Test wielofunkcyjnego młotka Metabo UHE 2450 Multi

Chyba każdy zawodowiec wykorzystujący w swojej codziennej pracy elektronarzędzia marzy o uniwersalności. Jedna wiertarka do wszystkiego, jedna wyrzynarka, która tnie zgrubnie i precyzyjnie, jedna szlifierka do cięcia i polerowania. To trochę nierealne, ale producenci bezustannie starają się spełniać nasze marzenia.

Największą wadą uniwersalnych narzędzi jest kompromis technologiczny. Zawsze trzeba rezygnować z jednego waloru na rzecz drugiego. Ale okazuje się, że dobrze zbalansowana konstrukcja wcale nie musi być „do wszystkiego i do niczego”. Jeśli podejdzie się do sprawy w przemyślany sposób, może powstać naprawdę fajne elektronarzędzie.

 

Do redakcyjnego warsztatu trafiła właśnie taka hybryda – młotek udarowy

Metabo UHE 2450 Multi. Założenia niemieckiego producenta przy konstruowaniu tego modelu były zapewne takie, by stworzyć narzędzie, które zrealizuje praktycznie każde wymaganie. I wywierci bezudarowo otwór w drewnie lub stali, poradzi sobie z twardym betonem lub cegłą, a nawet skuje starą glazurę ze ściany. Taki jest właśnie prezentowany młotek. Możemy więc powiedzieć, że konstrukcyjnie łączy on młotek SDS-plus z 2-biegową wiertarką bezudarową.

Metabo UHE 2450 Multi to wielofunkcyjne elektronarzędzie przeznaczone do wiercenia bezudarowego, wiercenia z udarem i lekkiego podkuwania. Tryb pracy elektronarzędzia wybiera się umieszczonym z boku obudowy pokrętłem z czytelnymi ikonkami poszczególnych ustawień. Ma ono jeszcze dodatkową piątą pozycję – po jej wybraniu użytkownik może obracać uchwyt z dłutem i ustawiać go w 30 pozycjach kątowych, tak by dobrać właściwe jego ułożenie w stosunku do obrabianej powierzchni.

Za napęd prezentowanego młotka odpowiada wydajna jednostka napędowa o mocy 725 W. Współpracuje ona z dwubiegową przekładnią (tryb wiercenia bezudarowego). Na wolniejszym biegu młotek osiąga maksymalnie 1100 obr./min, a na szybszym 2900 obr./min. Mechanizm udaru pneumatycznego generuje do 1750 uderzeń na minutę. Każdy z energią 2,4 J. Silnik został wyposażony w elektronikę Variospeed. To układ płynnego sterowania prędkością obrotową i częstotliwością udarów za pomocą włącznika spustowego. W konstrukcji przekładni zastosowano także sprzęgło przeciążeniowe Metabo-S, które zatrzymuje wiertło, gdy ulegnie ono zakleszczeniu, chroniąc w ten sposób operatora przed urazami, a maszynę przed nadmiernym przeciążeniem. Kierunek obracania się wrzeciona zmienia się za pomocą zmiany położenia szczotkotrzymaczy, co zapewnia maszynie pełną moc przy pracy w prawo i w lewo.

W UHE 2450 Multi zastosowano szybkowymienny uchwyt Metabo Quick, w którym mocuje się beznarzędziowo uchwyty SDS-plus i wiertarski, wystarczy w tym celu obrócić pierścień mocujący. SDS-plus ma specyficzne rzowiązanie – o ile sposób montażu wiertła w gnieździe pozostał niezmieniony, bo wystarczy wcisnąć osprzęt, a kliknięcie informuje nas, że narzędzie jest gotowe do pracy, o tyle inaczej odbywa się wyjmowanie osprzętu. W klasycznych rozwiązaniach trzeba było pociągnąć do góry lub do dołu pierścień blokujący i wysunąć wiertło z gniazda. W Metabo pierścień blokujący trzeba obrócić, by zwolnić blokadę i zdemontować osprzęt, co jest naszym zdaniem łatwiejsze.

Młotek Metabo UHE 2450 Multi to konstrukcja dopracowana pod względem ergonomii i trwałości. Sprzęt ma dobrze wyprofilowany uchwyt główny z okładziną antypoślizgową i rękojeść pomocniczą ze zintegrowanym uchwytem ogranicznika głębokości wiercenia. Kabel zasilający został zamocowany do rękojeści za pośrednictwem przegubu kulowego, który chroni przewód przez złamaniem. Warto wspomnieć, że silnik Metabo Marathon z opatentowanym zabezpieczeniem przeciwpyłowym i obudowa przekładni z aluminiowego odlewu ciśnieniowego gwarantują długą żywotność i trwałość młotka.

W testach praktycznych sprawdziliśmy możliwości młotka Metabo UHE 2450 Multi. Wierciliśmy więc najpierw (I bieg) za pomocą wycinaka 3-ostrzowego 32 mm otwór w płycie OSB o grubości 35,5 mm. Sprzęt poradził sobie z tą „przeszkodą” w zaledwie 2 s. W kolejnych dwóch próbach włączyliśmy udar i pracowaliśmy z betonowym bloczkiem. Na pierwszy ogień poszło wiertło 12 mm, którym otwór o głębokości 200 mm wywierciliśmy w 34 s. Po zmianie osprzętu na wiertło 24 mm otwór o

głębokości 120 mm powstał w 65 s. W kolejnych zadaniach osadziliśmy w 2 s w sosnowej belce wkręt 8 x 200 mm (niepełny gwint) i wbiliśmy gwóźdź 8 x 250 mm (20 s).

 

Dane techniczne młotka udarowego Metabo UHE 2450 Multi

Moc

725 W

Maks. obroty I/II bieg

0-1100/0-2900 min-1

Maks. liczba udarów I/II bieg

680/1750 min-1

Energia pojedynczego udaru

2,4 J

Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie (mm)

24 (wiertło), 68 (korona)/13/28

Waga

3,6 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments