Test wielofunkcyjnego narzędzia oscylacyjnego Milwaukee C 12 MT

Milwaukee C 12 MT to oscylacyjne narzędzie szlifująco-tnące z zasilaniem akumulatorowym.

Istotą konstrukcji narzędzia wielofunkcyjnego Milwaukee C 12 MT jest specjalna przekładnia zamieniająca ruch obrotowy silnika elektrycznego w osiowy oscylacyjny o bardzo małym kącie przesunięcia (1,5º). Pozwala on, dzięki wytworzeniu dużej częstotliwości oscylacji (5000-20.000/min), ciąć i szlifować. Źródłem napędu w Milwaukee jest silnik prądu stałego, którego obroty są regulowane elektronicznie.

Milwaukee C 12 MT jest szczególnie przydatny podczas wykonywania cięć wgłębnych (np. podczas wycinania starych fug) i skracania elementów, które w żaden inny sposób nie mogłyby być dokładnie obcięte (np. futryna drzwiowa u swojej nasady). Małe wymiary narzędzia pozwalają ciąć

w miejscach trudno dostępnych i szlifować powierzchnie, do których mamy ograniczony dostęp.       Źródłem prądu w narzędziu oscylacyjnym Milwaukee C 12 MT jest litowo-jonowa bateria M12 o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah. Jej największa zaletą są małe rozmiary, które pozwalają ją praktycznie w całości schować w rękojeści szlifierki. Gdybyśmy jednak potrzebowali więcej energii, zawsze można dokupić dodatkowy akumulator M12 o tym samym napięciu, ale o większej pojemności (3,0 Ah). Zapewnia on dwa razy dłuższy czas pracy i ok. 20-30% więcej mocy.

Milwaukee_C12 MT_02

Oba typy akumulatorów wykonane zostały w technologii REDLITHIUM. Ich charakterystycznymi cechami są: zwiększona wydajność, wysoka trwałość, wyjątkowa sprawność prądowa, brak efektu pamięci, możność pracy w niskich temperaturach (do -18ºC) – możliwość doładowywania nierozładowanego akumulatora bez obaw o utratę pojemności. REDLITHIUM to także system zabezpieczeń ogniw Li-Ion. Elektronika czuwa nad kondycją akumulatorów, chroniąc je przed przeciążeniami i zbytnim rozładowaniem. Elementem tej technologii jest także szybka ładowarka, która potrafi napełnić energia puste baterie w mniej niż 30 minut. Na obudowie maszyny umieszczono także diodowe wskaźniki poziomu naładowania baterii.

Osprzęt, czyli podstawowe ostrze tnące do drewna i trójkątną stopę szlifującą, mocuje się do wrzeciona za pomocą śruby imbusowej. Akcesoria z oferty innych producentów montuje się za pomocą adaptera. Położenie każdego narzędzia może być regulowane kątowo, tak by dobrać odpowiednie jego ustawienie do obrabianej powierzchni czy specyficznych warunków pracy.

W ramach testów praktycznych wielofunkcyjnego narzędzia oscylacyjnego Milwaukee C 12 MT cięliśmy nim panel trójwarstwowy z jotoby o grubości 6 mm. To twarde drewno dało ostro w kość maszynie. Ta jednak dała sobie radę z tym trudnym zadaniem. Cięliśmy zarówno krawędzie, jak i wycinaliśmy otwory w środku deski. Sprzęt jest bardzo lekki, a dzięki temu poręczny. Pracę jedną ręką ułatwiają niewielka średnica obudowy oraz okładziny antypoślizgowe, którymi obłożona jest praktycznie cała powierzchnia maszyny.

 

Milwaukee_C12 MT_01

Dane techniczne Milwaukee C 12 MT

Częstotliwość oscylacji 5000-20 000 min-1
Kąt oscylacji 1,5º
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/12 V/1,5 Ah
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar