tych elektronarzędzia zastosowano także elektroniczną regulację oscylacji (6000-20.000 min-1) oraz tryb automatycznej zmiennej prędkości (15.000-20.000 min-1).

Świetnym dopełnieniem nowoczesnego silnika bezszczotkowego jest system akumulatorowego zasilania. Hitachi oferuje do nowych szlifierek baterie 14,4- lub 18-woltowe o bardzo dużej pojemności 5,0 Ah. Taki zapas energii zapewnia nie tylko większą wydajność działania, ale także znacznie dłuższy czas pracy. Japończycy – dla zabezpieczenia ogniw Li-Ion – zastosowali układ elektroniczny chroniący maszynę przed nadmiernym chwilowym obciążeniem i zbyt gwałtownym poborem prądu z akumulatora. W ładowarkach zastosowali system zabezpieczający akumulator przed nadmiernym rozładowaniem lub przeładowaniem.

Osprzęt – różnego rodzaju tarcze segmentowe (w tym diamentowe), trójkątne stopy z papierem ściernym, minibrzeszczoty do metalu i drewna – montuje się w specjalnym uchwycie obsługiwanym beznarzędziowo. Co ciekawe, położenie narzędzia roboczego na wrzecionie może być regulowane kątowo, co pozwala dobrać odpowiednie jego ustawienie do obrabianej powierzchni czy specyficznych warunków pracy. Warto też wspomnieć, że na wysoką ergonomię pracy wpływa średnica obudowy maszyn. Jest ona tak dobrana, by szlifierkami Hitachi można było pracować jedną ręką.

Specyficzna konstrukcja nowych szlifierek Hitachi sprawia, że można nimi zarówno szlifować, jak i ciąć z dużą dokładnością. Sprzęt ten jest szczególnie przydatny w precyzyjnych, gładkich cięciach wgłębnych, w których wykorzystuje minimalny kąt oscylacji. Świetnie sprawdza się w zadaniach, w których wymagana jest duża dokładność – przycinanie elementów na równi z powierzchnią bez ryzyka uszkodzenia/porysowania powierzchni (np. wycinanie wystających ze ścian rur lub gwoździ), cięcia wgłębne (np. w drewnie, cienkim metalu, betonie, płycie wiórowej i gipsowej) czy szlifowanie i skrobanie w miejscach trudno dostępnych.

W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy próby szlifowania i cięcia, chcąc porównać możliwości maszyny sieciowej i akumulatorowej w wersji 14- orz 18-woltowej. W zadaniach polegających na obróbce powierzchniowej (szlifowaliśmy deskę sosnową papierami o granulacjach 80 i 180) uzyskaliśmy wysokiej jakości powierzchnię wszystkimi maszynami. W pierwszym zadaniu skracaliśmy deskę

sosnową o wymiarach 100 x 24 mm. Maszyna 14-woltowa poradziła sobie z nią w 75 s, 18-woltowa w 62 s, a sieciowa w 33 s. W drugim zadaniu cięliśmy wkręt o średnicy 5 mm. Osiągnięte przez maszyny czasy to odpowiednio 10 s, 6 s i 3 s. W ostatniej próbie wykonywaliśmy cięcie wgłębne w sosnowej desce o wymiarach 35 x 24 mm. Wyniki to 15 s, 10 s i 4 s.

 

Dane techniczne wielofunkcyjnych narzędzi szlifująco-tnących Hitachi CV 350V i CV 14DBL/18DBL

Model

CV 350V

CV 14DBL

CV /18DBL

Moc silnika

350 W

Częstotliwość oscylacji

6000-20 000 min-1

Tryb automatycznej zmiennej prędkości

15.0000-20.000 min-1

Kąt oscylacji

1,6˚

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/14,4 V/5,0 Ah

Li-Ion/18 V/5,0 Ah

Zasilanie sieciowe

230 V

Waga (kg)

1,5

1,6

1,7